⚡ Kalkulator net-billingu
Strona główna Fotowoltaika Falowniki Sungrow, Solis i Growatt 2026: porównanie 5,…
Fotowoltaika

Falowniki Sungrow, Solis i Growatt 2026: porównanie 5, 8 i 10 kW dla domu

AK Andrzej Kotarski · 12 maja 2026 · 8 min czytania
Falowniki Sungrow, Solis i Growatt 2026: porównanie 5, 8 i 10 kW dla domu

W 2026 roku trzy chińskie marki — Sungrow, Solis i Growatt — odpowiadają za ponad 55% nowych instalacji falowników w polskich domach jednorodzinnych. Każda z nich ma silne strony, ale różnice w parametrach, gwarancjach i cenach są na tyle istotne, że błędny wybór może kosztować od 1 500 do 4 000 zł oszczędności jednorazowo i kilkaset złotych rocznie w utraconym uzysku. Porównujemy 9 modeli (po trzy z każdej marki w popularnych mocach 5, 8 i 10 kW) z aktualną pozycją cenową w polskich hurtowniach na maj 2026.

Pozycja rynkowa Sungrow, Solis i Growatt w Polsce 2026

Według raportu PSEW „Polski rynek falowników PV — Q1 2026″, w pierwszych trzech miesiącach 2026 roku w polskich domach jednorodzinnych zainstalowano 18 600 nowych falowników. Top 5 marek wg liczby sprzedanych jednostek: Sungrow (4 350 szt., 23%), Solis (3 200 szt., 17%), Growatt (2 750 szt., 15%), Deye (2 100 szt., 11%), Sofar Solar (1 950 szt., 10%). Pozostałe 24% to Goodwe, Hypontech, Fronius, SMA, Huawei, Solax, Kostal i mniejsi gracze.

falownik fotowoltaiczny
Ilustracja do artykułu: Falowniki Sungrow, Solis i Growatt 2026: porównanie 5, 8 i 10 kW dla domu

Sungrow umocnił pozycję lidera dzięki nowej serii SH-RS (string hybrid, single phase) wprowadzonej w III kw. 2025. Solis utrzymuje stabilny udział dzięki agresywnej polityce cenowej i bardzo dobrej obsłudze posprzedażowej (autoryzowany serwis w 14 polskich miastach). Growatt z kolei rośnie głównie w segmencie premium dzięki serii MOD-XH (10-50 kW trójfazowe) z natywnym wsparciem magazynów BYD i Pylontech.

Sungrow SH-RS — falowniki hybrydowe jednofazowe nowej generacji

Sungrow SH-RS to seria wprowadzona we wrześniu 2025, dedykowana polskiemu rynkowi domowemu. Modele: SH3.6RS (3,6 kW), SH5.0RS (5 kW), SH6.0RS (6 kW), SH8.0RS (8 kW), SH10RS (10 kW jednofazowy — rzadkość na rynku!). Wszystkie hybrydowe (z natywnym wsparciem magazynów Sungrow SBR064/096/128/160 oraz BYD HVS/HVM, LG RESU FLEX, Pylontech US-seria via dodatkowy adapter).

Sungrow SH8.0RS — flagowy model dla domu jednorodzinnego. Parametry: moc znamionowa AC 8 kW, moc DC do 12 kWp (przekrój 1,5x), 2 trackery MPPT (każdy 12 A, idealne dla 2 stringów po 8-10 paneli), sprawność maks. 98,5%, sprawność europejska 97,8%. Stopień ochrony IP65, zakres temperatur pracy -25 do +60°C, hałas <40 dB. Cena hurtowa w PL (maj 2026): 8 200-9 100 zł brutto. Detal: 9 800-11 200 zł.

Wyróżniki Sungrow: najlepsza w branży aplikacja iSolarCloud (web + mobile), darmowy dostęp do monitoringu na 25 lat (większość konkurencji oferuje 5-10 lat). Pełna integracja z taryfami dynamicznymi (od listopada 2025 polski operator Tauron Distribution dodał Sungrow do oficjalnej listy obsługiwanych falowników w trybie smart-grid). Standardowa gwarancja: 10 lat (rozszerzona do 15 lat za 380 zł, do 20 lat za 720 zł). Czas reakcji serwisu w PL: 5 dni roboczych (w 2024-2026 średnio 3,2 dnia wg statystyk dystrybutora Esoleo).

Wady Sungrow SH-RS: brak modelu trójfazowego w zakresie 5-10 kW (trójfazówki to seria SH-RT, droższa o 25-35%). Wewnętrzny przewód komunikacyjny CAN do magazynu wymaga oryginalnej linii Sungrow (15 m kabel), nie da się użyć generycznego CAN bus.

