“Ceny energii elektrycznej ciągle rosną, podobnie jak zanieczyszczenie powietrza. Dlatego nietrudno domyślić się, że konieczne jest wprowadzenie odpowiednich rozwiązań, które poprawią jakość powietrza, a jednocześnie przyczynią się do oszczędności. Odpowiedzią na te potrzeby są odnawialne źródła energii, a dokładnie fotowoltaika. Jednak aby osiągnąć określone profity konieczna jest inwestycja. Na szczęście fotowoltaika dofinansowanie jest powszechnie dostępne w naszym kraju i bez problemu można je uzyskać i znacząco zmniejszyć koszt budowy elektrowni słonecznej w polsce.

Dofinansowanie fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych jest bardzo wysoki. Dla większości gospodarstw domowych, a nawet firm wyłożenie takiej sumy może być wręcz niemożliwe. Dlatego warto wykorzystać dotacje. Oczywiście, aby je otrzymać konieczne jest spełnienie szeregu kryteriów. Dla osób, które nie kwalifikują się alternatywą mogą być nisko oprocentowane kredyty bankowe. Coraz więcej tych instytucji finansowych posiada specjalne oferty ekologiczne na nisko oprocentowane kredyty. Najczęściej umowa podpisywana jest na 10 lat, jednak warto zauważyć, że spłacając kredyt już po tylu latach inwestycja powinna całkowicie się zwrócić, a osiągnie się całkiem spore zyski w perspektywie 25 lat. Oczywiście istnieje także wiele programów rządowych, niektóre finansowane są ze środków Unii Europejskiej. 23 lipca 2019 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił program “Mój Prąd”. Dedykowany jest on osobom fizycznym. Jego budżet wynosi 1 mld zł, co sprawia, że może z niego skorzystać aż 200 tys. rodzin. Występują tu jednak pewne ograniczenia. Otóż maksymalnie można uzyskać do 5 tys. bezzwrotnej dotacji, ale maksymalna wielkość instalacji wynosi 10 kWp. Ciekawym wyborem może być także program “Prosument 2”. Jego budżet wynosi 200 mln zł. Sam program kończy się w 2020 r. z możliwością przedłużenia. Warto tutaj poznać jego główne założenia. Otóż w ramach “Prosument 2” można uzyskać dotację wynoszącą 15 bądź 30% dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaiczne bądź też można otrzymać pożyczkę o bardzo niskim oprocentowaniu wynoszącym 1%. Maksymalny okres spłaty wynosi w tym przypadku 15 lat. Interesującym ogólnopolskim programem jest także “Czyste Powietrze”. Jego celem jest zmniejszenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń. Sam program rozpoczął się 19 września 2018 r., jednak wnioski można składać do 30 czerwca 2027 r. Z programu mogą skorzystać właściciele budynków jednorodzinnych. Dotacja obejmuje koszty instalacji fotowoltaicznej, czy też kolektorów słonecznych, jednak ma ona formę pożyczki. Maksymalny okres spłaty wynosi 15 lat. Warto poznać jeszcze oprocentowanie. W tym przypadku nie może być większe niż wibor 3 M+ 70 pkt bazowych i nie mniejsze niż 2% rocznie.

Dotacje panele słoneczne – poznaj programy regionalne

Wiele województw posiada specjalnie utworzone programy . Np. w województwie dolnośląskim można skorzystać z regionalnego programu operacyjnego. Na jego cel przeznaczono 392 mln euro. Warto jeszcze zauważyć, że program nie zawiera dotacji bezpośrednich lecz realizowany jest w formie grantów. Przykładowo w województwie śląskim można skorzystać z dofinansowania do zakupu ekologicznego pieca, przy czym dofinansowanie nie może być wyższe niż 5 tys. Jednak jest ono bezzwrotne.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Każdy wniosek należy składać we właściwym urzędzie. Najczęściej jest to urząd gminy. W razie pytań czy wątpliwości pracownicy mają pomóc w wypełnieniu właściwych dokumentów. Oczywiście tylko spełnienie warunków w 100% powoduje, że można otrzymać określoną dotację. W wielu przypadkach niezbędne jest pozbycie się starego pieca, tzw. “kopciucha” Konieczne jest jednak posiadanie dokumentu potwierdzającego jego utylizację. Natomiast w większości przypadków nie jest konieczne posiadanie audytu energetycznego. Podczas wyboru instalacji i jej wielkości należy pamiętać, aby dobrać odpowiednią moc, która spełni nasze potrzeby. Nie ma tutaj najlepszego wyboru, gdyż na zapotrzebowanie na energię ma wpływ wielkość budynku oraz to czy jest to dom pasywny. Należy również pamiętać, że panele fotowoltaiczne muszą być umieszczone we właściwym miejscu. Najczęściej montuje się je na dachu, ale można umieścić je również w miejscach, gdzie występuje odpowiednie nasłonecznienie, a panele nie są przesłonięte. Na samym końcu należy jeszcze znaleźć właściwą firmę, która doradzi najlepsze rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że zbyt duża instalacja nie będzie przynosiła zysków, dlatego dobór jej mocy jest tak ważny.

Fotowoltaika dofinansowanie

Jest wiele programów, dzięki którym można uzyskać dotacje na fotowoltaikę w 2020 roku. Mogą skorzystać z nich zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. W przypadku firm jest to inwestycja, która może długoterminowo znacząco obniżyć koszty prowadzonej działalności. Można skorzystać z programów lokalnych oferowanych w danych województwach, jednak trzeba wiedzieć, że ich budżet może się od siebie różnić, podobnie jak niektóre wymogi, które należy spełnić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prac nie można rozpocząć przed przystąpieniem do danego programu. . .”

Bartosz Mrozowski

Recent Posts

Fotowoltaika wygenerowała nowy rekord mocy!

W Polsce zanotowano nowy rekord produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych, osiągając imponującą moc ponad 10…

3 days ago

MultiPlus II firmy Victron zgodny z normą PTPiREE

Produkty z rodziny MultiPlus II firmy Victron Energy zostały pozytywnie ocenione pod kątem zgodności z…

3 days ago

Recykling paneli fotowoltaicznych

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii pozyskiwania energii z paneli PV, coraz większa liczba modułów trafia…

4 days ago

Magazyny energii AlphaESS SMILE-T10-HV – zarządzaj energią odnawialną

Firma AlphaESS i jej innowacyjne magazyny energii SMILE-T10-HV zasilają tysiące domów i firm w ponad…

4 days ago

Akumulator 10 kWh – na jak długo wystarcza mocy?

Magazyn energii to kluczowy element związany z własną produkcją prądu, zwłaszcza w kontekście instalacji fotowoltaicznych.…

4 months ago

Mity na temat fototowltaiki.

Wraz z rosnącym W Polce zainteresowaniem fotowoltaiką, pojawia się wiele nieścisłości i mitów dotyczących energii…

4 months ago