Wielki boom na instalacje fotowoltaiczne wciąż trwa

Wielki boom na instalacje fotowoltaiczne wciąż trwa

Od pewnego czasu elektrownie słoneczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. W ostatnim czasie boom na mikroinstalacje wciąż nie zwalnia. Według najnowszych danych w sieci PGE jest ich już około 100 tysięcy. Instalacje fotowoltaiczne w naszym kraju rozwija się dynamicznie jak nigdy do tąd.

Fotowoltaika i boom na instalacje elektrowni słonecznych

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Z roku na rok zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wciąż rośnie. Dziś nowoczesne panele słoneczne można coraz częściej spotkać nie tylko na poszczególnych budynkach mieszkalnych, lecz także wielu budynkach usługowych oraz użyteczności publicznej. Obecnie fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno pośród właścicieli prywatnych domów jak i przedsiębiorców. Ponadto elektrownie słoneczne są coraz powszechniej doceniane w rolnictwie.

Inwestycja w panele słoneczne to bardzo dobre oraz korzystne finansowo rozwiązanie. Przedsięwzięcie to bowiem zwraca się po kilku latach, a posiadając instalację fotowoltaiczną każde gospodarstwo może cieszyć się z posiadania w swoim domu darmowej energii pochodzącej ze słońca. Dzięki temu minimalizują się rachunki ponoszone dotychczas za pobór energii elektrycznej. I co najważniejsze fotowoltaika jest w pełni ekologiczna. Korzystając z instalacji fotowoltaicznej nie ma bowiem mowy o jakimkolwiek zanieczyszczaniu środowiska naturalnego.

Fotowoltaiczna sieć PGE stale się rozwija.

Obecnie fotowoltaika jest coraz powszechniej doceniana nie tylko w naszym kraju, lecz także w wielu krajach europejskich. Jak wiadomo z oficjalnych danych w sieci PGE Dystrybucja w pierwszej połowie bieżącego roku pojawiły się w pełni nowoczesne mikro – instalacje o mocy większej , niż w całym 2019 roku. Całkowita moc wszystkich mikro – instalacji w sieci PGE Dystrybucja przekroczyła już w minionym kwartale 600 MW. Tymczasem na dzień dzisiejszy ich ilość przekracza aż sto tysięcy.

Warto zaznaczyć, że przez cały ubiegły rok najprężniej rozwijający się krajowy operator systemu dystrybucyjnego przyłączył łącznie około pięćdziesięciu tysięcy mikro – instalacji fotowoltaicznych o mocy posiadającej aż 254,4 MW. Natomiast na koniec 2029 roku w sieci PGE Dystrybucja pracowało aż 57 tysięcy mikro – instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy wynoszącej 330 MW.

Elektrownie słoneczne, fotowoltaiczne

PGE Dystrybucja – Fotowoltaiczne elektrownie słoneczne rozwój w 2020 r.

Znaczny rozwój mikro – instalacji fotowoltaicznych w PGE Dystrybucja jest także mocno widoczny w tym roku. Oficjalne dane dotyczące pierwszej połowy bieżącego roku jednoznacznie wskazują, że rok 2020 jeśli znacznie lepszy jeśli chodzi o o przyłączenia mikro – instalacji do sieci tego operatora.

Otóż jak wynika z oficjalnych danych sieci PGE Dystrybucja u operatora tego już tylko w pierwszym kwartale 2020 roku pojawiły się 17 654 mikro – instalacje o łącznej mocy wynoszącej 135 MW. Warto zaznaczyć, że tylko trzy mikro – instalacje, których łączna moc wynosi 33,1 kW, zostały wykonane w innej technologii, niż fotowoltaiczna. Jak wiadomo na 17 651 mikro – instalacji u tego operatora tylko pięć o mocy 158 kW zostało przyłączonych na podstawie umowy. Z kolei pozostałe mikro – instalacje zostały zainstalowane w trybie zgłoszenia.

Z kolei w drugim kwartale bieżącego roku zostało przyłączonych aż 23,35 tysięcy mikro – instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy wynoszącej 138 MW. Na dzień 30 czerwca 2020 roku w sieci PGE Dystrybucja funkcjonowało już łącznie, aż 98 tysięcy mikro – instalacji, których łączna moc wyniosła aż 603 MW.

Warto zaznaczyć, że niemal wszystkie mikro – instalacje fotowoltaiczne przyłączone w pierwszej połowie bieżącego roku przez tego operatora zostały wykonane w technologii fotowoltaicznej oraz „na zgłoszenie”. Na podstawie umowy przyłączono bowiem tylko osiem mikro – instalacji PV o łącznej mocy 27,6 KW. Ponadto zostały przyłączone tylko i wyłącznie 3 mikro – źródła o łącznej mocy 33,1 kW, które to nie zaliczają się do instalacji fotowoltaicznych.

Moc wszystkich przyłączonych mikro – instalacji w ciągu 6 miesięcy bieżącego roku jest znacznie większa od mocy przyłączeń pochodzących z drugiego półrocza ubiegłego roku, kiedy to zostało przyłączonych do sieci tego operatora 17 tysięcy mikro – instalacji o mocy 106 MW. Ponadto moc mikro – instalacji pochodzących z sześciu miesięcy tego roku jest wyższa także od mocy wszystkich przyłączonych mikro – instalacji w całym 2019 roku. Ich moc wynosiła bowiem wówczas 254,4 MW.

Warto także dodać, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w sieci PGE Dystrybucja pojawiło się 131 źródeł OZE o jednostkowej mocy wynoszącej ponad 50 kW. Są to źródła, które nie zaliczają się do mikro – instalacji. Zostało przyłączonych 119 elektrowni fotowoltaicznych o mocy 92 MW, pięć elektrowni wiatrowych o mocy 12,6 MW sześć biogazowni o mocy 4,7 MW i jedna elektrownia wodnej o mocy 80 kW.

Dane te jednoznacznie pokazują, że rozwój fotowoltaiki u tego operatora jest bardzo znaczny, a ilość mikro – instalacji wzrasta w bardzo szybkim tempie.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

5 − 4 =