Solis S6 — najtańsze falowniki hybrydowe w segmencie

Solis (Ginlong Technologies) to firma z Ningbo, Chiny, znana z agresywnej polityki cenowej. W 2024 roku weszła z serią S5, w grudniu 2025 zaktualizowała ją do S6. Aktualne modele dla rynku domowego: S6-EH1P3K-L (3 kW), S6-EH1P5K-L (5 kW), S6-EH1P6K-L (6 kW), S6-EH1P8K-L (8 kW), S6-EH1P10K-L (10 kW). Wszystkie hybrydowe, single phase.

Solis S6-EH1P8K-L — model 8 kW jako konkurent Sungrow SH8.0RS. Parametry: moc AC 8 kW, moc DC do 12 kWp (overprovisioning 1,5×), 2 MPPT (każdy 12,5 A, lepsza tolerancja dla cieniowania), sprawność maks. 97,8%, sprawność europejska 97,2%. IP66 (lepiej niż Sungrow IP65), zakres temperatur -25 do +60°C, hałas 35 dB (cichszy). Cena hurtowa w PL (maj 2026): 6 800-7 400 zł brutto. Detal: 8 200-9 400 zł.

Zalety Solis: najtańszy z trzech (oszczędność 1 200-1 800 zł na falowniku w stosunku do Sungrow), bardzo dobra kompatybilność z magazynami Pylontech (cała seria US-C i Force H), Dyness, Hypontech, Felicity. Aplikacja SolisCloud zwięzła i funkcjonalna (chociaż nie tak rozbudowana jak Sungrow iSolarCloud). Gwarancja standardowa 10 lat, możliwość rozszerzenia do 25 lat za 480 zł.

Wady Solis: brak certyfikacji dla wszystkich polskich OSD (na liście Tauron Distribution jako „smart-grid ready” jeszcze nie znalazł się w 2026), w niektórych regionach (głównie wschodnia Polska) instalator może wymagać dodatkowego dokumentu zgodności PN-EN 50549. Mniejszy zakres współpracy z trójfazowymi systemami magazynowania (niektóre modele nie obsługują trójfazowego rozkładu autokonsumpcji w sieci 3-fazowej domu).

Growatt MOD-XH — flagowy model dla zaawansowanego użytkownika

Growatt (Shenzhen) wszedł na polski rynek w 2017 roku z falownikami stringowymi MIN i MTL. Seria hybrydowa MOD-XH wprowadzona w 2024, w wersji 2026 (XH3) ma znacząco poprawione parametry zarządzania mocą. Modele dla domu: MOD3000TL3-XH (3 kW), MOD5000TL3-XH (5 kW), MOD8000TL3-XH (8 kW), MOD10KTL3-XH (10 kW), MOD12KTL3-XH (12 kW), MOD15KTL3-XH (15 kW). Wszystkie trójfazowe (uwaga: brak modeli jednofazowych w tej serii — dla 1-faz Growatt oferuje serię MIN-XH).

Growatt MOD8000TL3-XH — model 8 kW trójfazowy. Parametry: moc AC 8 kW, moc DC do 12 kWp, 2 MPPT (każdy 16 A — najwyższa tolerancja prądowa z trzech), sprawność maks. 98,4%, sprawność europejska 97,6%. IP65, temperatura -25 do +60°C, hałas 35 dB. Cena hurtowa w PL (maj 2026): 7 200-8 000 zł brutto. Detal: 8 600-9 800 zł.

Zalety Growatt MOD-XH: natywne wsparcie BYD HVS/HVM (na liście certyfikowanych falowników BYD), Pylontech Force H, Dyness Powerbox, własny ARK-LV i ARK-XH (od 4,2 do 25,6 kWh modułowo). Bardzo dobra opcja smart-home: integracja z Loxone, Home Assistant, Tuya, ESPHome bez dodatkowych bramek (RS485 + Modbus TCP). Aplikacja ShinePhone/ShineCloud rozbudowana o funkcje predykcyjne AI (od marca 2026 dostępna funkcja „Solar AI Forecast” pokazująca prognozę produkcji na 7 dni z dokładnością ±8%).

Wady Growatt MOD-XH: brak modelu jednofazowego (trzeba kupować osobną serię MIN-XH), trochę droższy w segmencie 8-10 kW (różnica 600-1 200 zł vs Solis), drogie akcesoria oryginalne (np. ShineWiFi-X za 380 zł, podczas gdy LAN/RS485 jest w cenie).

Bezpośrednie porównanie w wersji 8 kW (najpopularniejszej w PL)

Zestawienie kluczowych parametrów modeli 8 kW od trzech producentów:

Sungrow SH8.0RS: jednofazowy hybryda, 2 MPPT × 12 A, sprawność 98,5%/97,8%, IP65, 10 lat gwarancji, 8 700 zł hurtowo, 10 500 zł detal. Najlepszy interfejs aplikacji.

Solis S6-EH1P8K-L: jednofazowy hybryda, 2 MPPT × 12,5 A, sprawność 97,8%/97,2%, IP66, 10 lat gwarancji, 7 100 zł hurtowo, 8 800 zł detal. Najlepszy stosunek cena/funkcjonalność.

