Kryzys na rynku fotowoltaiki
Fotowoltaika

Kryzys na rynku fotowoltaiki? Czy to możliwe?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy, że kryzys na rynku fotowoltaiki jest nieunikniony. Czy jednak jest to zgodne z prawdą? Co na ten temat sądzą specjaliści?

Na chwilę obecną nic nie zwiastuje, by kryzys na rynku fotowoltaiki miał nadejść. Obroty na polskim rynku fotowoltaicznym wzrosły 0 blisko 25% w 2020r., przekraczając 5 mld zł. Szacuje się, że w 2025r. moc wszystkich instalacji w naszym kraju przekroczy 7,8 GW. Jednakże, to może zwiastować pewne problemy. Spore zainteresowanie rynkiem powoduje, że coraz większa liczba przedsiębiorstw chce skorzystać z tych prognoz. Każdego roku powstaje nawet kilkanaście firm, które mają wiele wspólnego z branżą PV. Czy utrudni to sprzedawcom i brokerom dotarcie do klientów?

Odnawialne Źródła Energii w Polsce

Fotowoltaika to bez wątpienia najszybciej rozwijający się rynek Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Z tego powodu coraz więcej prosumentów biznesowych i indywidualnych wykazuje zainteresowanie tym rynkiem. Wydaje się, że dalszy wzrost na tym rynku otworzy nową przestrzeń dla firm instalacyjnych i EPC. Wymusza jednak pewne zmiany. Wydaje się, że największe szanse na rynku będą miały te firmy, które zaoferują swoim klientom kompleksową i wiarygodną ofertę. Na rynku pojawiają się firmy, które zarówno oferują sprzedaż i montaż fotowoltaiki, jak i odkup nadwyżek i sprzedaż energii. Wydaje się to być najbardziej interesującą ofertą dla nowych klientów. Sam montaż instalacji słonecznych nie jest już tak atrakcyjną propozycją.

Kryzys na rynku fotowoltaiki – szanse i zagrożenia

Tak olbrzymi wzrost na rynku fotowoltaiki w 2020 roku spowodowany był przede wszystkim dotacjami w ramach programów rządowych, jak np. Mój Prąd. Dodatkową zachętę stanowiły ulgi podatkowe. Ponieważ w 2021 roku nadal mają one być utrzymane, możemy spodziewać się równie dobrego roku co poprzedni. To sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej brokerów i sprzedawców fotowoltaiki. Jednakże, sporym problemem jest, że coraz trudniej znaleźć partnera, który posiada wiedzę i doświadczenie do tego, by kompleksowo i profesjonalnie obsługiwać klientów. Zdaniem ekspertów, sama sprawna instalacja paneli słonecznych będzie niewystarczająca dla nowych klientów. Zaś kompleksowa oferta firm konkurencyjnych może okazać się zbyt interesująca.

podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci

Kompleksowość kluczem do sukcesu

Specjaliści są zgodni, że największą szansę na rynku fotowoltaiki będą miały te firmy, które posiadają najszerszą ofertę. Okazuje się, że rozwój rynku przyczynił się do wzrostu oczekiwań klientów. Obecnie oczekujemy prawdziwie kompleksowej obsługi na każdym etapie wytwarzania energii. Rozpoczynając od wyboru właściwych komponentów, a kończąc na sprzedaży i zakupie energii elektrycznej. Ponadto, doświadczenie firmy, która oferuje instalacje fotowoltaiczne wydaje się być nieocenione. Zapewnia klientom znajomość prawa energetycznego i funkcjonowania rynku, sprawny montaż i właściwe działanie instalacji. Dodatkowo, możemy liczyć na wsparcie firmy przy pozyskiwaniu dotacji czy odliczaniu podatku. Tylko firmy, które będą w stanie zapewnić obsługę klienta na każdym etapie wytwarzania energii elektrycznej mają największe szanse na sukces.

Prognozy dla rynki fotowoltaiki

W najbliższym czasie klientów rynku fotowoltaiki będzie przybywać. Oznacza to, że sprawdzone i doświadczone firmy mogą pozyskać wielu klientów. Dzięki rzetelnym ekspertom, doświadczonym przedsiębiorcom, a także wzajemnemu wsparciu możliwe jest wzajemne partnerstwo biznesowe. To sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na połączenie swoich sił, aby jeszcze lepiej wykonywać swoje zadania i oferować instalacje słoneczne i ich obsługę. Jak w każdej branży, także i rynek PV ma ogromne możliwości rozwoju, jednak w określonych przypadkach. Aby zapewnić sobie sukces, trzeba być przygotowanym na to, czego oczekują konsumenci. Profesjonalizm, kompleksowość i doświadczenie stanowią podstawę.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.