Za nim zdecydujemy się na montaż elektrowni słonecznej powinniśmy wiedzieć jakie dokumenty będą nam potrzebne przed rozpoczęciem instalacji i po jej zakończeniu przy zgłoszeniu naszej mikroinstalacji do sieci.
Oczywiście pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać to znalezienie firmy która nam zaprojektuje oraz wykona instalacje. Za nim zdecydujemy się na wybór konkretnego wykonawcy jest kilka bardzo ważnych kwestii na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze cena instalacji nie jest najważniejsza! Owszem z roku na rok ceny instalacji stopniowo spadają natomiast powinniśmy się bardzo mocno zastanowić za nim zdecydujemy się na firmę która oferuje nam zaskakująco niską cenę. Elektrownia fotowoltaiczna ma nam służyć przez wiele lat co najmniej 20, tylko przy takim założeniu możemy mieć pewność jej szybkiego zwrotu oraz odnotowania oszczędności. Najważniejszymi elementami naszej instalacji będą panele fotowoltaiczne oraz falownik. Za nim wybierzemy naszego instalatora sprawdźmy na jakich komponentach pracuje, poprośmy o karty katalogowe urządzeń. Oczywiście najlepiej będą sprawdzały się panele oraz falowniki Niemieckich firm z długoletnią gwarancją. Decydując się na elektrownie zbudowane z chińskich komponentów musimy liczyć się, że mogą występować awarie, nasza instalacja szybko straci na sprawności oraz bardzo trudno będzie nam domagać się gwarancji. Dlatego bardzo mocno powinniśmy zastanowić sie zanim zdecydujmy się na tą najtańszą ofertę. Elektrownia słoneczna czy z tej najniższej czy tej najwyższej oferty to duży wydatek na który decydujemy się dla oszczędności, chcemy też żeby działała ona jak najdłużej i oczywiście bezawaryjne.
Bardzo ważne jest również to, żeby nasi instalatorzy posiadali ważne certyfikaty instalatorów OZE wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Tylko osoba z takim certyfikatem może podpisać dokumenty które należy złożyć do zakładu energetycznego. Po za tym powierzając takie osobie montaż oraz zaprojektowanie naszej instalacji możemy mieć pewność o jej prawidłowym wykonaniu. Taki certyfikat jest wydawany przed Urząd Dozoru Techniczne po uprzednim zdaniu egzaminu i jest wydawany z ważności na pięć lat. Sprawdzenie czy wybrani przez nas instalatorzy posiadają takie certyfikaty jest bardzo proste wystarczy wejść na stronę Urzędu Dozoru Technicznego i tak w rejestrze Certyfikowanych Instalatorów OZE sprawdzić czy wybrani przez nas tam figurują. Przykładowy cennik montażu instalacji fotowoltaicznej przez renomowaną firmę można znaleźć na stronie https://suntrack.pl/185-elektrownie-prosument.
Jeżeli elektronie będziemy finansować z własnych źródeł przed rozpoczęciem budowy wystarczy nam podpisanie umowy z firma instalatorską. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z dofinansowania oprócz umowy z firmą instalatorską, na pewno będzie nam potrzebny projekt instalacji, oferta na podstawie której zostanie obliczona wysokość dofinansowania oraz poprawnie wypełnione dokumenty jakie wymagane są przy ubieganie się o dofinansowanie. Przy dokumentach o złożenie dofinansowanie zazwyczaj konsumenci są sobie w stanie sami poradzić, ponieważ nie dotyczą one mocno technicznych spraw związanych z instalacją. Wychodząc na przeciw klientom niektóre firmy oferują pomoc przy wypełnianiu dokumentów potrzebnych do ubiegania się o dofinansowanie.
Po zakończeniu montażu elektrowni najważniejsze będzie złożenie dokumentów ze zgłoszeniem instalacji do zakładu energetycznego. Na ich podstawie bowiem zakład energetyczny przyjeżdża do klienta, wymienia mu licznik na dwukierunkowy i rozlicza na koniec każdego okresu rozliczeniowego na zasadzie bilansu, tak jak zostało to przewidziane w ustawie OZE. Skompletowanie dokumentów które należy złożyć do zakładu energetyczne często okazuję się za trudne dla właściciela instalacji, dlatego też przy wyborze wykonawcy naszej elektrowni warto zdecydować się na firmę która oferuję nam pomoc przy ich wypełnieniu. W zasadzie każdy zakład energetyczny wymaga od nas wypełnionego formularza zgłoszeniowego który możemy zazwyczaj znaleźć na stronie internetowej zakładu, schematu elektrycznego instalacji, projektu instalacji oraz kart katalogowych zastosowanych urządzeń. Wszystkie te potrzebne druki powinniśmy otrzymać od naszego wykonawcy. Najważniejsze jest, żeby dokumenty składane do zakładu energetycznego były podpisane przez Certyfikowanego Instalatora OZE inaczej nie zostaną one rozpatrzone pozytywnie i zakład nie przyłączy naszej elektrowni do sieci.
Jest wiele spraw na które należy zwrócić uwagę i o których należy pamiętać decydując się na montaż elektrowni słonecznej. Najważniejsze to komponenty z których ma być zbudowana nasza instalacja oraz wykwalifikowana kadra firmy instalatorskiej. Bardzo ważne jest też zadbać o to by firma instalatorska pomogła nam ze wszystkimi formalnościami. Na szczęście nie są one wyjątkowo skomplikowane, natomiast zawsze warto mieć oparcie w osobach z doświadczeniem w tym zakresie i wiedzieć, ze zawsze możemy prosić o pomoc którą otrzymamy. W ten sposób montaż instalacji oraz przyłączenie do sieci przebiegnie sprawnie i bez problemów.