Fotowoltaika

Czy fotowoltaika na pewno się zwraca

Zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce wzrasta z roku na rok. Coraz częściej decydujemy się wykorzystywać to innowacyjne rozwiązanie na własne potrzeby, mając na celu obniżenie miesięcznych kosztów utrzymania nieruchomości prywatnych lub firmowych. Jednak mimo rosnącej popularności fotowoltaiki wciąż pojawiają się pytania o jej opłacalność. Ci, którzy mieli z nią do tej pory niewiele do czynienia, często nie mogą uwierzyć, że zakup odpowiedniego systemu pozwala w sposób samodzielny i bez dodatkowych kosztów wyprodukować prąd, który zasili całe gospodarstwo domowe, budynek firmowy czy nawet fabrykę. A jaka jest prawda? Postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane w tym temacie pytania i przedstawić fakty na temat opłacalności fotowoltaiki.

Jak działają panele słoneczne?

Fotowoltaika to system paneli fotowoltaicznych, który przekształca energię słoneczną na energię elektryczną, prowadząc do powstania prądu stałego. Ten trafia do inwertera, gdzie następnie przekształca się w prąd zmienny, pozwalając na zasilenie wszelkich sprzętów czy oświetlenia znajdującego się w budynku. W przypadku intensywnego i długotrwałego nasłonecznienia, podczas którego mamy do czynienia z nadmiarem wyprodukowanej energii elektrycznej, niewykorzystany prąd trafia z powrotem do sieci i jest w niej magazynowany. To pozwala wykorzystać go w sytuacji, gdy zapotrzebowanie energetyczne jest większe niż ilość wyprodukowanej energii.

Niesprzyjająca pogoda w Polsce dla paneli słonecznych.

Bardzo dużo wątpliwości wzbudza opłacalność fotowoltaiki w naszym kraju ze względu na nieprzewidywalną pogodę – w tym krótkie i deszczowe lata, które mogą ograniczyć efektywną produkcję prądu i magazynowanie jego nadwyżek. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne do produkcji prądu wykorzystują promieniowanie rozbite i rozproszone, co w praktyce oznacza, że produkcja prądu odbywa się bez zakłóceń również w pochmurne dni oraz w zimę. Dzięki temu, że nowoczesne systemy zostały wyposażone w optymalizację pracy i efekt fotoelektryczny, będą również pracować w warunkach zacienienia i gdy słońce jest za chmurami, nie tracąc przy tym na efektywności.

Nie jest też prawdą, że nasłonecznienie w Polsce jest zbyt niskie, by instalacje fotowoltaiczne mogły funkcjonować prawidłowo. Nawet zimą, pomimo znacznie mniejszego nasłonecznienia niż latem, system posiada dostęp do światła, na którym opiera swoje działanie. Ponadto ma do wykorzystania wspomniane już nadwyżki energii wyprodukowane w letnie dni. Fotowoltaika pozwala zatem całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu od operatorów, dzięki całorocznemu zasilaniu budynku energią słoneczną wytworzoną w “domowej” elektrowni.

Kiedy ta inwestycja się zwróci?

Żywotność instalacji fotowoltaicznej określana jest na około 25-30 lat, przy czym jest ona całkowicie bezobsługowa, a panele nie wymagają czyszczenia. Aby jednak jej działanie było bezawaryjne i pozwalało uzyskiwać jak najwyższe wyniki, niezbędny jest wybór odpowiedniego miejsca montażu oraz optymalna ilość paneli. W tej kwestii warto zaufać doświadczonym specjalistom, którzy doradzą nam na każdym etapie wyboru i montażu instalacji, starając się, by końcowy koszt inwestycji był jak najniższy. Kiedy natomiast nastąpi zwrot poniesionych kosztów? Doświadczenie pokazuje, że zwrot inwestycji następuje po około 7-8 latach od montażu w przypadku kosztów pokrytych w całości przez inwestora. Należy jednak pamiętać o możliwości uzyskania dofinansowania na instalację, co pozwoli nam skrócić ten czas oczekiwania do około 6-7 lat. Aktualnie ogólnopolskie dofinansowanie do elektrowni fotowoltaicznych o nazwie “Mój Prąd” umożliwia zwrot poniesionych kosztów instalacji elektrowni słonecznych w wysokości do 50% wartości inwestycji ale nie więcej niż 5000 zł. W celu otrzymania dofinansowania należy złożyć wniosek droga tradycyjną lub przez internet do WFOSiGW wraz z dokumentem zakupu elektrowni słonecznej. Dofinansowanie przysługuje każdemu prosumentowi a więc prywatnemu właścicielowi instalacji fotowoltaicznej jak i jednoosobowym działalnością gospodarczym, które po nowelizacji ustawy zostały również uznane za prosumenta.

Ochrona środowiska

Na koniec warto wspomnieć, że instalacja fotowoltaiczna to nie tylko inwestycja w tańszy prąd ale przede wszystkim znacząca ochrona środowiska, redukcja zanieczyszczenia i smogu, który ostatnimi czasy robi się bardziej trujący niż kiedykolwiek w historii. To również redukcja gazów cieplarnianych a więc CO2, który powoduje efekt cieplarniany i podwyższa globalną temperaturę.

Filip

Recent Posts

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy to konieczne?

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych nie tylko wpłynie na ich zwiększoną wydajność, ale również na ich…

1 hour ago

Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne w Polsce odgrywają coraz większą rolę w krajowym miksie energetycznym, szczególnie w kontekście…

18 hours ago

Dotacje na fotowoltaikę – jak uzyskać dofinansowanie w 2024 roku?

Dotacje na fotowoltaikę w 2024 roku pozwolą obniżyć całkowity koszt założenia instalacji w Twoim domu…

23 hours ago

Certyfikat NC RfG – co to za dokument?

Certyfikat NC RfG jest kluczowym dokumentem dla producentów falowników, który potwierdza zgodność urządzenia z wymogami…

2 days ago

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen…

3 days ago

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto zainwestować w 2024 roku?

Magazyn energii do fotowoltaiki, inaczej ESS (z ang. Energy Storage System) umożliwia osiągnięcie samowystarczalności energetycznej…

3 days ago