Categories: Panele słoneczne

Czy warto kupować używane panele fotowoltaiczne?

Kupowanie używanych paneli fotowoltaicznych nie znanego pochodzenia jest niestety nadal praktykowane w naszym kraju. Na szczęście zdarza się to coraz rzadziej dzięki coraz większej świadomości klientów. Kupowanie oraz montaż używanych paneli jest nie do końca bezpieczne dla nas samych oraz w brew pozorom wcale nie będzie prowadziło do oszczędności. No, ale jak to mówią Polak mądry po szkodzie. I niestety nadal w celu oszczędności kupujemy tańsze, bardziej awaryjne urządzenia zamiast zainwestować w sprzęt wyższej jakości.

Używane panele na Polskim rynku

Używane panele fotowoltaiczne na Polskim rynku najczęściej pochodzą od naszych zachodnich sąsiadów. Są oni bowiem dużo bardziej doświadczeni od nas w tym temacie i instalacje fotowoltaiczne budują już od wielu lat. Poza tym są jednym z liderów na rynku światowym w produkowaniu urządzeń fotowoltaicznych nie tylko paneli. W miarę pojawiania sie nowych technologii , panele starszego typu są demontowane i zamieniane na nowe. Te stare po oddaniu w odpowiednie miejsce, niestety otrzymują drugie życie na rynku wtórnym. Takie panele są również oddawane przez ich właścicieli do osób które bardzo chętnie stosują te używane urządzenia i budują z nich swoje instalacje. Oczywistym jest również to, że nigdy tak na prawdę nie znamy prawdziwego pochodzenia paneli oraz czasu przez który pracowały. Mogą być to na przykład panele zdemontowane z elektrowni słonecznej która ma już za sobą 10 lat pracy. Więc w naturalny sposób urządzenia te uległy starzeniu i nie pracują z taką sama sprawnością jak nowe panele tej samej mocy. Żeby dowiedzieć się o ich rzeczywistych parametrach trzeba by było wykonać specjalistyczne badanie których, żaden z nabywców takich paneli nie robi.

Cechy używany paneli fotowoltaicznych

Budowanie swoich instalacji na bazie używanych paneli fotowoltaicznych jest ryzykowne i nie do końca bezpieczne. Kupowane moduły na pewno nie będą pracowały z ich macą znamionową. Panele takie mogą mieć też mikropęknięcia czy ukryte wady których nie widać na pierwszy rzut oka, a które będą skutkowały mniejszą niż zakładana sprawnością instalacji. Jeżeli używany panel będziemy chcieli zastosować do niewielkiego zestawu, małej mocy składającego sie z jednego panela, oczywiście odczujemy jego mniejszą sprawność co w końcu i tak będzie prowadziło do zakupu nowego modułu. Może się okazać bowiem, że dołączony do systemu akumulator jest za dużej pojemności dla zakupionego panela i nie daje on rady go ładować.

Używane panele fotowoltaiczne w elektrowniach słonecznych

Próba budowania dużych systemów słonecznych, elektrowni fotowoltaicznych na bazie używanych modułów słonecznych zupełnie mija się z celem. Dlaczego? Systemy fotowoltaiczne budujemy po to by produkować prąd z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce na własne potrzeby po ty by generować w ten sposób oszczędności. Oczekując jednoczenie, że będą to systemy bez awaryjne działające przez wiele lat. Kupując i budując elektrownie z paneli używanych nie możemy mieć pewności co do ich sprawności, jakości, bezawaryjności oraz czasu w którym będą na służyć. Budowanie dużego systemu z paneli używanych pochodzących z różnych źródeł jest zupełnie nie poprawne. Po pierwsze należy pamiętać, że ciąg modułów czyli string będzie działał tak dobrze jak jego najsłabsze ogniwo. W przypadku instalacji składających sie z nowych urządzeń tym najsłabszym ogniwem może być najbardziej zacieniony panel. Przy stringu składającym się z paneli używanych może okazać się, że panel zacieniony nie jest tym najsłabszym ogniwem. I tak naprawdę przed samym montażem paneli trudno sprawdzić jest rzeczywistą sprawność działania paneli. Po montażu może okazać się, że zamiast instalacji która miała dawać moc o wartości 3 kW mamy instalacje która będzie w najbardziej nasłoneczniony dzień w staniu wyprodukować 1,5 kW. Tym samym zamiast zaoszczędzić na zakupie urządzeń do elektrowni słonecznych, tracimy na niej. Popadamy też w dodatkowe koszta, które generowane będą przy demontażu starych paneli oraz zakupie nowych nie używanych.

Kupowanie używanych paneli fotowoltaicznych nie jest dobrym pomysłem. Nigdy bowiem nie możemy być pewni co do ich miejsca pochodzenia oraz wieku. Nie widoczne na pierwszy rzut oka mikrouszkodzenia będą prowadziły do pracy modułów z obniżona sprawnością. Nie są one objęte żadną gwarancja co wydaję sie bardzo ważne w chwili uszkodzenia czy jakichkolwiek problemów zawsze możemy zwrócić sie o pomoc do producenta. W chwili obecnej kiedy ceny systemów fotowoltaicznych spadają, dzięki ich coraz większej popularyzacji pozyskiwanie używanych modułów wydaje sie nie uzasadnione oraz nie opłacalne. Zawsze z takich zakupów wynika więcej problemów niż korzyści.

Tomasz Kurek

Recent Posts

Fotowoltaika wygenerowała nowy rekord mocy!

W Polsce zanotowano nowy rekord produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych, osiągając imponującą moc ponad 10…

1 day ago

MultiPlus II firmy Victron zgodny z normą PTPiREE

Produkty z rodziny MultiPlus II firmy Victron Energy zostały pozytywnie ocenione pod kątem zgodności z…

1 day ago

Recykling paneli fotowoltaicznych

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii pozyskiwania energii z paneli PV, coraz większa liczba modułów trafia…

2 days ago

Magazyny energii AlphaESS SMILE-T10-HV – zarządzaj energią odnawialną

Firma AlphaESS i jej innowacyjne magazyny energii SMILE-T10-HV zasilają tysiące domów i firm w ponad…

2 days ago

Akumulator 10 kWh – na jak długo wystarcza mocy?

Magazyn energii to kluczowy element związany z własną produkcją prądu, zwłaszcza w kontekście instalacji fotowoltaicznych.…

4 months ago

Mity na temat fototowltaiki.

Wraz z rosnącym W Polce zainteresowaniem fotowoltaiką, pojawia się wiele nieścisłości i mitów dotyczących energii…

4 months ago