Nasz kraj znajduje się w niechlubnej czołówce krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Smog to już codzienność w niemal wszystkich dużych polskich miastach. Niestety ten problem coraz częściej zaczyna dotykać również mniejsze miejscowości, a nawet znane kurorty wypoczynkowe w górach i nad morzem.
Zanieczyszczenie powietrza spowodowane jest spalinami samochodowymi, używaniem nieodpowiedniego opału w gospodarstwach domowych oraz zanieczyszczeniami przemysłowymi z fabryk. Choć na wiele z przyczyn kiepskiej jakości powietrza nie mamy wpływu, to są też takie aspekty, które w znacznej mierze zależą od nas. Warto wiedzieć, jak w kilku prostych krokach, możemy wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym najbliższym otoczeniu.
1. Korzystaj z transportu publicznego i zmniejszaj smog
To, że posiadamy samochód, nie znaczy, że musimy jeździć nim codziennie do pracy. Bardziej ekologicznym, ale również wygodnym, szybkim i tanim rozwiązaniem jest korzystanie podczas codziennych dojazdów do firmy z tramwaju czy autobusu. Świetnym rozwiązaniem są również rowery miejskie i hulajnogi.
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nawet ponad 50% miejskich zanieczyszczeń powietrza ma swoje źródło właśnie w spalinach samochodowych. W dodatku auta nie tylko emitują spaliny, ale także przyczyniają się do tak zwanego zapylenia wtórnego, ponieważ ruch samochodowy powoduje wzbicie się w powietrze pyłów zalegających na ulicach.
2. Nie stosuj niedozwolonego opału.
Niestety problem spalania śmieci – w tym gumy, plastiku, mebli z toksycznymi lakierami i klejami, jest w Polsce nadal bardzo duży. Podczas spalania takich odpadów nie tylko silnie zanieczyszczamy środowisko naturalne, ale również trujemy siebie i innych oraz generujemy smog, ponieważ powstające podczas spalania toksyczne substancje powodują powstawanie wielu groźnych chorób w tym również tych nowotworowych.
Przestarzałe piece i stosowanie niskiej jakości węgla jako opału, to również spory problem. Jeśli posiadamy kocioł grzewczy starego typu tak zwany pozaklasowy, warto zainteresować się rządowym programem dopłat do wymiany takich urządzeń na nowoczesne kotły klasy 5. Takie dofinansowanie może sięgać nawet 85% kosztów inwestycji. Nowoczesne kotły są nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne i proste w obsłudze- nie trzeba kilka razy dziennie dokładać do nich paliwa, wystarczy to zrobić raz na kilka dni.
3. Częściej kupuj w Internecie.
Co zakupy internetowe mają wspólnego z czystością powietrza? Redukują smog? Okazuje się, że całkiem sporo. Zamiast wybierać się do centrum handlowego samochodem, zamawiaj produkty z dostawą do domu ze sklepów internetowych. Takie rozwiązanie nie tylko sprawi, że zaoszczędzisz czas i pieniądze, ale też realnie wpłynie na ilość emitowanych w Twoim mieście spalin. Jeśli kilka lub kilkanaście osób postąpi podobnie, oznacza to jeden samochód dostawczy na ulicach zamiast kilku lub kilkunastu osobowych. Przekłada się to wymiernie na mniejsze zanieczyszczenie powietrza w Twojej okolicy. Warto wziąć to pod uwagę, kiedy następnym razem przyjdzie Ci ochota na przejażdżkę do galerii handlowej.
4. Zadbaj o jakość powietrza swoim domu i redukuj Smog
Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to zakup specjalnego urządzenia oczyszczającego i nawilżającego powietrze w mieszkaniu. Oczyszczacz powietrza z filtrami typu HEPA to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że jest to sprzęt, który będzie Ci służyć przez długie lata. Ponadto jego skuteczność jest naprawdę bardzo wysoka. Eliminuje z powietrza nie tylko pyły zawieszone oraz toksyczne substancje pochodzące ze smogu, ale również kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni i przykre zapachy. Jest to więc idealne rozwiązanie dla alergików i rodziców małych dzieci.
Drugim sposobem na poprawę jakości powietrze w mieszkaniu są rośliny. Właściwie wszystkie korzystnie wpływają na stan powietrza i mikroklimat w pomieszczeniach, jednak są gatunki, które szczególnie dobrze radzą sobie z eliminacją zanieczyszczeń. Należą do nich:
-bluszcz, skrzydłokwiat, zielistka, gerbera, fikus, dracena, języki teściowej (sansewieria).
5. Naucz się oszczędzać gaz, prąd i wodę.
Choć ekologia staję się coraz bardziej modna, to nadal wielu z nas dosyć lekkomyślnie korzysta z prądu, wody i gazu. Uważamy, że skoro stać nas na zapłacenie rachunków, to dlaczego mielibyśmy stawiać sobie jakieś ograniczenia i oszczędzać media takie jak woda, prąd i gaz?
Otóż od tego ile ich zużywamy, bezpośrednio zależy stopień zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście, ponieważ ciepła woda, prąd, ogrzewanie są zależne od elektrowni opalanych węglem. Nie licząc się z tym, ile prądu czy ciepłej wody zużywamy, przyczyniamy się do większego zapotrzebowania na węgiel zaopatrującej nas w prąd i podgrzewającej naszą wodę elektrowni. Tym samym dokładamy codziennie swoją cegiełkę do ogromnej ilości dwutlenku węgla trafiającej do powietrza, którym oddychamy.
Dlatego już od dziś warto zacząć rozsądnie korzystać prądu, zmienić wszystkie żarówki w domu na energooszczędne, wyłączać urządzenia elektroniczne z czuwania, zamienić kąpiel w wannie na prysznic i zmniejszyć o 2-3 stopnie temperaturę, do której nagrzewamy pomieszczenia w okresie od jesieni do wiosny. Wdrażając takie działania będziemy bardziej eko, a dodatkowo sporo zaoszczędzimy na opłatach, ponieważ znacznie spadnie zużycie mediów.
Jeżeli wszyscy, stosując te kilka prostych zasad, wpłyniemy korzystnie na jakość powietrza w naszym najbliższym otoczeniu, sytuacja w skali globalnej znacznie się poprawi. Nastąpi bowiem efekt kumulacji małych pojedynczych efektów. Lepsza jakość powietrza to dobra zdrowie i samopoczucie. Stosując eko zasady na co dzień dbamy o siebie, swoich najbliższych i przyczyniamy się do poprawy stanu zdrowia całego społeczeństwa.”