W obecnych czasach ekolodzy ogromną wagę przywiązują do ochrony środowiska, które to jest nieustannie zanieczyszczane. W naszym kraju od wielu lat funkcjonuje elektrownia węglowa w Bełchatowie, która to uchodzi za największego truciciela w całej Europie.
Elektrownia w Bełchatowie to największa na świecie elektrownia węglowa wytwarzająca energię elektryczną z węgla brunatnego oraz największy w Polsce emitent szkodliwego dwutlenku węgla. Jest ona bardzo dużym obciążeniem ekologicznym dla ludności nie tylko tego miasta oraz okolic lecz także całego kraju. Obecnie elektrownia w Bełchatowie uchodzi za największego eksportera zanieczyszczeń, a zarazem truciciela w całej Europie. Ekologowie obliczyli, że emitowane przez bełchatowskie kominy pyły oraz gazy powodują rocznie około 1270 przedwczesnych zgonów w całej Europie, gdyż zatrute powietrze przemieszcza się na tysiące kilometrów.
Historia elektrowni w Bełchatowie.
Elektrownia ta położona jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim w niewielkiej miejscowości Rogowiec. Od kilkunastu lat jest ona oddziałem spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA. Historia tej inwestycji sięga początku lat sześćdziesiątych, a dokładniej w grudnia 1960 roku.
Wtedy to podczas poszukiwań gazu ziemnego we wsi Piaski odkryto znaczne pokłady węgla brunatnego. Duża zasobność złoża szacowana na około dwa miliardów ton oraz jego korzystne zaleganie było powodem przemawiającym za podjęciem decyzji o budowie Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów. W konsekwencji prowadzonych przez pięć lat prac inwestycyjnych 29 grudnia 1981 r. powstał pierwszy blok energetyczny w Elektrowni „Bełchatów” zsynchronizowany z siecią krajową. Pełną projektowaną moc zainstalowaną Elektrownia Bełchatów osiągnęła 12 października 1988 roku, w chwili przekazania do eksploatacji dwunastego bloku energetycznego.
Ile produkuje energii oraz spala węgla elektrownia Bełchatów?
Obecnie Elektrownia „Bełchatów” jest największą w Polsce, a zarazem w Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Moc przerobowa bloków energetycznych to 15% mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. Rocznie produkcja energii wynosi około 2728 MWh, co stanowi ponad dwadzieścia procent produkcji krajowej.
Jest to najwyższy udział w produkcji krajowej energii elektrycznej wśród wszystkich wytwórców paliwa energetycznego. Ma ona prawie 68% udziału w krajowej produkcji energii elektrycznej wytwarzanej na bazie węgla brunatnego. Co więcej energia z Bełchatowa jest obecnie najtańszą energią w kraju. W tym celu spala ona dziennie aż 100 tysięcy ton węgla dziennie. Ściślej mówiąc można określić, że elektrownia w Bełchatowie spala jedną tonę węgla na sekundę, czyli emituje rocznie tyle CO2, co 6, 5 miliona samochodów. Zużywany węgiel jest pozyskiwany z pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i do elektrowni transportowany jest za pomocą przenośników taśmowych.
W bełchatowskiej elektrowni eksploatowanych jest łącznie trzynaście bloków energetycznych zlokalizowanych w dwóch budynkach kotłowni oraz hali maszynowni. Łącznie moc maksymalna elektrowni wynosi 5472 MW.
Elektrownia Bełchatów – największy truciciel środowiska w całej Europie.
Elektrownie węglowe to obecnie najwięksi wrogowie naszego środowiska. Zanieczyszczają one w znacznym stopniu wodę i powietrze, co ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie społeczeństwa. Wśród funkcjonujących w naszym kraju elektrowni prym wiedzie elektrownia w Bełchatowie. Emituje ona ogromne ilości szkodliwego dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu.
W 2015 roku wyemitowała ona, aż 37 milionów ton dwutlenku węgla. Jego ilość nieustannie wzrasta. Otóż w 2006 roku emisja dwutlenku węgla wynosiła około 30 milionów ton, czyli w przeciągu kilku lat wzrosła o ponad dwadzieścia procent. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż jak twierdzi Europejska Agencja Środowiska polska energetyka węglowa jest przestarzała, wysokoemisyjna, a w związku z tym bardzo szkodliwa dla zdrowia. Oprócz szkodliwego dwutlenku węgla elektrownia węglowa w Bełchatowie według danych sprzed trzech lat produkuje rocznie około 34 miliony kilogramów tlenku azotu oraz 75 milionów kilogramów tlenków siarki. Te przerażające dane zadecydowały o tym, ze elektrownia w Bełchatowie znalazła się na pierwszym miejscu na liście najbardziej szkodliwych emitentów w całej Unii Europejskiej.
Produkcja tych szkodliwych substancji, w tak wielkich ilościach wiąże się z ponoszeniem nie tylko wysokich opłat klimatycznych ale i z ponoszeniem przez państwo kosztów związanych z leczeniem osób, które to zostają narażone na utratę zdrowia. Z tych też powodów wydaje się, że o wiele bezpieczniejsze byłoby inwestowanie w odnawialne źródła energii, które to są w pełni bezpiecznie dla środowiska.