Fotowoltaika to nauka zajmująca się generowaniem z promieniowania słonecznego energii elektrycznej. Zjawisko fotowoltaiczne będące podstawą tej dziedziny zostało odkryte w w 1839 roku przez francuskiego fizyka Aleksandra Edmunda Becquerela. Film przedstawiający efekt fotowoltaiczny można zobaczyć pod tym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=0FLWh4haYFk. Wraz z rozwojem technologii fotowoltaika zyskuje coraz więcej zwolenników, a koszty związane z instalacją systemów są z roku na rok coraz niższe.
Fotowoltaika niesie za sobą wiele korzyści tj. zmniejszenie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej czy też dołożeniem swojej cegiełki do produkcji zielonej energii korzystnej dla środowiska naturalnego. Panele słoneczne stosowane do generowania energii fotowoltaicznej mogą pracować nieprzerwanie i bezawaryjnie nawet przez 25 lat! Dzięki temu mamy pewność, że koszt instalacji na pewno zwróci się po kilku latach.
Panele fotowoltaiczne wyprodukowane są z krystalicznego węgla krzemowego i najczęściej produkuje się je w rozmiarach 0,2 na 1m2. Panele tego typu cieszą się sporą popularnością w samodzielnych zestaw, bez możliwości podłączenia do sieci energetycznej tj. kampery, znaki drogowe, domkach letniskowych, urządzeniach użytku codziennego np. kalkulator itp. Baterie słoneczne zbudowane są z kilkudziesięciu zespolonych ze sobą ogniw. Fotowoltaika jest głównym źródłem zasilania wszelkiego rodzaju pojazdów kosmicznych.
Ceny fotowoltaiki zależą od wielu czynników, jednak najważniejszy z nich to rodzaj i jakość z jakich zbudowane są komponenty. Należy pamiętać, że cena usług montażowych nie zawsze będzie szła w parze z najlepszą jakością wykonania, a przy wyborze instalatora należy kierować się jego doświadczeniem i opiniami jakimi cieszy się u swoich byłych klientów. Bardzo ważną kwestią, która ma wpływ na ceny fotowoltaiki i jest gwarancja jaką otrzymamy.
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne mają najwyższą cenę, jednak w porównaniu wszystkich typów paneli są najbardziej wydajne . Do tańszych należą panele polikrystaliczne – najczęściej montowane w małych instalacjach prosumenckich.
Czynniki wpływające na cenę fotowoltaiki:
Cena fotowoltaiki mogą się wahać w różnych granicach, najlepiej zadzwonić na jeden z naszych telefonów kontaktowych. Nasz specjalista doradzi jakie rozwiązanie jest dla Państwa najlepsze i najkorzystniejsze.
W ostatnim okresie można natknąć się na informacje na temat dotacji prosument na instalacje fotowoltaiczne. Program Prosument to element wspierania OZE – jest to forma dofinansowania przeznaczona na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Głównym celem programu jest ograniczenie emisji spalin wytwarzanych z tradycyjnych źródeł zasilania oraz rozwój branży dostawców i instalatorów oraz zwiększenie miejsc pracy w branży OZE.
Dotacje na instalacje fotowoltaiki i paneli słonecznych mogą uzyskać osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego i ich związki.
Dotacje na fotowoltalikę w ramach programu Prosument to dofinansowanie różnych przedsięwzięć, które obejmują zakupy i montaż nowych mikroinstalacji i instalacji odnawialnych źródeł energii, które posłużą do produkcji ciepła i/lub energii elektrycznej na potrzeby zarówno domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Możemy również ubiegać się o dofinansowanie na wymianę istniejącej już instalacji na bardziej przyjazną środowisku i o lepszej sprawności.
Fotowoltaika w Polsce z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego ponieważ obecnie można uzyskać bardzo korzystne dofinansowania Prosument, dzięki czemu instalacja szybko się zwróci. Ponadto dzięki ciągłemu rozwojowi branży fotowoltaicznej panele są coraz bardziej wydajne i nawet w Polsce przy bardzo zróżnicowanych temperaturach ich montaż się opłaca.
W ostatnich latach szeroko pojęty rynek systemów fotowoltaicznych W Polsce zanotował stałą tendencję wzrostową po dość długim okresie stagnacji, który trwał przez kilka lat aż do końca roku 2013. W latach 2014 do 2016 mogliśmy obserwować zdecydowany przyrost nowych mocy pozyskanych z nowych instalacji fotowoltaicznych. Największa część nowych instalacji powstała w województwach małopolski, mazowieckim, śląskim i pomorskim.
Opinie o fotowoltaice w Polsce są niemal wyłącznie pozytywne. Najczęstszym powodem niezadowolenia z posiadanej instalacji fotowoltaicznej jest niepoprawna instalacja, błędne wyliczenia wykonane przez firmę projektującą lub błędne dobranie sprzętu. Zarówno osoby prywatne jak i organizacje i przedsiębiorstwa korzystające z instalacji fotowoltaicznych chwalą sobie oszczędności wynikające z inwestycji.
W 2014 roku Fundacja Banku Ochrony Środowiska przedstawiła wyliczenia związane z korzyściami finansowymi w związku z inwestycją w domową instalację fotowoltaiczną o mocy pięciu kilowatów. Instalacja o tej mocy może pokryć nawet dziewięćdziesiąt procent zapotrzebowania czteroosobowej rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym. Na podstawie wyliczeń i eksperymentów otrzymano wynik na poziomie około trzystu złotych w skali roku.
Systemy i instalacje fotowoltaiczne są w Polsce coraz bardziej popularne. Typowe systemy sieciowe składają się ze specjalnych fotoogniw, zabezpieczeń, przetwornic sieciowych, oraz okablowania. Przetwornice konwertują energię z baterii słonecznych na napięcie sieciowe, z którego możemy korzystać (bez pośrednictwa akumulatorów). Instalacja fotowoltaiczna może również ładować akumulatory, aby tą energię użyć w późniejszym czasie.
Panele fotowoltaiczne służą to przekształcania światła w energię elektryczną. Ogniwo słoneczne to element półprzewodnikowy. Następuje w nim przemiana energii promieniowania światła słonecznego w energię elektryczną w następstwie zjawiska fotowoltaicznego. Wykorzystuje się w nim złącze typu p-n, w którym pod wpływem fotonów, których energia jest większa niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury do obszaru p.