Fotowoltaika

Na ile wystarcza akumulator żelowy w systemach fotowoltaicznych?

Jednym z  największych utrapień przyszłych użytkowników systemów fotowoltaicznych wyposażonych w akumulatory czyli tak zwanych systemów Off-Grid jest żywotność akumulatorów. Po pierwsze akumulatory żelowe nie należą do najtańszego rodzaju baterii, a po drugie oczekujemy od naszego zestawu fotowoltaicznego dużej niezawodności oraz stosunkowo długiego bezobsługowego działania.

Żywotność żelowych baterii

            Żywotność baterii żelowych to 400 cykli. Jeden pełny cykl to pełne rozładowanie i całkowite naładowanie baterii.  W zależności od tego jak szybko te cykle będą wykonane taka będzie realna żywotność akumulatora. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór akumulatora do systemu fotowoltaicznego. Jeżeli dobrany akumulator będzie zbyt mały, przez co szybko rozładowywany i doładowywany, jego żywotność będzie niepokojąco krótka. Poza wykonaniem wszystkich cykli baterie te na pewno stracą na swojej sprawność pozostawione rozładowane na okres dłuższy niż 24h oraz po ciągłym rozładowywaniu ich do zera. Pozostawienie tych akumulatorów w stanie rozładowania bardzo im szkodzi. Bardzo szkodzi im też częste rozładowywanie poniżej poziomu tolerancji. Żelowe akumulatory bardzo dobrze sprawdzają się  w systemach fotowoltaicznych ponieważ nie szkodzi im pozostawienia w pewnym stopniu rozładowania oraz lubią być wolno ładowane. Co możemy zapewnić dobrze dobierając system ich ładowania czyli panele fotowoltaiczne.

Akumulatory żelowe w fotowoltaice

            W celu utrzymania jak najdłuższej żywotności baterii należy prawidłowo dobrać system fotowoltaiczny. Ale dobranie odpowiedniego systemu ładowania akumulatorów może wydawać się  nie wystarczające, ponieważ to jak będą one rozładowywane również jest bardzo ważne. Jeżeli chodzi o duże systemy mikroelektorowni które mają zapewnić zasilanie dla całego budynku zaleca się tak dobrać akumulatory by rozładowywać je jedynie do 50%. I o ile w teorii  jest dosyć łatwo obliczyć i dobrać odpowiedni system to praktyka i życie wszystko weryfikuję. Jeżeli chcielibyśmy, żeby akumulatory w takim systemie były zawsze rozładowywane jedynie do połowy na pewno musielibyśmy zamontować dodatkowy system który nie pozwoliłby akumulatorom rozładować się poniżej tego poziomu lub ciągle kontrolować napięcie baterii co na dłuższą metę mogłoby się okazać bardzo męczące. Przy mniejszych systemach wygląda to trochę inaczej. Na pewno przy systemach mniejszej mocy dużo łatwiej jest zaprojektować taki system. Trudniejsza jednak jest kontrola rozładowania akumulatora.  Dlatego przed zakupem akumulatora warto jest zaplanować co chcielibyśmy z niego zasilać. Oczywiście jest tak, że nasz apetyt rośnie w miarę jedzenia i coraz większa ilość urządzeń po za tymi zaplanowanymi będzie dołączana do akumulatora. Musimy tylko pamiętać, że im szybciej będziemy go rozładowywać tym szybciej wykorzystamy wszystkie jego cykle.

Monitorowanie pracy akumulator

            Na szczęście istnieje wiele możliwości kontrolowania pracy akumulatora oraz całego systemu. Najprostszym sposobem jest dołączeniem do systemu woltomierza oraz amperomierza z wyświetlaczem LCD. Znając napięcie akumulatora będziemy wiedzieć jaki jest poziom jego rozładowania. System możemy też kontrolować poprzez zastosowanie regulatora ładowania wyposażonego w wyświetlacza LCD na którym będziemy mogli w prosty sposób odczytać wszystkie potrzebna nam informacje. Możemy też do regulatora ładowania dokupić osobny wyświetlacz, jedna z firm zajmująca się projektowanie i produkowaniem urządzeń i akcesoriów do systemów fotowoltaicznych oferuję aplikację na urządzenia mobilne i która pozwala na połączenie się z regulatorem ładowania poprzez Bluetooth.

Daria Ogorzałek

Recent Posts

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy to konieczne?

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych nie tylko wpłynie na ich zwiększoną wydajność, ale również na ich…

1 day ago

Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne w Polsce odgrywają coraz większą rolę w krajowym miksie energetycznym, szczególnie w kontekście…

2 days ago

Dotacje na fotowoltaikę – jak uzyskać dofinansowanie w 2024 roku?

Dotacje na fotowoltaikę w 2024 roku pozwolą obniżyć całkowity koszt założenia instalacji w Twoim domu…

2 days ago

Certyfikat NC RfG – co to za dokument?

Certyfikat NC RfG jest kluczowym dokumentem dla producentów falowników, który potwierdza zgodność urządzenia z wymogami…

3 days ago

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen…

4 days ago

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto zainwestować w 2024 roku?

Magazyn energii do fotowoltaiki, inaczej ESS (z ang. Energy Storage System) umożliwia osiągnięcie samowystarczalności energetycznej…

4 days ago