Zdarza się, że zmartwieniem przyszłych właścicieli elektrowni fotowoltaicznych jest to czy hałasują one podczas pracy? Obawy te pojawiają się, ponieważ praca jaką wykonuję elektrownia fotowoltaiczna kojarzy nam się z pracą elektrowni konwencjonalnych. Gdzie rzeczywiście będąc w pobliżu linii wysokiego napięcia, czy stacji transformatorowych słyszymy charakterystyczny dźwięk powstającym podczas przepływu prądu. To czy elektrowni słoneczna będzie wydała dźwięki podczas pracy będzie zależało od jej mocy.
Elektrownia fotowoltaiczna hałasuję
To czy nasza instalacja fotowoltaiczna będzie hałasować podczas pracy będzie zależało od jej mocy. Tak naprawdę jedynym urządzeniem które może wydawać jakiekolwiek dźwięki podczas pracy będzie inwerter. Panele fotowoltaiczne bez względu na ich moc zawsze pracują bezgłośnie. Inwerter jest urządzeniem które przetwarza prąd stały (DC) wytwarzany przez moduły fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC) taki który wykorzystujemy w naszym gospodarstwie domowy. Właśnie ten proces konwersji prądu może powodować, że falownik może wydawać charakterystyczny dźwięk. To jak głośny on będzie zależy od mocy instalacji. Inwertery dla elektrowni o mocach do 5 kWp działają w zasadzie bezgłośnie. Wydawanie jakiś dźwięków pojawia się przy instalacjach o większych mocach.
Czy dźwięki wydawane przez inwerter mogą nam przeszkadzać?
To czy dźwięki wydawane przez inwerter będzie nam przeszkadzał będzie zależało od kilku czynników. Po pierwsze jak bardzo jesteśmy wrażliwi na dźwięki, po drugie gdzie inwerter jest umieszczony, a po trzecie jakiej mocy instalacje posiadamy. Tak, jak już wcześniej wspomniałam jeżeli nasza instalacja ma moc do 5 kWp raczej nie usłyszymy działania falownika. Jeżeli chodzi o miejsce umieszczenia urządzenia, to inwertery montuję się w jak najbliżej tablicy rozdzielczej. Zazwyczaj tablica ta umieszczona jest w oddzielnym pomieszczeniu, gdzieś w piwnicy, na klatce schodowej czy przedsionku. Jeżeli zamontujemy falownik w takim miejscy to nawet nie zauważymy czy rzeczywiście wydaje on jakieś dźwięki czy nie. Osoby które są szczególnie wrażliwe na hałasy mogą dokonać montażu inwertera na zewnątrz budynku, oczywiście jeżeli urządzenie na to pozwala. Poza nie zawsze zauważalnym buczeniem wydawanym przez falownik, urządzenie może też dźwiękowo informować o błędach występujących w instalacji czy awariach.
Czy powinniśmy się przejmować tym buczeniem falownika?
„Buczenie” inwertera podczas jego pracy jest jak najbardziej normalne i nie powinniśmy się nim przejmować. Dźwięki te są związane z wykonywaną przez falownik pracą czyli konwersją prądu stałego (DC) wytwarzanego przez panele na zmienny (AC), czyli taki który będziemy mogli dalej wykorzystać w gospodarstwie domowych. Jeżeli dźwięki wydawane przez falownik są niepokojąco głośne, warto zamówić u firmy która montowała nam instalację wizytę serwisową. Oczywiście falownik może też wydawać sygnały dźwiękowe informujące nas o uszkodzeniach występujących w instalacji. Wszystkie informacje związane elektrownią oraz praca falowniku powinny być widoczne w aplikacji która pozwala nam na kontrolę całego systemu oraz jeżeli falownik jest wyposażony w wyświetlacz będą one się na nim wyświetlane.