
Jakie są najczęściej popełniane błędy przez firmy montujące ogniwa fotowoltaiczne?
Wraz ze wzrostem popularności odnawialnych źródeł energii wzrosła ilość firm zajmujących się działalnością z tym związaną. Niestety nie wszystkie firmy do końca wiedzą z czym mają do czynienia z tego powodu oczywiście tracą klienci. Jakie są najczęściej popełniane błędy przez firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki?
Najczęstsze błędy popełniane przez firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki
Niestety nie wszystkie firmy zajmujące się projektowaniem, sprzedażą oraz montażem fotowoltaiki znają się w 100% na tym temacie. Mierząc się z tematem zakupu zestawu fotowoltaicznego lub montażem mikroelektrowni fotowoltaicznej powinniśmy sprawdzić firmę której chcemy to powierzyć. Jakie błędy są najczęściej popełniane? Po pierwsze zły dobór falownika lub regulatora ładowania do ilości paneli słonecznych. Należy wiedzieć o tym, że przy złej pogodzie, ujemnej temperaturze napięcie na panelach się zmienia. Może na tyle wzrosnąć, że przekroczy tolerancję falownika lub regulatora i spowodować jego uszkodzenie. I o ile przy regulatorze straty nie są bardzo duże, to w przypadku falownika straty już są bardzo znaczące. Kolejnym błędem popełnianym przez instalatorów jest brak lub zły dobór zabezpieczeń DC i AC. Brak zabezpieczeń najczęściej spowodowany oszczędnościami lub ich zły dobór jest spowodowany po prostu niewiedzą osób projektujących instalację słoneczną. Instalatorzy też bardzo często nie zajmują się montażem instalacji odgromowej. Oczywiście instalacja odgromowa nie zawsze jest potrzebna natomiast istnieją sytuację gdzie jest ona konieczna ponieważ istnieję wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia przepięć. Bardzo ważna jest również strona świata na którą należy kierować panele fotowoltaiczne. Ze względu na warunki klimatyczne panujące w naszym kraju panele montujemy skierowane na południe. Dlaczego? Ponieważ właśnie na tej stronie słońce będzie występowało przez najdłuższy czas w ciągu dnia. Bardzo ważne jest to zwłaszcza w okresie jesienno zimowym kiedy słońca jest bardzo mało.
Częstym błędem który występuje przy montażu instalacji fotowoltaicznych jest montaż paneli słonecznych z jednego stringu pod różnym kątem nachylenia. Takie ułożenie modułów fotowoltaicznych będzie oczywiście skutkowało stratą mocy dla całego ciągu paneli. I tak instalacja która z założenia miała być instalacją o mocy 3 kWp staje się instalacją o mocy 1,5 kWp. W ten sposób elektrownia nie spełnia naszych oczekiwań i okazuję się, że zapłaciliśmy za źle wykonaną usługę. Na stratę mocy przez naszą instalację będzie również miało wpływ zacienienie paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne w jednym ciągu (stringu) są ze sobą połączone szeregowo i działają tak dobrze jak ich najsłabsze ogniwo. Więc jeżeli dochodzi do sytuacji gdzie jeden, lub więcej paneli jest zacienionych straty ponosi cały ciąg. I w sytuacji gdy jeden panel będzie zacieniony w 30% i działał z mocą pomniejszoną o 30% to wszystkie panele w ciągu będą działały z mniejszą mocą. I w taki właśnie sposób tracona jest potencjalna moc naszej instalacji fotowoltaicznej. Błędami które bardzo często sie pojawiają i są niestety przez wielu instalatorów powtarzane to po pierwsze zastosowanie zwykłych przewodów do połączenia paneli ze sobą zamiast przewodów solarnych. Dlaczego jest to tak duży błąd? Przewody solarne są odporne na promieniowanie UV i można jest swobodnie bez peszli czy innych zabezpieczeń układać na zewnątrz. Co w przypadku instalacji fotowoltaicznych jest bardzo ważne. Zdarza się również niestety tak, że instalatorzy źle montują panele fotowolaticzne, krzywo, ze zbytnim naprężeniem ramy a w przypadku paneli elastycznych najczęściej powtarzającym się błędem jest ich zbyt duże wygięcie. Wszytko to prowadzi do uszkodzenia ogniw, pękania celi i tym samym prowadzi do zniszczenia całego modułu.
