Policja samochody elektryczne
Ekologia

Elektryczne samochody w Policji

Od pewnego czasu auta Z napędem elektrycznym stają się coraz większą konkurencją dla tradycyjnych samochodów spalinowych. Z roku na rok w te nowoczesne środki transportu zaopatrują się nie tylko prywatni właściciele, lecz także jednostki poszczególnych służb publicznych. Niedawno temu Komenda Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zasiliła swą dotychczasową flotę o sześć nowych pojazdów zasilanych elektrycznie.

Policja samochody elektryczne

Istotne zalety samochodów elektrycznych

Z roku na rok samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego, gdyż te w pełni nowoczesne pojazdy posiadają mnóstwo istotnych zalet.

Niewątpliwym plusem są przede wszystkim niskie koszty użytkowania. Otóż jak powszechnie wiadomo koszty związane z energią elektryczną są znacznie łatwiejsze do przewidzenia, niż nieustannie zmieniające się ceny paliw. Koszty napędu samochodów elektrycznych można jeszcze w dużym stopniu zminimalizować poprzez instalację paneli słonecznych. Wówczas to jazda elektrycznym samochodem jest jeszcze bardziej ekonomiczna oraz opłacalna.
Kolejną zaletą pojazdów elektrycznych jest bardzo prosta konstrukcja. Posiadając taki samochód użytkownicy nie muszą obawiać się uciążliwych i kosztownych awarii, co ma niejednokrotnie miejsce w przypadku posiadania samochodu z napędem spalinowym. Ponadto prowadzenie samochodów elektrycznych jest bardzo sprawne oraz łatwe.

I co najważniejsze zakup samochodu elektrycznego jest bardzo proekologicznym rozwiązaniem. Pojazdy te nie wydalają bowiem do środowiska naturalnego spalin, a praca ich silnika jest bardzo cicha. Wielu fachowców uważa, że samochód elektryczny jest także znacznie bezpieczniejszy podczas ewentualnego wypadku drogowego, bowiem nie ma w nim paliwa, które mogłoby wybuchnąć. Jak widać pojazdy elektryczne posiadają mnóstwo zalet, zatem ich zakup jest bardzo dobrym oraz w pełni sprawdzonym wyborem.

Policja samochody elektryczne

Szczecińska policja a elektryczne samochody

Od pewnego czasu samochody elektryczne znajdują wielu nabywców i to nie tylko pośród prywatnych osób. Niedawno temu na zakup sześciu nowych pojazdów elektrycznych zdecydowała się Komenda Wojewódzkiej Policji w mieście Szczecin.

Ta kosztowna inwestycja została wsparta przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zakupione wozy policyjne będą służyć nie tylko policjantom ze Szczecina, lecz także z Polic i Wałcza.

Władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie podkreślają, że celem tego przedsięwzięcia jest zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. Wśród wielu z nich można wymienić pyły zawieszonych PM2, 5 i PM10, NOX oraz benzo(a)pirenu. Dzięki zakupowi przez szczecińską policję elektrycznych wozów każdego roku do atmosfery nie trafi ponad 3,7 tony szkodliwego dwutlenku węgla.

Z tych nowoczesnych oraz w pełni ekologicznych pojazdów będą przede wszystkim korzystać funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Szczecinie oraz policjanci Wydziału Postępowań Administracyjnych. Ponadto elektryczne samochody będą dostępne dla Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie oraz Wydziałów Prewencji KPP w Policach i Wałczu.

Wsparcie z budżetu państwa wyniosło aż 531,2 tys. zł. Część tych środków finansowych zostało przeznaczonych na budowę sześciu stacji ładowania.Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie ma obecnie do dyspozycji aż sześć samochodów elektrycznych. Dwa z nich to pojazdy nieoznakowane, a cztery pozostałe są oznakowane. Ponadto jeden pojazd został w pełni przystosowany do przewozu psów służbowych.

WFOŚiGW – inwestycja z elektryczne samochody

Zakup samochodów elektrycznych dla szczecińskiej policji to nie jedyne tego typu przedsięwzięcie sfinansowane ze środków pochodzących z WFOŚiGW. Dotychczas urząd ten dofinansował zakup aż 54 samochodów elektrycznych oraz 25 stacji ładowania. Na ten cel WFOŚiGW przekazał łącznie bezzwrotne dofinansowanie w kwocie aż 6,2 mln zł. Zakup samochodów elektrycznych przyczynił się do tego, że obecnie roczne będzie emitowane do atmosfery aż 48 ton mniej dwutlenku węgla.
Poszczególne auta elektryczne kupione dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW w Szczecinie zasiliły floty:

– Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego,
– Wydziału Oświaty Urzędu Miasta,
– Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego,
– Ośrodka Pomocy Społecznej,
– Urzędu Morski ego w Szczecinie,
– Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii,
– Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,
– Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie,
– Spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja,
– Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Stargardzie,
– Straży Miejskiej w Stargardzie i Kołobrzegu
– oraz Uzdrowiska w Świnoujściu

Zainwestowanie w samochody elektryczne to bardzo korzystne rozwiązanie, które w dużym stopniu wpłynie na znaczną poprawę stanu środowiska naturalnego.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.