Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne w Polsce odgrywają coraz większą rolę w krajowym miksie energetycznym, szczególnie w kontekście dążenia do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym rynku energetycznym. Te potężne instalacje PV, rozmieszczane na otwartych przestrzeniach, są kluczowym elementem w strategii zmniejszania zależności od paliw kopalnych i poprawy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Zobacz największe elektrownie słoneczne w Polsce!

Elektrownie słoneczne w Polsce – statystyki

Pod koniec lutego 2024 roku, moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce osiągnęła poziom około 17,2 gigawatów. Fotowoltaika stanowiła wtedy około 60 procent całkowitej mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii w kraju. Plany dotyczące fotowoltaiki są bardzo ambitne – do 2030 roku w Polsce mogą pracować źródła „zielonej” energii o łącznej mocy 63 GW według celów klimatycznych Unii Europejskiej. W lutym 2024 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 17 219,7 MW, w tym 1316,3 MW z elektrowni zawodowych i 15 903,4 MW z niezależnych elektrowni. W porównaniu do roku ubiegłego, udział zainstalowanej mocy wzrósł o niemal 35%! Jak widać, elektrownie słoneczne zainstalowane w naszych domach mają również ogromny wpływ na rynek energetyczny kraju, na co zdecydowanie wpływa powszechnie znana polityka prosumencka. Łączna zainstalowana moc elektryczna wszystkich typów źródeł energii, zarówno konwencjonalnych, jak i odnawialnych, osiągnęła poziom 66 700 MW. Odnawialne źródła energii stanowiły ponad 43% tej wartości, czyli blisko 30 000 MW. W ramach sektora energii odnawialnej, fotowoltaika wyprzedzała inne technologie, reprezentując prawie 60% mocy zainstalowanej w tej kategorii.

Elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie – największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Największa farma fotowoltaiczna o mocy 204 MW znajduje się w Zwartowie na Pomorzu. Została oddana do użytku we wrześniu 2022 r. i należy do firmy Respect Energy. Farma fotowoltaiczna Zwartowo, o obszarze równym 300 hektarom (co odpowiada 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim) w pierwszej fazie inwestycji ma moc 204 megawatów (MW), a w pełni rozwinięta – 390 MW. Oczekuje się, że wygeneruje ona około 230 gigawatogodzin zielonej energii rocznie. W długoterminowej perspektywie do roku 2050 przewiduje się, że ograniczy emisję dwutlenku węgla o 5 milionów ton, a wartość jej aktywów po zakończeniu budowy osiągnie blisko 200 milionów euro. Farmę fotowoltaiczną Zwartowo określa się jako największą w Europie Środkowo-Wschodniej. Do zbudowania farmy fotowoltaicznej użyto ponad 370 tysięcy modułów o mocy około 540 watów każdy, oraz 32 falowników centralnych. Całość została połączona z różnymi przewodami elektrycznymi o łącznej długości 1,5 tysiąca kilometrów.

Zdjęcie przedstawia elektrownię fotowoltaiczną w Zwartowie
fot. GoldbeckSolar

Elektrownia słoneczna w  Brudzewie

Obszar, na którym zlokalizowana jest elektrownia fotowoltaiczna Brudzew w województwie wielkopolskim, należy do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK SA). Inwestycja została zrealizowana na obszarze, który był wcześniej wykorzystywany do odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego. Ostatnia tona węgla została wydobyta na tym terenie jeszcze w lutym 2021 roku. W procesie budowy farmy słonecznej zaangażowani byli również byli górnicy, którzy zostali przekwalifikowani i obecnie realizują projekty związane z energią odnawialną. Farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew składa się z 155 554 modułów o mocy 455 watów każdy, zajmujących obszar około 100 hektarów. Całkowita moc elektrowni wynosi 70 megawatów. Zakłada się, że rocznie elektrownia będzie produkować około 68 188 megawatogodzin energii elektrycznej.

 

Zdjęcie przedstawia elektrownię fotowoltaiczną w Brudzewie.
fot. ESOLEO

Farma fotowoltaiczna Witnica

Z zainstalowaną mocą 64,6 MWp jest to zdecydowanie jedna z  największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Elektrownia znajduje się w gminie Witnica w zachodniej Polsce, ok. 30 km na wschód od granicy z Niemcami i 150 km na wschód od Berlina. Obszar obejmuje dawne pola rolnicze o zajmujące łącznie 80 hektarów, które są własnością gminy Witnica. Kosztowała 40 mln euro czyli ponad 170 mln złotych. Właściciel policzył, że inwestycja zwróci się najpóźniej za 10 lat.

