Jak duża powinna być elektrownia słoneczna? Wybór nie zawsze jest łatwy i oczywisty. Nie zawsze też warto jest zdać się na opinię instalatora ponieważ ci w wielu przypadkach starają się sprzedać zawsze jak największa instalację kierując się swoimi zyskami.
Elektrownia słoneczna powinna być dobrana tak aby redukowała nasz rachunek za energię prawie do zera i nie generować zbędnych nadprogramowych kWh których nie będziemy w stanie wykorzystać. Poniższy artykuł pozwoli przybliżyć Państwu tematykę doboru wielkości instalacji fotowoltaicznej do gospodarstwa domowego.
Wybór wielkości elektrowni słonecznej ?
Dobór paneli słonecznych należy wstępnie oszacować na podstawie ilości konsumowanej energii elektrycznej przez odbiorcę. Nie ma sensu budować zbyt dużej instalacji fotowoltaicznej skoro w przyszłości nie będziemy w stanie skonsumować całej wyprodukowanej energii elektrycznej lub ją zbilansować. Średniej wielkości gospodarstwo domowe z ilością 4 osób zużywa ok 2000 – 2500 kWh rocznie. Jest to przykład dla typowego domu bez dodatkowych odbiorników energii jakimi mogą być np. pompy, sterowniki do ogrzewania itp.
Dla średniego rocznego zużycia 2500kWh powinniśmy przyjąć budowę elektrowni słonecznej o mocy paneli fotowoltaicznych nie więcej niż 30kWp. Elektrownia tego typu powinna wyprodukować średnio rocznie ok 3000kWh co w pełni pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie całego domu na energię elektryczną z nawiązką na wypadek okresowego wzrostu konsumpcji energii.
Jeżeli jednak projektujemy instalację fotowoltaiczną dla domku, który wyposażony jest np. w pompę ciepła, hydrofor lub inne duże odbiorniki energii należy dokładnie sprawdzić roczny pobór całego domu. Niejednokrotnie może okazać się, że jest on wiele większy od zakładanych średnich i może być wymagana budowa elektrowni słonecznej o mocy nawet 10 kWp lub więcej.
Wybór wielkości elektrowni słonecznej – jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać?
Wybór rodzaju paneli słonecznych jest sprawą drugorzędną. Owszem jeżeli posiadamy małą powierzchnię do zagospodarowania a zależy nam na uzyskaniu jak największej mocy warto jest zdecydować się na panele monokrystaliczne. Cechują się one większą sprawnością co oznacza, że na tej samej powierzchni możemy zmieścić większa moc paneli słonecznych.
Na tym jednak kończą się różnice. 300W panel słoneczny polikrystaliczny czy monokrystaliczny będzie pracował tak samo i nie zaobserwujemy żadnej różnicy ani poprawy wydajności w naszej fotowoltaice. Znaczący wpływ na wydajność ma falownik – przetwornica napięcia, która odpowiada na połączenie paneli słonecznych z siecią.
Instalacja jedno czy dwu fazowa?
Jest to podyktowane typem instalacji jaki posiadamy w naszym gospodarstwie domowym a także wielkością instalacji fotowoltaicznej. W zasadzie większość instalacji solarnych, która nie przeprasza 3 kWp mocy paneli słonecznych to instalacje jednofazowe. Instalacje o większych mocach są już trójfazowe. Również rodzaj instalacji w naszym obiekcie ma znacznie. Nie ma możliwości instalacji 3 fazowe gdy posiadamy przyłącze jednofazowe. Możliwe jest natomiast wykonanie elektrowni słonecznej jednofazowej i podłączenie jej tylko do jednej z trzech faz. Niemniej jednak takie rozwiązania techniczne są rzadko stosowane.
Falownik chiński czy niemiecki ?
Zanim odpowiemy na to pytanie każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie jak długo chce aby pracowała nasza instalacja fotowoltaiczna. Średni zakładany czas pracy elektrowni słonecznej wynosi 25 lat. Przynajmniej każdy życzyłby sobie aby jego elektrownia tyle wytrzymała i nie uległa uszkodzeniu. W tym miejscu należy zastanowić się nad ceną falownika sieciowego o przykładowej popularnej mocy 5kW. Markowy produkt np. firmy Fronius, SMA czy Steca będzie kosztował w granicach 6000 zł brutto.
Ta sama moc chińskiego falownika np Growatt to koszt ok 3000 zł brutto. Każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie czy taka różnica w cenie bierze się tylko z uwagi na marżę i tego, że płacimy za producenta a może jest inna przyczyna jak drastyczna różnica w jakości urządzeń. Niestety wybierając tańsze zamienniki zawsze tracimy na ilości wyprodukowanej energii elektrycznej a także na trwałości urządzenia. Przy najtańszych rozwiązaniach raczej nie powinniśmy spodziewać się trwałości na poziomie 25 lat a raczej powinno to oscylować w terminie 3 do 5 lat użytkowania bezawaryjnego.
Elektrownia słoneczne bilansowanie energii
Każda elektrownia słoneczna produkuje energię elektryczną w danym momencie. Nie posiada akumulatora aby gromadzić nadwyżki energii w celu późniejszego jej wykorzystania np. nocą.
Z pomocą przychodzi bilansowanie energii elektrycznej w zakładzie energetycznym. Bilansowanie występuje najczęściej w okresie półrocznym z tym, że wyprodukowane nadwyżki powinny być zużyte w terminie 351 dni od daty jej produkcji. Oznacza to, że mamy cały rok na zużycie nadprodukcji energetycznej od dnia jej produkcji. W zależności od tego jaką posiadamy instalacje po będą ustalone stawki. 0.8 kWh zwrotu za każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci dla instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 10kWp oraz 0.7 kWp dla instalacji większych od 10kWp do 40kWp.
Dzięki bilansowaniu energetycznym możemy pozwolić sobie na dogrzewanie domu zimą o ile dysponujemy elektryczną instalacją grzewczą. Dysponując odpowiednio dużą instalacją fotowoltaiczną, latem możemy wyprodukować nadwyżki aby zimą skonsumować się na ogrzewanie budynku, ciepłej wody lub przeznaczyć ją na inne cele użytkowe.
Elektrownia słoneczna – podsumowanie
Budując naszą pierwszą elektrownie słoneczną warto jest zwrócić uwagę na to jakie podzespoły zostały użyte do jej zbudowania. Powinnismy również uczestniczyć aktywnie przy doborze mocy a nie zdawać się tylko na opinie instalatora. Elektrownia słoneczna ma na służyć przez wiele lat nie tylko bezawaryjnie ale również w zoptymalizowany sposób.