Bądźmy uważni
Dzięki coraz większej popularności wykorzystania odnawialnych źródeł energii, możemy znaleźć co raz więcej informacji na ich temat. Są one również coraz częściej wykorzystywane jako alternatywne źródeł energii. Oczywiście wraz ze wzrostem popularności tych systemów wzrosła ilość firm zajmujących się ich montaże. Niestety nie wszystkie firmy wiedzą jak prawidłowo go wykonywać. Dlatego za nim zdecydujemy się na wybór tej właściwej powinniśmy być bardo uważni. Sprawdźmy czy nasi instalatorzy posiadają odpowiednie kompetencje, ile instalacji wykonali oraz czy posiadają odpowiednie uprawnienia.
tutaj fajny artykuł o różnicach pomiędzy panelami słonecznymi a fotowoltaicznymi, do niedawna myślałem że to to samo. niedługo sam montuję dzięki pomocy super fachowców
Witam,czy fotowoltaika opłaca się gdy mam dach na wschód i zachód? Mieszkam na Kujawach.
opłaca się mniej o około 21% w porównaniu do skierowanych na południe. Tak mówi literatura.
Nie nie opłaca się ja załozyłem panele 14szt podobno najlepsze 305w firmy brukbet za pół roku wystawiłem fakturę na 222 zł.
jezeli chcesz lub ktoś więcej informacji służę adresem.krzysztof2625@wp.pl
Niekoniecznie. System skonfigurowany jednym stringiem na zachód i drugim na wschód,będzie generował teoretycznie mniej mocy ale będzie pracował wyrażnie dłużej. Wystarczy przewymiarować cały system i ostatecznie wyciśniemy z niego tyle samo co system zorientowany na południe.
Witam. Jak najbardziej się opłaca. Prawda że uzysk jest o ok 21 % mniejszy, ale za to najwięcej prądu produkujemy w godzinach rannych i wieczornych kiedy częściej jesteśmy w domu i wzrasta nasza auto konsumpcja. Przez to mniej energii oddajmy do sieci. Zgodnie z zasadą opustów możemy odebrać z niej bezpłatnie 8/10 energii oddanej dla instalacji do 10kwp.
Pozdrawiam
Dziękuję za informację
Witam! W tamtym roku założyłam panele ,instalacja miała mieć moc 5,1 , wyprodukowała 3,8. Firma montująca oczywiście wypieła się na mnie.Co mogę w takiej sytuacji zrobić. Mam jakies prawa?
5.1 kWp rozumiem a więc w idealnym przypadku jak byś wybrała instalacje na markowych podzespołach ukierunkowaną na południe i pod prawidłowym kątem można liczyć na 5100 kWh a nawet na 6000 kWh. Jeżeli jednak była to niskobudżetowa instalacja chińska nie koniecznie skierowana na południe i nie koniecznie pod optymalnym kątem to 3800 kWh to bardzo dobry wynik.
Próbowaliśmy korzystać z najtanszej możliwej firmy i wyszło, że obliczenia są złe, że koszty będą wieksze, same nieporozumienia, kontakt natomisat z firmą Elektron Fotowoltaika to niebo a ziemia, Polecam .
Firma x zamontowała mi 5,76kwp. W umowie wyliczyli mi że wyprodukuje ok 4900kwh rocznie ponieważ jest zamontowana w kierunku wschodnie południe a nie idealnie na poludnie. Jak się okazało w 2019 wyprodukowała ponad 6500kwh tak że tego :). Dużo zależy od sprzętu i ewentualnego zacienienia
weź idź z tą pseudo reklamą! Ha Tfuuu, firma Eletrron Fotowoltaika do dupy
Te najbardziej przyjazne środowisku i możliwie najszybciej zwracające się pod kątem kosztów. Polecam te od Elektron PV.
Przyjaznie dla środowiska i dla portfela jest instalcja panelów fotowoltaicznych. Polecam kontakt z firma Elektron Fotowoltaika, która doskonale dba o wymagania klinetów.