Elektrownia słoneczna eksploatacja
Elektrownie słoneczne

Elektrownia słoneczna eksploatacja

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że elektrownia słoneczna jest całkowicie bezobsługowa. Nie posiada żadnych elementów mechanicznych ani czynników, które należałoby uzupełniać tak jak ma to miejsce w kolektorach słonecznych. Jednak aby zapewnić poprawne funkcjonowanie naszej instalacji fotowoltaicznej warto jest okresowo przeprowadzać pewne czynności sprawdzające i konserwujące a nawet drobne naprawy we własnym zakresie. Dobrze konserwowane elektrownia słoneczna będzie działała sprawnie przez cały zakładany okres eksploatacji a więc przez całe 25 lat. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynności, które należy wykonywać okresowo.

Elektrownia słoneczna eksploatacja

Elektrownia słoneczna i prace codzienne sprawdzające.

Podstawową czynnością jest sprawdzenie czy elektrownia pracuje. Można to wykonać poprzez podejście do falownika i odczytaniu wskazań na wyświetlaczu lub jeżeli takowym nie dysponujemy poprzez połączenie się za pomocą aplikacji i internetu lub złącza BlueTooth. Jeżeli nie dokonujemy codziennego sprawdzenia instalacji może zdarzyć się sytuacja gdzie nasza elektrownia zostanie wyłączona choćby przez przepalony bezpiecznik i nie będzie produkowała energii elektrycznej nawet przez wiele miesięcy. Jeżeli czynność ta wykonywana codziennie jest dla nas zbyt częsta warto ją wykonywać okresowo chociaż raz na tydzień.

Jeżeli nasza elektrownia słoneczna jest podłączona do internetu a aplikacja umożliwia generowanie np wiadomości e-mail z raportami lub ostrzeżeniami warto jest ustawić tą opcję. Będziemy na bieżąco monitorować stan naszej elektrowni. Warto też ustawić regularne dziennie zestawienie o uzysku. W sytuacji kiedy przestaniemy otrzymywać wiadomości od falownika będzie to dla nas sygnał, że z elektrownią słoneczną dzieje się coś niedobrego i powinniśmy interweniować.

Okresowe czynności sprawdzające elektrownie słoneczną.

Raz na miesiąc warto jest sprawdzić czy nasza elektrownia działa poprawnie. Czy napięcie na panelach słonecznych jest takie jak założona pierwotnie, czy wszystkie segmenty tzw stringi nasze instalacji działają prawidłowo. Warto również sprawdzić stan bezpieczników przepięciowych czy żaden z nich nie zadziałał podczas wyładowania atmosferycznego lub innego przepięcia pochodzącego np z sieci energetycznej. Prace te zajmują stosunkowo niewiele czasu a pozwolą na uchronienie naszej elektrowni przed dużymi stratami wynikającymi z przestoju całe instalacji.|

Elektrownia słoneczna eksploatacja

Elektrownia słoneczna czyszczenie.

Raz na rok lub w zależności od potrzeby możemy pokusić się o mycie paneli słonecznych o ile są w dostępnym miejscu. Na rynku można zakupić wiele urządzeń i preparatów czyszczących a nawet specjalistyczne szczotki na kilkumetrowym kiju ułatwiające mycie paneli. Istnieje oczywiście wiele instalacji fotowoltaicznych w których panele słoneczne w ogóle nie są myte przez właścicieli i również działają poprawnie. Niemniej jednak czyszczenie paneli fotowoltaicznych zapewni nam zawsze dodatkowe kilka procent do zysku rocznego a także zapobiega zaleganiu nieczystości przy łączeniu szkła z ramą aluminiową co może powodować wżery w modułach zwłaszcza tych tańszych,.

Prace naprawcze które można wykonać we własnym zakresie.

W elektrowni słonecznej w zależności od tego co zainstalował instalator można znaleźć dwa rodzaje zabezpieczeń. Pierwsze to bezpieczniki przepięciowe, które palą się w wyniku przepięcia i zawierają całą instalację do ziemi aby ochronić falownik. Powinny one występować zarówno po stronie napięcie stałego jak i zmiennego. Drugi rodzaj zabezpieczeń mniej spotykany to bezpieczniki przeciążeniowe, który zadziałają jeżeli przez nasza instalację płynie zbyt duży prąd. W przypadku pierwszego zabezpieczenia przepięciowego po jego zadziałaniu należy wymienić spaloną wkładkę. W tym celu należy wyłączyć wszystko poczynając od paneli na zasilanie 230V kończąc. Następnie wymienić spaloną wkładkę i w kierunku odwrotnym włączyć całą instalację a więc poczynając od włączenia zasilania 230V na panelach słonecznych kończąc. Jeżeli chodzi o wyłączniki przeciążeniowe wystarczy je jedynie podnieść do góry poniewaz sa one automatyczne i wielokrotnego użytku.

Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że bezpiecznik przeciążeniowy lub jakikolwiek inny bezpiecznik po włączeniu natychmiast wyskakuje lub po niedługim czasie, nie należy samemu dokonywać napraw tylko skontaktować się z instalatorem.

1 Comment

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.