Zdjęcie przedstawia elektrownię słoneczną z Witnicy
fot. Mirosław Sztogryn

Farma fotowoltaiczna w Wielbarku

Grupa Orlen zrealizowała jedną z największych farm fotowoltaicznych w kraju, zlokalizowaną w okolicach Wielbarka, w województwie warmińsko-mazurskim. Zajmuje obszar 119 hektarów, położonych na glebach o jednej z najniższych klas. Energię z farmy o mocy 62 MW można wykorzystać do zasilenia około 31 tysięcy gospodarstw domowych. Planowane jest rozszerzenie farmy w Wielbarku, zwiększając jej moc do 70 MW. Dodatkowe 15 tysięcy paneli i 19 inwerterów zostanie zainstalowanych na około 10 hektarach. Finalnie farma będzie w stanie dostarczyć energię wystarczającą do zasilenia blisko 35 tysięcy gospodarstw domowych rocznie. Cała instalacja PV Wielbark składa się z około 150 tysięcy paneli o mocy o 530 W każdy. Obsługiwana jest przez ponad 300 inwerterów, a do jej budowy wykorzystano około 2,5 tysiąca ton stali.

Zdjęcie przedstawia elektrownię słoneczną w Wielbarku.
fot. Biuro Prasowe Energa

Elektrownia słoneczna PV Stępień

Miejscowość Stępień znajduje się na terenie gminy Braniewo, na Warmii. Farma fotowoltaiczna rozciąga się na obszarze około 65 hektarów, zlokalizowanym na nisko klasyfikowanych gruntach. Składa się z ponad 100 tysięcy paneli fotowoltaicznych, które mają produkować rocznie około 61 gigawatogodzin energii elektrycznej. Ta ilość energii pokrywa zapotrzebowanie na energię około 30 tysięcy gospodarstw domowych. Przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracował z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych. Projekt PV Stępień był wcześniej rozwijany przez przejętego przez Norwegów dewelopera elektrowni fotowoltaicznych Wento.

Zdjęcie przedstawia elektrownię słoneczną PV Stępień.
fot. Equinor

Elektrownia słoneczna w Jaworznie

Elektrownia o mocy 37 MW została zbudowana na zrekultywowanym terenie składowiska odpadów paleniskowych, a planowana moc docelowa osiągnie 100 MW. Jest to największa farma fotowoltaiczna w Grupie TAURON. W ciągu roku ta instalacja wytworzy 39 tysięcy megawatogodzin zielonej energii, co pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną 20 tysięcy gospodarstw domowych. Podczas budowy farmy użyto 1100 ton modułów fotowoltaicznych, a zamontowane panele zajmują obszar 16 hektarów, co odpowiada powierzchni 22 boisk do piłki nożnej. Prace przygotowawcze do drugiego etapu inwestycji już się rozpoczęły. Po zakończeniu rozbudowy, elektrownia fotowoltaiczna osiągnie niemal 100 megawatów mocy. Ta farma w ciągu roku wytworzy ponad 105 tysięcy megawatogodzin energii elektrycznej.

Zdjęcie przedstawia elektrownię słoneczną w Jaworznie.
fot. Tauron

Podsumowanie

Dla porównania, farma fotowoltaiczna Al Dhafra, zlokalizowana około 35 kilometrów od Abu Zabi, nosi tytuł największej farmy fotowoltaicznej na świecie. Posiada moc wynoszącą 2 GW i składa się z prawie 4 milionów paneli słonecznych wykonanych w technologii bifacjalnej. Jest w stanie zasilić aż 200 tysięcy gospodarstw domowych i przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 2,4 mln ton rocznie! W porównaniu z imponującymi liczbami elektrowni w innych częściach świata, elektrownie w Polsce generują znacznie mniejszą ilość energii. Pomimo umiarkowanego nasłonecznienia, rynek fotowoltaiki w Polsce dynamicznie rozwija się, co jest powodem do dumy. Ostatnio energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna w kraju, głównie dzięki dostępnemu wsparciu finansowemu zarówno z krajowych, jak i europejskich źródeł.

Bartosz Dworaczyk
Bartosz Dworaczyk
Redaktor

Magister inżynier studiów związanych z inżynierią i ochroną środowiska. Interesuje się głównie tematyką gospodarki w obiegu zamkniętym - w tym OZE, fotowoltaika i ochrona klimatu. W wolnych chwilach pasjonat sportu i polskiej muzyki rockowej.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

dziesięć + 19 =