Solary, kolektory, panele słoneczne, fotowoltaika – nazw na rynku i wśród samych użytkowników jest wiele, należy jednak znać różnicę ich zastosowania. Równie ważne jest, aby mieć świadomość co zrobić, aby nie tracić na wydajności tego typu instalacji. Czy czyszczenie paneli słonecznych to nieodzowna czynność dla każdej elektrowni.
Pomimo znacznego rozwoju w sektorze pozyskiwania energii istnieją pewne błędy w myśleniu potocznym. Panele słoneczne, fotowoltaika, solary czy kolektory. Choć to wszystko kojarzyć się może tą samą rzeczą to jednak istnieją zasadnicze różnice o których warto wiedzieć decydując się na założenie instalacji. Kolektory słoneczne, panele słoneczne czy solary te trzy nazwy określają zupełnie to samo jednak mówiąc o panelach fotowoltaicznych mamy na myśli już odmienną instalację. Dlaczego?
Solary, fotowoltaika
Odpowiedź jest wbrew pozorom prosta, te pierwsze służą do pozyskania energii w celu produkcji energii cieplnej. Ten sposób pozwala na uzyskanie ciepłej wody użytkowej oraz jako wspomagająca instalacja centralnego ogrzewania. Natomiast przeznaczeniem paneli fotowoltaicznych jest wykorzystanie promieni słonecznych w celu otrzymania energii do produkcji energii elektrycznej, która poprzez przetworzenie na falowniku do napięcia 230 V może zostać wykorzystana do zasilania urządzeń domowych.
A zatem solary ogrzeją dom i zapewnią ciepłą wodę a dzięki folowoltaice otrzymamy prąd zasilający urządzenia. Jednak pomimo tych różnic ważnym jest to, aby w obydwu przypadkach zadbać o to by nie tracić na wydajności tego typu instalacji. Jak tego dokonać?
Choć wiedza w zakresie naturalnego pozyskiwania energii wciąż wzrasta, istnieją jednak pewne niedopatrzenia, które mogą sprawić, że pozyskana zostanie mniejsza ilość energii. Przyczyna jest bardzo prosta, wręcz banalna. Instalacje tego typu, jak wszystkie inne podlegają warunkom atmosferycznym, a co za tym idzie są narażone na nieustanne zabrudzenia. W wyniku czego mniejsza ilość skupionych promieni słonecznych przyczyni się do spadku wydajności modułów fotowoltaicznych.
Czyszczenie i konserwacja paneli słonecznych
Marketingowcy a czasem sami producenci przekonują, że instalacje tego typu ulegają samooczyszczeniu poprzez deszcze. Nie jest to jednak do końca prawdą, choć rzęsisty deszcz jest
w stanie usunąć największe zabrudzenia to nie oczyści dobrze modułu. Co więcej nierzadko same deszcze nanoszą różne szkodliwe substancje trudne do usunięcia. Nagromadzenie odkładających się warstw zanieczyszczeń prowadzi do degradacji ekranów co wiąże się ze stałym spadkiem ich wydajności.
Aby temu zapobiec należy poddać ekrany dokładnemu czyszczeniu 1-2 razy w roku oraz ich konserwacji. Warto to zrobić, aby nie narazić się na utratę wydajności paneli oraz nie dopuścić do ich zniszczenia. W tym celu wykorzystywane są specjalne środki, które w sposób delikatny, ale skuteczny czyszczą i zabezpieczają powierzchnię paneli fotowoltaicznych. Ta inwestycja jest konieczna, aby przez wiele lat cieszyć się nienaganną pracą paneli. Świadomość wagi tych działań zaczyna się stopniowo rozpowszechniać wśród użytkowników solarów i paneli fotowoltaicznych.