JAk dobrać lodówkę do zestawu słonecznego
Do kampera

Jak dobrać lodówkę do zestawu zasilanego panelami fotowoltaicznymi?

Odpowiedni dobór urządzeń które chcemy zasilać z akumulatora ładowanego panelem fotowoltaicznym powinny być odpowiednio dobierane tak, żeby cały system działał z jak największą efektywnością. Lodówka jest urządzeniem które najczęściej stwarza najwięcej problemów, przy doborze zasilania solarnego. Więc jak powinniśmy dobrać to urządzenie do naszego systemu fotowoltaicznego?

            Na początku zaznaczmy, że w najbardziej komfortowej sytuacji jesteśmy jeżeli cały system budujemy od podstaw. To znaczy jedyną rzeczą które jesteśmy pewni jest to, że chcemy zostać posiadaczami zasilania solarnego oraz znamy swoje potrzeby. Co do właściwie oznacza? Nic innego jak to, jakie urządzenia są nam nie zbędne to znaczy co będziemy chcieli zasilać naszym zestawem. W takiej sytuacji jeżeli sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z dobraniem wszystkiego po kolei to na pewno osoby zajmujące się tematem fotowoltaiki będą nam w stanie pomóc, doradzić, dobrać cały zestaw i zaproponować jakie urządzeni możemy nim zasilać.

            A jaka jest kolejność doboru takiego zestawu? Na początku powinniśmy oszacować ilość mocy urządzeń które mają być zasilane, następnie dobrać do tego akumulator i panele słoneczne.

            Sytuacja będzie trochę inaczej wyglądała kiedy będziemy dobierać zestaw do zasilania urządzeń w których już jesteśmy posiadaniu i których zmienić nie mamy zamiaru. Bardzo często bywa tak, że urządzenia które planujemy zasilać energią słoneczną są bardzo dużej mocy i żeby wszystko działało prawidłowo, okazuje się, że cena zestawu staje się nie współmiernie duża do korzyści jakie możemy uzyskać.

            Domki letniskowe, kampery, kempingi rozwiązań do zastosowania energii ze źródeł energii odnawialnych jest nieskończenie wiele tak samo jak pomysłów na co ją wykorzystać. Jednym z urządzeń które chcemy najczęściej zasilać z energii odnawialnej jest lodówka. Jak powinniśmy ją dobrać, żeby nie zżerała nam prądu z całego zestawu solarnego. Po pierwsze należy zaznaczyć, że do zasilania lodówki musi być dobrany odpowiedni akumulator o pojemności minimum 80Ah, po to, żeby cały zestaw działał efektywnie. Dobierając lodówkę powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakim napięciem jest ona zasilana i czy jest lodówką kompresorową. Urządzenie z kompresorem ma to do siebie, że nie pobiera prądu cały czas. Pobiera go kiedy się uruchamia i wtedy pobiera od 2 do 3 razy więcej mocy niż ta podana w tabliczce znamionowej. Następnie pobiera tą moc do momentu osiągnięcia odpowiedniej temperatury i dopiero po jej utraceniu załącza sie na nowo. Dzięki takiej pracy urządzenia uzyskujemy bardzo duże oszczędności przy poborze prądu. Do zestawów solarnych najlepszym wyborem będą lodówki pracujące na napięcie stałe o wartości 12V. Możemy wtedy takie urządzenie podłączyć bezpośrednio do zestawu fotowoltaicznego i nie tracimy, pomijamy straty mocy związane z przetwarzaniem energii przez przetwornicę oraz jej pracą. Każde urządzeni podłączone do akumulatora działa bowiem po podłączeniu go do zasilania i ma jakiś poziom samo zużycia. Ważne jest, żeby poziom ten był jak najniższy wręcz pomijalnie mały. Wtedy możemy uznać, że nasz system działa efektywnie.

            Decydując się na zakup lodówki powinniśmy zadbać o to, żeby była wysokiej klasy, energooszczędna i bez zamrażarki. Lodóko-zamrażaki będą urządzeniami potrzebującymi do działania dużej ilości mocy, dlatego zasilania go z akumulatora ładowanego panelem fotowoltaicznym może okazać się nie opłacalne.

            Przy założeniu, że nasza lodówka pobiera około 130W przy pracy, a wybrany przez nasz zestaw to akumulator o pojemności 80Ah a dobrany do niego panel ma moc 130W. Teoretycznie możemy obliczyć, że bez doładowania lodówka będzie działała na tym akumulatorze przez około 7h. Teoretyczny czas jaki panel będzie potrzebował na doładowanie akumulatora to też około 7h.

            Przy założeniu, do zasilania tej samej lodówki zestawem składającym się z akumulatora o pojemności 110Ah i panela o mocy 260W. Uzyskujemy czas działania lodówki dłuższy o około 3 godziny a czas ładowania akumulatora zostaje skrócony o około 2h.

            Przytoczony powyżej przykład pokazuje jak dużą role w efektywności działania systemu odgrywa każde z jego ogniw. Jak ważny jest prawidłowy dobór panela fotowoltaicznego do  akumulatora który chcemy zastosować i jak ważne są odbiory do niego podłączane. Wszystkie elementy powinny być tak dobrane, żebyśmy mogli być w pełni zadowoleni z działania naszego systemu zasilanego z odnawialnych źródeł energii. Na szczęście w przemyśle istnieje tendencja produkowania urządzeń potrzebujących jak najmniejszą ilość mocy potrzebną im do działania. Dzięki temu zestawy fotowoltaiczne zyskują coraz większe pole zastosowań. W chwili obecnej można je zastosować praktycznie do zasilania wszystkich urządzeń.

1 Comment

  1. Nareszcie ktoś potrafi wytłumaczyć to wszystko jak dziecku. Bardzo fajne artykuły a przede wszystkim bardzo dobre tematy. Ten temat o lodówce dał mi więcej odpowiedzi niż się spodziewałam. Super !

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.