Akumulatory i ich prawidłowa eksploatacja

Akumulatory i ich prawidłowa eksploatacja

Rodzaje oraz sposób eksploatacji akumulatorów w systemach fotowoltaicznych to nadal dla większości z nas zagadka. Rodzaje baterii oraz systemy do pracy w których są przeznaczone bardzo często są ze sobą mylone. Co oczywiście prowadzi do uszkodzenia akumulatora oraz przed wczesnego utracenia przez niego żywotności. W poniższym artykule postaram się chociaż trochę przybliżyć zawiły temat baterii akumulatorów.

Akumulatory żelowe

            Żelowe akumulatory to nic innego jak akumulator z elektrolitem ciekłym w którym kwas został zagęszczony krzemionką, dzięki czemu ma konsystencje żelu. Akumulatory te doskonale sprawdzają się w systemach pracy wolego rozładownia oraz doładowania. Nie szkodzi im pozostawienie ich na dłuższy okres czasu rozładowanymi do połowy. Bardzo lubią, służy mi powolne rozładowanie i doładowanie. Bardzo szybkie doładowanie, dużym prądem wręcz im szkodzi. Akumulatory te charakteryzują się 400 cyklami żywotności. Co to oznacza? Jeden pełny cykl wykonany przez akumulator to jego pełne rozładowanie oraz naładowanie. W zależności od tego jak szybko te pełne cykle zostaną wykonane taka będzie żywotność naszego akumulatora. Pomimo, że baterie żelowe są akumulatorami głębokiego rozładowania bardzo szkodzi im pozostawienie ich na dłużej niż 24h rozładowanymi. Tracą one wtedy swoja żywotność oraz deklarowaną pojemność. Bardzo ważne jest jakiej wartości prądem ładujemy akumulator. Podaje się, że minimalny prąd ładowania akumulatora to jego pojemność pomnożona przez 0,05, czyli minimalny prąd jakim możemy ładować akumulator o pojemności 80Ah to 4A. Optymalny prąd ładowania baterii żelowej to pomnożenie jej pojemności przez 0,1. I tak akumulator o pojemności 55Ah powinno się ładować prądem o wartości 5,5A. Maksymalny prąd jakim możemy ładować akumulator to pomnożenie jego pojemności przez wartość 0,3. Maksymalny prąd jakim możemy ładować akumulator o pojemności 110Ah to prąd o wartości 33A. Ładowanie akumulatora prądem o wartości większej niż ta maksymalna będzie skutkowało jego uszkodzeniem, puchnięciem cel i jest bardzo niebezpieczne. Akumulatorom żelowym nie szkodzi pozostawienie ich w niskiej, ujemnej temperaturze oczywiście w stanie naładowania. Niska temperatura powoduje, zmniejszenie pojemności akumulatora natomiast nie uszkadza go, gdy temperatura otoczenia wzrasta ponad 0°C pojemność akumulatora bez żadnego uszkodzenia powraca do pełnej pojemności.

            Akumulatory żelowe są idealnym rodzajem akumulatora, bardzo dobrze sprawdzającym się w systemach fotowoltaicznych. Akumulatory te bowiem bardzo lubią być powoli ładowany, nie szkodzi im ciągła praca rozładowania i doładowania, są do niej przystosowane. Oczywiście trzeba kontrolować pracę akumulatora, nie wolno doprowadzać do jego pełnego rozładowania, unikać szybkiego ładowania o dużej wartości, ponieważ będzie to prowadziło do jego uszkodzenia.

Akumulatory AGM

            Akumulatory AGM są akumulatorami z elektrolitem ciekłym w których kwas jest uwięziony między ołowianymi płytami w matach szklanych. Akumulatory te charakteryzują się wysoką tolerancją na szybkie rozładowania i doładowania. Przystosowane do cyklicznej pracy która im nie szkodzi. Tak jak w przypadku akumulatorów żelowych, baterie AGM nie lubią być pozostawione  rozładowanymi na dłużej niż 24h pomimo, że są akumulatorami głębokiego rozładowania. Ich żywotność to 400 cykli. Dzięki temu, że baterie te są odporne na wysokie ciśnienie w celach, co oznacza mniejsze ryzyko gazowania czyli zwiększona wydajność prądową można stosować je do urządzeń o stałym dużym obciążeniu. Będą one bardzo dobrym wyborem do zasilania urządzeń, które będą potrzebowały dużego poboru mocy przy starcie na przykład lodówki czy pojazdy elektryczne. Oczywiście można je doładowywać panelami fotowoltaicznymi i stosować w systemach solarnych.

            Zarówno akumulatory żelowe jak i AGM będą bardzo dobrze sprawdzały się w systemach fotowoltaicznych. Oczywiście dobór akumulatora będzie uzależniony od jego zastosowania. Jeżeli z baterii mają być zasilane takie urządzenia jak telewizor, oświetlenie, ładowane telefony czy tablety powinniśmy decydować sie na akumulatory żelowe. Jeżeli chcemy zasilać lodówki czy pojazdy elektryczne nasz wybór powinien paść na akumulator AGM. Akumulatory kwasowe nie sprawdzają się do pracy w systemach fotowoltaicznych. Przede wszystkim dla tego, że nie są one przystosowane do pracy cyklicznej. Nie lubią pozostawać w stanie nie zupełnego naładowania. Tracą one wtedy swoja pojemność. W systemach słonecznych bardzo ciężko jest przewidzieć jak szybko akumulator zostanie doładowany zwłaszcza przy słabszej pogodzie, dlatego istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, szybkiego wyeksploatowania takiej baterii.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

sixteen − 7 =