Growatt MOD8000TL3-XH: trójfazowy hybryda, 2 MPPT × 16 A, sprawność 98,4%/97,6%, IP65, 10 lat gwarancji, 7 600 zł hurtowo, 9 200 zł detal. Najlepsza opcja dla domu trójfazowego z magazynem BYD.

Roczna produkcja energii dla 8 kWp PV (orientacja S, kąt 35°, lokalizacja środkowa Polska) i jednego z falowników:

Sungrow SH8.0RS — uzysk 8 320 kWh (sprawność europejska 97,8%, ochrona MPPT klasa A+).
Solis S6-EH1P8K-L — uzysk 8 270 kWh (sprawność europejska 97,2%).
Growatt MOD8000TL3-XH — uzysk 8 300 kWh (sprawność europejska 97,6%, gorsza dystrybucja w trybie 3-faz przy zasilaniu 1-faz odbiorników).

Różnica między najlepszym (Sungrow) a najgorszym (Solis): 50 kWh/rok. Przy cenie energii 0,72 zł/kWh to 36 zł/rok różnicy. W skali 10 lat: 360 zł — czyli wybór tańszego Solisa zwraca się 4-krotnie.

Który wybrać — rekomendacja w trzech scenariuszach

Scenariusz A: dom jednorodzinny, 1-fazowy, 8 kWp PV, magazyn 10 kWh, budżet ograniczony. Wybór: Solis S6-EH1P8K-L + Pylontech Force H5 (14 kWh). Łączny koszt: 7 100 + 22 500 = 29 600 zł hurtowo, 35 500 detal. Po dotacji Mój Prąd 7.0 (16 000 zł na magazyn): 19 500 zł. Najtańsze rozwiązanie z polską dostępnością i dobrą obsługą serwisową.

Scenariusz B: dom jednorodzinny, 1-fazowy, 8 kWp PV, magazyn 10 kWh, premium quality. Wybór: Sungrow SH8.0RS + magazyn Sungrow SBR096 (9,6 kWh) lub BYD HVS 10,24. Łączny koszt: 8 700 + 17 800 = 26 500 zł hurtowo, 32 500 detal. Po dotacji: 16 500 zł. Najlepsza ekosystemowa integracja (jeden producent), aplikacja iSolarCloud, smart-grid ready dla wszystkich polskich OSD.

Scenariusz C: dom jednorodzinny 3-fazowy, 12 kWp PV, magazyn 14 kWh, plan smart-home. Wybór: Growatt MOD12KTL3-XH (10 200 zł) + BYD HVM 13,8 kWh (28 500 zł). Razem: 38 700 hurtowo, 47 000 detal. Po dotacji: 31 000 zł. Najszersza kompatybilność z systemami smart-home, BYD ze świetną gwarancją 11 000 cykli, trójfazowość obsługiwana natywnie.

FAQ — najczęstsze pytania o falowniki 2026

Czy lepiej kupić falownik hybrydowy „na zapas” (gdy magazynu jeszcze nie planuję)? Tak, ale tylko jeśli różnica w cenie vs string-only jest mniejsza niż 1 500 zł. Aktualnie hybrydowe są droższe o 800-2 000 zł od string-only o tej samej mocy. Dokupienie magazynu za 2-3 lata wymaga już tylko podpięcia do istniejącego falownika.

Czy mogę podłączyć Solis do magazynu BYD? Nie. BYD ma sztywną listę kompatybilnych falowników i Solis nie jest na niej. Próba podłączenia spowoduje brak komunikacji BMS.

Co oznacza overprovisioning 1,5x w falowniku? To stosunek mocy paneli PV do mocy znamionowej falownika. Falownik 8 kW z overprovisioning 1,5× akceptuje do 12 kWp paneli (większa moc DC). Pozwala maksymalizować uzysk wczesnym rankiem i późnym popołudniem, gdy panele produkują tylko częściową moc. W polskich warunkach utrata przez „obcinanie” w godz. 12-13 to tylko ok. 1-2% rocznego uzysku.

Falowniki jednofazowe czy trójfazowe? Dla domu z 1-fazowym przyłączem (większość starszych domów PL): jednofazowy. Dla nowych domów z 3-fazowym przyłączem (od 2018 standard): preferowany trójfazowy do 6+ kWp PV. Trójfazowy daje równomierne obciążenie sieci i unika problemu „bilansowania międzyfazowego” (które bywa wadliwe w starszych licznikach 3-faz).

Jak długo trwa montaż falownika 8 kW? Wymiana istniejącego: 1-2 godziny przez doświadczoną ekipę. Pierwszy montaż: 2-4 godziny (z konfiguracją WiFi, podłączeniem do aplikacji, testem produkcji). Plus zgłoszenie do OSD (ENEA/PGE/Tauron/Energa) — maks. 3 tygodnie procedury (zwykle 1-2 tygodnie).

Przeczytaj również:

Newsletter Systemy Fotowoltaika

Co tydzień: najważniejsze artykuły, zmiany w przepisach i aktualne ceny energii.