Regulator ładowania Phocos CA, uniwersalny regulator do systemów 12V
Regulatory CA firmy Phocos, jedna z pierwszych serii regulatorów tej firmy. Bardzo prosty zarówno w obsłudze jak i budowie. Hmm jaki jest fenomen tego urządzenia w dobie pojawiających się na rynku coraz nowszych kontrolerów? Sprawdźmy!
Regulator ładowania CA
Regulator ładownia firmy Phocos z serii CA, jest regulatorem PWM pracującym z systemami o napięciu 12V. Został wyposażony w sygnalizację diodową. Posiada 3 informacyjne wskaźniki LED: ładowania, napięcia akumulatora oraz stanu obciążenia. W zależności od modelu możemy do regulatora podłączyć panele fotowoltaiczne o maksymalnych prądach: dla modelu CA06 – 6A, CA08 – 8A oraz CA10 -10A. Maksymalne napięcie jakie możemy podłączyć do sterownika to 30V bez względu na model. Kontroler spełnia wszystkie funkcje które powinien spełniać regulator ładowania. To znaczy, kieruję i kontroluję pracę całego systemu. Nie pozwala na przeładowanie ani krytyczne rozładowanie akumulatora. Gdy tylko rozpozna maksymalny poziom napięcia na akumulatorze odłączy panele i nie pozwoli na dalsze ładowanie baterii. Gdy napięcie na akumulatorze spadnie do poziomu 11,5V regulator odłącza obciążenie, ponowne załączenie obciążenia następuje po osiągnięciu przez akumulator napięcia 12,5V. Dzięki takiej pracy regulator ładowania chroni akumulator co prowadzi do przedłużenia jego żywotności. Kontroler jak większość urządzeń tego typu jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Należy chronić go przed bezpośrednim padaniem promieniowania słonecznego oraz umieszczać go w suchym miejscu. Zabrania się umieszczać go w pomieszczeniach wilgotnych. Regulator podczas swojej pracy mierzy temperaturę otoczenia w celu dostosowania napięcia ładowania akumulatora, dlatego powinien być umieszczany w tym samym miejscu co bateria. Podczas pracy sterownik nagrzewa się dlatego należy umieszczać go na powierzchniach niepalnych.
Praca regulatora ładowania CA
Regulator CA jest przeznaczony do pracy w małych systemach fotowoltaicznych o napięciu pracy 12V. Planując kupno instalacji która ma zostać umieszczona w kamperze, łodzi czy domku letniskowym regulator ten będzie idealnym wyborem. Jego wymiary są małe więc nie będzie zajmował dużo miejsca , spełniając jednocześnie wszystkie funkcje jakie powinien spełniać kontroler. Czytelna sygnalizacja diodowa informuje nas o stanie naszej instalacji. Jeżeli wskaźniki Led nie są dla nas wystarczającym sposobem sprawdzania działania naszej instalacji firma Phocos proponuję dodatkowy wyświetlacz który możemy dokupić do sterownika. Mając oba urządzenia możemy w pełni kontrolować pracę naszego systemu. Regulatory Phocos CA przeznaczone są do pracy z akumulatorami żelowymi. Oczywiście możemy zastosować go do systemu z akumulatorem z elektrolitem ciekłym, natomiast robimy to na własną odpowiedzialność, ponieważ napięcie jakie będzie podawana przez regulator do akumulatora może okazać sie dla niego nie odpowiednie. Regulator posiada wbudowane zabezpieczenia wewnętrzne, natomiast nie należy zapominać o zachowaniu odpowiedniej kolejności podłączania całego systemu fotowoltaicznego. Lepiej nie ryzykować i nie narażać naszych urządzeń na uszkodzenie. Dlatego na początku do kontroler podłączamy akumulator, następnie panel a na końcu obciążenie. Rozłączając system wszystkie czynności wykonujemy w odwrotnej kolejności. Regulator nie posiada, żadnych elementów które możemy sami wymienić, dlatego nie zaleca się na samodzielnej naprawy urządzenia, odkręcania i zdejmowania obudowy. Regulatory ładowania firmy Phocos cieszą się bardzo dużą niezawodnością i tym samym popularnością wśród użytkowników systemów fotowoltaicznych. Jeżeli jednak będziemy mieć wrażenie, ze nasz regulator nie działa tak jak powinien wystarczy go zrestartować, czyli rozłączyć i połączyć na nowo cały system. W większości problemów takie rozwiązanie pomaga.
Zastosowanie regulatorów Phocos CA
Jak już wcześniej pisałam regulatory Phocos CA będą idealnie sprawdzały się w mały systemach o napięciu pracy 12V. Chcąc dokonać zakupu systemu o małej mocy, oczekując jego niezawodności, a jednocześnie cena też jest dla nas kryterium wyboru ten regulator ładowania będzie dla nas idealny. Jego cena w stosunku do niezawodności oraz jakości wykonania jest bardzo niska. Kontrolery CA ze względu na tolerancję prądu obciążenia oraz napięcia jakie możemy na nie podać będą pracowały z panelami fotowoltaicznymi o mocach do 100W. A panelem o mocy 100W możemy doładować akumulator o pojemności nawet do 80Ah – sprawiając, ze system jest już systemem o stosunkowo dużej mocy. Dla kamperów i łodzi, panel o mocy 100W jest zazwyczaj panelem o największej mocy jaki się stosuje. Często wiąże się to z ilością miejsca jaką na dachu czy burcie możemy przeznaczyć na montaż panela słonecznego.
Podsumowując, jeżeli chcemy, żeby nasz system działał bez zastrzeżeń ale nie do końca interesuje nas jak to się odbywa, albo nie mamy potrzeby non sto kontrolowania jego pracy. Jeżeli interesuje nas niezawodność, ale kryterium ceny też jest dla nas ważne. Jeżeli niemiecka jakość wykonania do nas przemawia, szukamy urządzenia o niewielkich gabarytach jednocześnie spełniających swoje funkcje, regulator ładowania firmy Phocos z serii CA będzie doskonałym wyborem.