100 dni dofinansowania „Mój Prąd”

100 dni dofinansowania „Mój Prąd”

Od dnia 30 sierpnia 2019 roku trwa nabór do programu „Mój Prąd” – dofinansowanie fotowoltaika. Skorzystało z niego już tysiące Polaków, a środków na dofinansowanie jest wciąż dużo. NFOŚiGW podaje informację, że przez sto dni trwania programu, wykorzystano zaledwie trzy procent całkowitego budżetu, jaki przeznaczono na ten cel. Reszta zasobów, czyli 97 procent z miliarda złotych, jakie zostały przeznaczone na program Mój Prąd, wciąż są do dyspozycji konsumentów, chcących założyć panele fotowoltaiczne. Szacuje się, że budżet pokryje dofinansowanie nawet dla dwustu tysięcy wnioskodawców.

Dofinansowanie fotowoltaika — jak najłatwiej złożyć wniosek?

Najprostszą i najszybszą metodą, jest składanie wniosku online. Można to zrobić na stronie www. gov. pl. Opcja ta została uruchomiona od 21 października. Do 20 grudnia 2019 roku można składać wnioski o dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, do domowej instalacji. Drugi nabór do programu Mój Prąd — dofinansowanie fotowoltaika, będzie możliwy od dnia 13 stycznia 2020 roku, co ogłosił NFOŚiGW, aż do dnia 18 grudnia 2020 roku. Wówczas również będzie możliwe otrzymanie do pięciu tysięcy złotych, na jedną instalację. To dofinansowanie również będzie można łączyć z przysługującą ulgą termomodernizacyjną. Należy jednak pamiętać, że ostateczne koszty przeznaczone na panele fotowoltaiczne, będą musiały być pomniejszone o wartość otrzymanej dotacji. Po poprawnym złożeniu wniosku zostaje on przekierowany przez NFOŚiGW do Ministerstwa Aktywów Państwowych, gdzie zostają rozpatrywane.

Dofinansowanie Mój Prąd

Dofinansowanie fotowoltaika — ile środków już wypłacono?

Panele fotowoltaiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gdyż umożliwiają darmowe pozyskiwanie prądu przez wiele lat. Zwrot z inwestycji można zaobserwować, już po kilku latach od zamontowania instalacji, a panele słoneczne mogą poprawnie działać nawet ponad dwadzieścia lat. Zwrot z inwestycji jest jeszcze szybszy, gdy otrzymamy dofinansowanie z programu Mój Prąd. Przez pierwsze sto dni trwania programu fotowoltaika została zasilona dotacjami o łącznej wartości ponad trzydziestu jeden milionów złotych. Pieniądze te trafiły do prawie sześciu i pół tysiąca osób wnioskujących. Szacuje się, że jeśli takie tempo wypłacania środków zostanie utrzymane, budżet zostanie wyczerpany po mniej więcej dziewięciu latach.
Łączna kwota dofinansowania z wniosków, które zostały już zatwierdzone, wraz z tymi, w których dokonano wypłaty, wynosi 65 milionów złotych.

Czy panele fotowoltaiczne dla firm również są dofinansowywane?

Fotowoltaika stała się powszechna nie tylko wśród użytkowników prywatnych, ale też dla wszelkiego rodzaju firm. Zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa decydują się na składanie wniosków o dofinansowanie. Okazuje się, że panele słoneczne zakładane w firmach, są równie opłacalne. Ułatwiono procedurę składania wniosków o dofinansowanie firmom instalacyjnym panele słoneczne. Działają one na prośbę swoich klientów, co bardzo ułatwia całą procedurę, gdyż wiele wniosków może być składanych przez jedną osobę. Należy jednak pamiętać, że po przyznaniu dofinansowania każdy klient musi oddzielnie podpisać swoją umowę z NFOŚiGW.
Dla dużych firm, mających wiele oddziałów fotowoltaika jest niezwykle opłacalną inwestycją. Panele słoneczne mogą być montowane w wielu miejscach, w każdym z oddziałów. Tego typu firmy mają możliwość składania wielu wniosków w pakietach. Jednak w tym przypadku muszą informować Fundusz wcześniej, by wydawanie wniosków mogło pójść sprawnie.

Dofinansowanie Mój Prąd

Z podsumowania ostatnich stu dni, w trakcie których można było składać wnioski, o dofinansowanie wynika, że fotowoltaika jest opłacalna zarówno dla dużych przedsiębiorstw, małych firm, jak i osób prywatnych. Dzięki dofinansowaniu panele słoneczne zaczęli doceniać niemal wszyscy. Warto pamiętać, że nawet nie uwzględniając dodatkowych środków przyznawanych z programu Mój Prąd, fotowoltaika i tak się opłaca. Nie tylko pomaga chronić planetę, jest nowoczesnym, bezpiecznym rozwiązaniem, ale również oszczędza mnóstwo pieniędzy, zapewniając darmową energię przez wiele lat.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

osiem − dwa =