Categories: Fotowoltaika

Dotacje na czystą energię z budżetu europejskiego

W 2021 roku uruchomiony został rządowy program “LIFE Czysta energia 2021”, z którego można pozyskać dotacje na czystą energię. Zgodnie z założeniami Unii Europejskiej na lata 2021-2027 polityka ochrony środowiska będzie dalej realizowała zadania związane ze zmniejszeniem emisji CO2 oraz “przejściem na czystą energię”.

Komisja Europejska rozpoczęła już nabór wniosków na unijne dotacje. Zaplanowane są dla projektów, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Ma się to odbywać między innymi poprzez tworzenie lokalnych wspólnot energetycznych, wprowadzenia nowocześniejszych technologii, czy ograniczanie innych źródeł energii. W programie uwzględniono 18 obszarów tematycznych. Nabór wniosków trwa do 12 stycznia 2022 roku, a autorzy projektów będą mieli do podziału aż 95 mln euro.

Na co można przeznaczyć dotacje na czystą energię?

Cele programu uwzględniają m.in. budowę strategii i przygotowanie usług dotyczących transformacji energetycznej. Projekty mają obejmować zarówno szczeble lokalne, regionalne, jak i krajowe. Pozyskane dofinansowanie ma zapewnić pokrycie kosztów z tych projektów, aby znacząco zmniejszyć produkcję gazów cieplarnianych i stopniowo przechodzić na produkcję czystej energii. Ponadto, w programie uwzględniono obszary związane z rozwojem nowych technologii, cyfryzacji, usługami biznesowymi oraz podnoszeniem kompetencji zawodowych. Wszystko po to, by przyspieszyć przejście na czystą energię i chronić środowisko naturalne.

Inwestowanie w czystą energię

Komisja Europejska dąży również do tego, aby przyciągać prywatne środki finansowe do inwestowania w czystą energię. Zgodnie z założeniami, takie projekty również mają duże szanse na dotacje na czystą energię. Uwzględnianie nie tylko finansowego udziału Unii, ale również samych zainteresowanych, a także władz na szczeblach lokalnych i powiatowych. Ponadto, w ramach programu dostępne jest także wsparcie dla podmiotów, które realizują projekty. Dzięki temu ma ich być więcej. Podobnie, zwiększy się też konkurencyjność. Zadania programu mają umożliwiać większe zaangażowanie obywateli i lokalnych społeczności w przemiany energetyczne w naszym kraju. Między innymi poprzez powstawanie wspólnot energetycznych, z których będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Specjaliści uważają, że stworzenie wspólnot energetycznych ma znacząco ułatwić inwestowanie i wykorzystanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Katarzyna

Recent Posts

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen…

2 days ago

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto zainwestować w 2024 roku?

Magazyn energii do fotowoltaiki, inaczej ESS (z ang. Energy Storage System) umożliwia osiągnięcie samowystarczalności energetycznej…

2 days ago

Jak działa fotowoltaika w domu?

Fotowoltaika cieszy się dużą popularnością pośród właścicieli domów jednorodzinnych, stając się jednym z najchętniej wybieranych…

3 days ago

Czy opłaca się montować fotowoltaikę w 2024 roku?

Ceny energii w kontraktach na przyszły rok zaczęły rosnąć, pierwszy raz od miesięcy. Rok 2024…

3 days ago

Fotowoltaika wygenerowała nowy rekord mocy!

W Polsce zanotowano nowy rekord produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych, osiągając imponującą moc ponad 10…

6 days ago

MultiPlus II firmy Victron zgodny z normą PTPiREE

Produkty z rodziny MultiPlus II firmy Victron Energy zostały pozytywnie ocenione pod kątem zgodności z…

6 days ago