Elektrownia słoneczna to zespół urządzeń, które przekształcają energię promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną. Pierwszą elektrownię słoneczną o mocy jednego megawata otworzono w Lugo w Stanach Zjednoczonych w grudniu 1982 roku. Największa elektrownia słoneczna powstała w lutym 2014 roku w Stanach Zjednoczonych na gorącej pustyni Mojave. Produkuje ona 392 megawaty energii elektrycznej, która w całości używana jest do podgrzewania wody użytkowej.
Elektrownie słoneczne w Polsce cieszą się coraz większą popularnością i zadowoleniem inwestorów. Wiąże się to przede wszystkim z rosnącą opłacalnością i szybkim zwrotem kosztów przeznaczonych na instalację. Jest to oczywiście efekt ciągłe rozwoju sektora fotowoltaiki oraz dotacji prosument mających na celu zmniejszenie emisji spalin (zielona energia) oraz pobudzeniu rynku OZE.
Największą elektrownię słoneczną w Polsce otworzyła w Gubine poznańska spółka Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG). Koszt budowy to 10 mln zł. Połowę tych wydatków firma pokryła ze środków własnych i kredytu bankowego, a drugą z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jak wszystko elektrownie słoneczne mają swoje wady i zalety, w Polsce należy liczyć się, że jednak z wad instalacji będzie bardzo zróżnicowana pogoda i średnie nasłonecznienie. Jednak wraz z rozwojem technologii te wady są systematycznie niwelowane. Jedną z największych zalet paneli słonecznych, które wchodzą w skład elektrowni jest ich niezawodność i długowieczność sięgająca nawet 25 lat. Elektrownie nie wymagają też szczególnej konserwacji a dzięki dotacji można bardzo obniżyć koszt instalacji.
Jednak największą zaletą elektrowni słonecznych jest odciążenie środowiska i jednoczesne znaczne obniżenie kosztu wytworzenia energii elektrycznej. Moc elektrowni słonecznych na świecie rośnie w bardzo wysokim tempie wynoszącym w niektórych latach nawet pięćdziesiąt procent rocznie. Obecnie łączna moc elektrowni słonecznych na świecie to 136 700 megawatów. Dla porównania największa polska konwencjonalna elektrownia- Elektrownia Bełchatów ma moc ponad pięciu tysięcy megawatów, czyli można założyć, że elektrownie słoneczne wyeliminowały ze środowiska ponad 30 wielkich trucicieli takich jak Elektrownia Bełchatów.
Koszt przydomowej elektrowni słonecznej wraz z montażem jest ciężki do oszacowania ponieważ zależy od wielu zmiennych. Zakładając, że mówimy o instalacji dla domu z cztero lub pięcioosobową rodziną będziemy szukać zestawu produkującego rocznie około 4 tysiące kWh. Typowa instalacja dla takich potrzeb to moc na poziomie 3 kW. Średnia cena rynkowa takiej przydomowej elektrowni słonecznej to około 20 tysięcy złotych. Według wyliczeń Fundacji BOŚ inwestycja może zwrócić się za około osiem lat.
Największe elektrownie słoneczne świata budowane są w gorących i mocno nasłonecznionych miejscach takich jak południowe stany Stanów Zjednoczonych takie jak California, gdzie osiągają one moc powyżej 500 MW. Największa elektrownia słoneczna na świecie stoi w Chinach i osiąga 850 MW. Dla porównania w warunkach Polskich największa elektrownia słoneczna znajduje się w Rudzie Śląskiej i należy do wodociągów miejskich. Produkuje ona energię elektryczną o mocy 0,3 MW. Druga największa polska elektrownia znajduje się w Słupsku i produkuje 180 kW czyli 0,18 MW energii elektrycznej.