przewody do instalacji fotowoltaicznej
Elektrownie słoneczneFotowoltaika

Jakie przewody do instalacji fotowoltaicznej?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest, aby użyć właściwe przewody do instalacji fotowoltaicznej. Niewłaściwie zastosowane kable mogą stanowić poważny problem dla całej instalacji – zarówno dużej, jak i niewielkiej, przydomowej.

Warunki, jakie panują w elektrowni słonecznej są bardzo nieprzyjazne. Stawiają przed nami wiele wyzwań, którym musimy sprostać, aby cała instalacja działała poprawnie. Dlatego też dowiedzmy  się, jakich błędów nie należy popełniać. Dzięki temu unikniemy poważnych konsekwencji.

Właściwe połączenia

Bez względu na to, czy chcemy połączyć ze sobą wiele paneli, czy zaledwie dwa, musimy użyć właściwych przewodów do instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, w inny sposób łączymy ze sobą panele, w inny podłączamy je do osprzętu, który przetwarza energię do postaci użytecznej, a jeszcze w inny do urządzenia, które je magazynuje. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy użyli właściwych przewodów. Choć nie wydaje się to skomplikowane, to trudne warunki związane z instalacją słoneczną skutecznie utrudniają sprawę. Choć wstrząsy, drgania czy inne tego rodzaju problemy raczej tutaj nie występują, to jednak warunki są dość ciężkie.

Trudne warunki, a podłączenia instalacji solarnych

Musimy mieć świadomość, że instalacja słoneczna jest narażona na wszystkie warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz budynku. Silne promienie słoneczne, ekstremalnie wysokie temperatury latem i niskie zimą, a także deszcz, wiatr oraz śnieg stanowią ogromne wyzwanie dla instalatorów. Wszystko to może spowodować, że niewłaściwie podłączone kable bądź źle zabezpieczone przewody mogą rozłączyć się, poprzecierać czy w inny sposób ulec zniszczeniu. Wówczas może dojść do tragedii. Dlatego też musimy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Wybierzmy takie przewody do instalacji fotowoltaicznej, które będą odporne na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Ponadto, powinny być także zabezpieczone przed uszkodzeniami przez gryzonie czy ptaki.

przewody do instalacji fotowoltaicznej

Jakie konsekwencje niosą za sobą źle dobrane przewody do instalacji fotowoltaicznej?

Choć może się wydawać, że uszkodzone przewody w instalacji słonecznej będą skutkować jedynie brakiem produkowanego prądu, to w rzeczywistości jest nieco gorzej. Obniżenie ilości produkowanej energii bądź zatrzymanie produkcji to jedynie jedne z konsekwencji. Znacznie większym problemem mogą okazać się jednak łuki elektryczne. Nawet niewielkie instalacje solarne mogą produkować dużo energii elektrycznej. Jeśli połączymy to z uszkodzonymi kablami, to powstaną łuki elektryczne lub dojdzie do iskrzenia. Te zaś doprowadzą do zapłonu. Konsekwencją tego może być pożar. Wówczas ogień zajmie nie tylko drogą instalację, ale również dach budynku, na którym stoi lub pobliskie nieruchomości.

Jak wybrać dobre przewody do instalacji fotowoltaicznej?

Producenci wzięli pod uwagę wszystkie te zagrożenia i stworzyli specjalnie dedykowane przewody i złącza do instalacji słonecznych. Dzięki nim można w bezpieczny sposób połączyć wszystkie elementy elektrowni słonecznej i mieć pewność, że nie dojdzie do tragedii. Przewody takie posiadają odpowiednie certyfikaty, gwarancje i spełniają wszelkie normy, dzięki którym dają pewność i bezpieczeństwo. Właściwie dobrane przewody do instalacji fotowoltaicznej mogą posłużyć przez wiele lat. Są zwykle bardzo wytrzymałe, elastyczne, odporne na promienie UV i ozon. Mogą pracować w szerokim zakresie temperatur. Co więcej, są ognioodporne i w razie gdy dojdzie do iskrzenia, nie ulegną zapłonowi. Są zaprojektowane tak, aby eliminować wszelkie zagrożenia związane z pracą instalacji słonecznej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierajmy właściwe przewody do połączenia ze sobą wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej. W tym celu zwróćmy uwagę także na ich grubość. W zależności od grubości kabla oraz jego innych parametrów posiadają one inne napięcie nominalne. Oznacza to, że zawsze możemy dobrać właściwe przewody do mocy instalacji, jaką chcemy podłączyć. Jeśli zaś obawiamy się, że gryzonie czy ptaki mogą uszkodzić instalację, to sięgnijmy po kable z dodatkowym oplotem. Dodatkowy oplot ochroni przewody przed ewentualnym przegryzieniem czy innym mechanicznym uszkodzeniem.

Dodatkowe akcesoria

Właściwie dobrane przewody do instalacji fotowoltaicznej są niezwykle ważne, jednak prócz nich zwróćmy uwagę też na inne akcesoria. Bez wątpienia nasza instalacja nie będzie właściwie połączona bez odpowiednich złączy. Złącza sprawią, że cała instalacja będzie połączona szczelnie i trwale. Ponadto, jeśli wybierzemy złącza tej samej firmy co przewody to możemy być spokojni, że będą one ze sobą idealnie dopasowane. Pamiętajmy, że nie zawsze sama wysoka cena produktów zagwarantuje nam ich jakość. Zwróćmy uwagę na wszelkie aprobaty, certyfikaty czy gwarancje. Dzięki temu będziemy spokojni i bezpieczni.

1 Comment

  1. Dzień dobry. Proszę o konkretne typy przewodów wg oznaczeń zawartych w normie N SEP-E-007:2017 i/lub wg rozporządzenia CPR. Wg mnie kable /przewody pomiedzy panelami a falownikiem prowadzone w przestrzeni drewnianego poddasza winny mieć klasę min. B2ca-s2, d0, a1. – wg CPR W innych przypadkach, gdy są położone na konstrukcjach niepalnych ale w pobliżu są lub mogą być materiały palne należy wg mnie stosować przewody z izolacją o klasie min. Dca-s2, d1, a3.
    Czy mam rację.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.