Nowość! HALF CUT panele fotowoltaiczne

Nowość! HALF CUT panele fotowoltaiczne

Najnowsza technologia HALF CUT panele fotowoltaiczne dotarła już na nasz rynek. Czym różnią się te panele słoneczne i co oznacza ½ + ½ > 1?

Najnowsza technologia paneli solarnych opiera się na pewnym matematycznym paradoksie. Otóż, w tym przypadku dwie połówki dają…więcej niż jeden! Jak to możliwe? Dlaczego w przypadku paneli solarnych sprawdza się to tak dobrze?

HALF CUT panele fotowoltaiczne ½ + ½ > 1

Nowoczesne panele tworzone w tej technice to inaczej moduły z ogniwami, które przecięte są na pół. Ze standardowych wymiarów ogniwa tworzone są dwa mniejsze. Swoim rozmiarem odpowiadają dokładnie połowie standardowych paneli. To jednak nie jedyna różnica. Dodatkowo, w systemie HALF CUT panele fotowoltaiczne posiadają aż dwa razy więcej ogniw krzemowych, niż standardowe moduły. Dotychczas moduł solarny posiadał 60 ogniw. Z kolei moduł HALF CUT posiada ich aż 120. Co więcej, połówkowe ogniwa zestawia się w pewnego rodzaju łańcuchy, które spaja się ze sobą równolegle.

Zalety nowej technologii

Panele słoneczne w technologii HALF CUT mają sporo zalet. Przede wszystkim wyróżnia je większa moc. Ponadto, posiadają większą odporność na efekt “hot spot”. W przypadku częściowego zacienienia parametry nie spadają tak znacząco, jak w przypadku standardowych modułów. Nadal w znaczącym stopniu produkowany jest prąd elektryczny. Co więcej, nowoczesna technologia paneli słonecznych pozwala również na lepsze parametry sprawności w przypadku zabrudzenia modułu. Sama powierzchnia ogniw jest o połowę mniejsza niż w przypadku standardowych paneli, przez co generuje mniejsze natężenie prądu posiadając przy tym dwukrotnie mniejszy opór elektryczny. Straty mocy w tej technologii są ponad czterokrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych.

 Nowości technologiczne

Ogromny popyt na instalacje fotowoltaiczne sprawia, że wciąż pojawiają się nowe technologie, lepsze rozwiązania i ciekawe pomysły. Producenci wciąż wprowadzają innowacje. Wraz z rosnącą świadomością klientów i dążeniem do czystego środowiska i taniej energii wciąż inwestuje się bardzo wiele w tą branżę. Nic dziwnego, że klienci również szukają najbardziej optymalnych rozwiązań, oczekują długiej gwarancji, a wszystko to na rodzimym rynku. Na szczęście firmy działające na polskim rynku doskonale potrafią sprostać tym oczekiwaniom, oferując wciąż najnowsze rozwiązania. Dzięki temu nie musimy szukać po za granicami Polski.

GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce

Technologia HALF CUT panele fotowoltaiczne

Nie da się ukryć, że własna instalacja fotowoltaiczna da nam poczucie niezależności od cen i ich podwyżek. Zapewni także mniejsze rachunki za prąd. Dodatkowo, dzięki odnawialnym źródłom energii możemy zadbać o czyste powietrze i środowisko nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. Z tego też powodu producenci elementów instalacji solarnych wciąż starają się zapewnić dłuższą żywotność produktów, optymalne wykorzystanie wszystkich zasobów, a także recykling. W przypadku paneli słonecznych dużym problemem jest wysoka temperatura, która ogranicza żywotność modułów. Dlatego też w nowej technologii zadbano o mniejsze szynoprzewody, dzięki czemu panele nie nagrzewają się tak, jak w przypadku standardowych.

Żywotność i wytrzymałość

Dzięki mniejszym busbarom (szynoprzewodom) i samym ogniwom dochodzi do mniejszego obciążenia prądem elektrycznym. Straty mocy są niewielkie, a nowe moduły nie nagrzewają się tak, jak standardowe. Dzięki temu żywotność jest przedłużona, a wydajność w uzyskiwaniu energii elektrycznej znacząco się zwiększa. Warto także dodać, że mniejsze moduły są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Mają mniejsze naprężenia, co chroni je przy silnym wietrze czy obciążeniu śniegiem. Co więcej, nowa technologia nie jest tak dużym obciążeniem dla samego dachu, na którym zwykle montuje się panele. Zaś ich ilość możemy swobodnie zwiększyć bez obawy, że zabraknie nam miejsca.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

5 × three =