Ciepłownia Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim – energia pochodząca w 100 % z OZE

Ciepłownia Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim – energia pochodząca w 100 % z OZE

Ciepłownia Przyszłości – w Lidzbarku Warmińskim otwarto pierwszą w Polsce ciepłownię wykorzystującą w 100% odnawialne źródła energii. Uroczystość, która odbyła się 29 maja tego roku, zgromadziła znamienitych gości, podkreślając fundamentalne znaczenie tego pionierskiego projektu dla transformacji polskiej energetyki.

Przełomowy projekt oparty na Odnawialnych Źródłach Energii

Innowacyjna instalacja wykorzystuje wysoce wydajne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz zaawansowane systemy magazynowania ciepła, w tym największy w Polsce podziemny magazyn ciepła. Projekt ten stanowi realizację inicjatywy „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” ogłoszonej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i sfinansowanej z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Realizacją przedsięwzięcia zajęło się przedsiębiorstwo Euros Energy Sp. z o.o., a ciepłownia zlokalizowana jest na terenie należącym do Veolii Północ z grupy Veolia term.

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego będą korzystać z ciepła i ciepłej wody użytkowej w 100% pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Instalacja zasili większość budynków na Osiedlu Astronomów, znacząco poprawiając jakość życia lokatorów poprzez dostarczanie czystej energii i przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

Pokrętło od grzejnika nawiązujące do transformacji ciepłownictwa w Polsce i faktu, że mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego będą korzystać z ciepła w 100% pochodzących z OZE
Transformacja ciepłownictwa w Polsce – mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego będą korzystać z ciepła w 100% pochodzących z OZE

Historyczny moment dla transformacji ciepłownictwa w Polsce

Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, podkreśliła podczas uroczystości otwarcia, że projekt ten stanowi przełomowy moment w transformacji polskiej energetyki. Zaznaczyła, że wciąż 66% ciepła w polskich systemach ciepłowniczych pochodzi z paliw kopalnych, a odejście od nich jest kluczowym wyzwaniem. Wyraziła przy tym przekonanie, że cel 30% udziału OZE w ciepłownictwie do 2030 roku jest realny do osiągnięcia. Zapowiedziała również przeznaczenie w najbliższych latach 15 mld zł na finansowanie OZE w systemach ciepłowniczych. Nowa ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim wyróżnia się nie tylko ekologicznym charakterem, ale również konkurencyjnością cenową w porównaniu z tradycyjnymi ciepłowniami opartymi na paliwach kopalnych.

Angela Martinez-Sarasola, kierownik Polskiego Wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, pogratulowała beneficjentom i wykonawcom projektu, podkreślając jego wkład w realizację polityki spójności Unii Europejskiej. „Ciepłownia Przyszłości” stanowi dowód na realność i opłacalność transformacji energetycznej również w polskich warunkach.

Innowacyjna technologia z potencjałem na skalę światową

Sercem ciepłowni są pompy ciepła połączone z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Rozwiązanie to pozwala na maksymalne wykorzystanie energii elektrycznej z OZE, nawet gdy jej produkcja jest uzależniona od warunków pogodowych. Sezonowe magazynowanie ciepła w gruncie i wodzie zapewnia stabilną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą. Ciepłownia zasilana jest energią elektryczną z farmy fotowoltaicznej, instalacji PVT i kolektorów słonecznych. W zimowe noce wspomagana jest energią z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, pochodzącą z OZE. Technologia ta może być stosowana w systemach ciepłowniczych o mocy do 50 MW i może być dostosowana do modernizacji ciepłowni powiatowych w całej Polsce.

Panel fotowoltaiczny nawiązujący do faktu, iż ciepłownia zasilana jest energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych
Ciepłownia zasilana jest energią elektryczną m.in. z paneli fotowoltaicznych

Energia z OZE i wsparcie z funduszy europejskich

Ciepłownia Przyszłości to pierwszy tego typu projekt w Polsce, który może być z łatwością skalowany i adaptowany do innych lokalnych systemów ciepłowniczych w kraju. To innowacyjne podejście daje Polsce szansę na szybkie i efektywne przejście do ciepłownictwa opartego na odnawialnych źródłach energii. Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości” dofinansowane zostało z funduszy unijnych. Stanowi ono przykład pionierskiego wykorzystania OZE w ciepłownictwie i inspirujący model dla transformacji energetycznej w Polsce.

Ciepłownia Przyszłości – podsumowanie

Projekt ten pokazuje, że transformacja energetyczna jest nie tylko niezbędna, ale również możliwa do realizacji dzięki innowacyjnym technologiom i wsparciu z Funduszy Europejskich. Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego już dziś mogą cieszyć się korzyściami płynącymi z czystej energii, a sukces tego przedsięwzięcia może stać się inspiracją dla innych miast w Polsce i Europie.

 

Klaudia Markowska
Klaudia Markowska

Interesuję się ochroną środowiska, oraz zagadnieniami związanymi z OZE. Po pracy chętnie spaceruję i spędzam czas na świeżym powietrzu.

Powiązane posty
1 Comment

[…] zarządzanie dyspozycyjnymi mocami oraz nadmiarami energii z OZE. Sektor ciepłowniczy rozważa wykorzystanie tych nadwyżek do produkcji zielonego ciepła, wspierając cele dekarbonizacyjne UE i umożliwiając ich dalszy rozwój. Taka koncepcja otwiera […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

4 × 1 =