Jak dobrać zestaw słoneczny do obciążenia
FotowoltaikaMagazynowanie energii słonecznej

Jak dobrać zestaw słoneczny do obciążenia

Na co trzeba zwrócić uwagę i o czym, wiedzieć żeby prawidłowo dobrać zestaw paneli słonecznych z akumulatorami do zasilania wybranych przez nas urządzeń. Poniżej postaram się przedstawić podstawowe moce paneli do wybranych obciążeń.

Jak dobrać moc panela do odpowiedniego obciążenia

            Najtrudniejsze przy zakupie zestawów słonecznych jest ich odpowiedni prawidłowy dobór tak, żeby spełniały oczekiwania użytkownika. Panele słoneczne małych mocy od 10W do 30W będą bardzo dobrze sprawdzały się do zasilania typowych systemów oświetlenia LED przy niewielkiej ilości punktów świetlnych. Panele fotowoltaiczne o mocach od 30W do 50W mogą służyć do zasilania oświetlenia LED, ładowarek GSM czy zasalania tabletów. Oczywiście system będzie bardziej efektywny gdy urządzenia nie będą pracowały jednocześnie. Moduły fotowoltaiczne o mocach od 80W do 150W mogą być wykorzystywane do zasilania systemów pracujących z małą przetwornica napięcia do 300W oraz oświetleniem LED. Dla systemu składającego się z lodówki z kompresorem, laptopa, małego telewizora LED oraz oświetlenia LED powinniśmy dobrać panel słoneczny o mocy co najmniej 260W. Systemy o większej mocy składające się z dwóch dużych paneli czyli mocy około 520W stosujemy do zasilania np. domków letniskowych. Są to już systemy do których można podłączać juz takie urządzenia jak mała pompa wody.

Jakie akumulatory są odpowiednie dla systemów słonecznych

            Wiedząc co chcemy zasilać zestawem słonecznym, i dobierając do tego odpowiedni panel potrzebujemy jeszcze do zestawu dobrać odpowiedni akumulator. Po to żeby energia wytwarzana przez panel miała się gdzie kumulować oraz żeby można było z niej skorzystać. Najlepiej przy zestawach fotowoltaicznych będą sprawdzały się akumulatory żelowe. Są one bowiem przystosowane do pracy pulsacyjne. Nie szkodzi im powolne rozładowywanie i doładowywanie czy pozostawienie ich w częściowym naładowaniu. Natomiast akumulatory te bardzo nie lubią być pozostawione w stenie rozładowania na dłużej niż 24h. Pozostawienie ich w takim stanie bardzo mocno wpływa na ich żywotność i powoduje uszkodzenie. Akumulatory AGM również znajdują swoje zastosowanie w systemach słonecznych zwłaszcza przy zasilaniu urządzeń które potrzebują dużą ilość mocy przy starcie.

Jak dobrać akumulator do mocy panela fotowoltaicznego

            Znając moc panela fotowoltaiczne który potrzebujemy do zasilania wybranych przez nas obciążeń potrzebujemy dobrać odpowiedni akumulator. I tak jeżeli wybrany przez nas panel znajduje sie w przedziale od  10W do 30 W dobieramy do niego akumulator o pojemności od 7,5Ah do 18Ah. Gdzie panel o mocy 10W będzie bardziej przeznaczony dla akumulatora o pojemności 7,5Ah a panel o mocy 30W dla akumulatora o pojemności 18Ah. Dla panela o mocy 50W możemy już zastosować akumulator o pojemności 33Ah i czas jego ładowania będzie wynosił około 8h. Dla tego panela możemy też dobrać akumulator o pojemności 55Ah należy jednak mieć świadomość , że czas ładowania tego akumulatora będzie wynosił aż  około 13h. Panele o mocach od 80W do 150W mogą spokojnie zasilać akumulatory o pojemnościach do 80Ah. Czas ładowania takiego akumulatora przez panel o mocy 150W to około 6,5h. Panel o mocy 260W bardzo dobrze sprawdza się w pracy w parze z akumulatorami o pojemnościach od 110Ah do 135Ah. Instalacja zbudowana z panela o mocy 265W i akumulatora o pojemności 110Ah jest bardzo wydajna i pozwala na podłączenie lodówki, małego telewizora, ładowanie laptopa czy tabletu. Podwajając moc systemu poprzez zakup na przykład kolejnego panelu o mocy 260W powinniśmy zdecydować na powiększenie naszego systemu o kolejny akumulator. Trzeba pamiętać o tym, że żeby system działał prawidłowo powinien składać sie z akumulatorów o takiej samej pojemności oraz paneli o takiej samej mocy. Tak więc, jeżeli posiadamy system składający się z panela o mocy 260W i akumulatora o pojemności 110Ah, powinniśmy się zdecydować na zakup identycznego panela i akumulatora. Wtedy możemy mieć pewność, że cały system po rozbudowaniu będzie działał prawidłowo.

Jak dobrać regulator ładowania do wybranego systemu

            Żeby nasz system działał prawidłowo oprócz panela i akumulatora do kompletnego systemu potrzeba jeszcze regulatora ładowania. Regulator dobieramy prądowo i napięciowo do panela. Musimy też wiedzieć na jakie napięcie będzie pracował system, żeby odpowiednio do niego dobrać regulator. Musimy też znać rodzaj akumulatora. Na rynku są dostępne dwa rodzaje regulatorów PWM oraz MPPT. Regulatory MPPT to takie które pozwalają na szybsze ładownie akumulatora poprzez ciągłe śledzenie napięcia paneli.

1 Comment

  1. Witam, jaki akumulator zamontować przy dwóch panelach fotowoltaicznych o mocy 200 w 12v. i jakim regulatorze napięcia, z góry dziękuję.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.