elektrownia wiatrowa
EkologiaOdnawialne źródła energii

Gdzie powinna znaleźć się elektrownia wiatrowa?

Wydaje się, że elektrownia wiatrowa to kolejny krok w przyszłość odnawialnych źródeł energii, którego nie ominiemy. Jednakże, istnieją pewne ograniczenia i wskazówki, których powinniśmy się trzymać. Nie każdy może czerpać energię z wiatru i nie w każdym przypadku okaże się to skutecznym rozwiązaniem. Zatem, od czego zacząć?

Przede wszystkim, zanim podejmiemy decyzję o tym, że elektrownia wiatrowa ma być przez nas wykorzystana powinniśmy poznać średnią roczną prędkość wiatru w regionie. W przypadku, gdy wartości te są niższe niż 2,5m/s, to inwestycja nie będzie opłacalna. Jednak takie wartości w Polsce są dość rzadkie. Zwykle dotyczą południowych terenów naszego kraju. Wszystkie pozostałe rejony mają zwykle wyższy współczynnik.

Elektrownia wiatrowa – jak wybrać miejsce?

Po pierwsze, powinniśmy sprawdzić atlasy u mapy wietrzności w Polsce. Są doskonałą wskazówką odnośnie tego, czego możemy spodziewać się na danym terenie. Jednak nie oddają całej prawdy o uwarunkowaniu danego miejsca. Z tego powodu możemy się nimi jedynie posiłkować. Chcąc możliwie najdokładniej określić, czy w danym miejscu warto ulokować elektrownie wiatrową powinniśmy wykorzystać bardziej efektywne metody. Najlepszym są indywidualne i długoterminowe pomiary wiatru w danej lokalizacji. Oczywiście, stawiając przydomową elektrownię wiatrową nie zawsze mamy możliwość dokładnego wyboru lokalizacji. Jednak należy zrobić wszystko, by jak najlepiej wykorzystać potencjał własnej działki.

Zasady, którymi powinniśmy się kierować

  • Elektrownia wiatrowa najlepiej sprawdza się na terenach rolniczych, obrzeżach miast, blisko dużych zbiorników wodnych, na dachach wieżowców oraz na wzniesieniach.
  • Największą przeszkodą dla strumienia wiatru jest zazwyczaj dach budynku. Z tego powodu elektrownia musi być zainstalowana powyżej dachu.
  • Strefy zawirowań powietrza, gdzie wiatr zapętla się swobodnie wirując osłabiają wydajność wiatraków.
  • Zaleca się montowanie wiatraków w odległości do 10m od budynku, bądź powyżej 40m. W ten sposób możemy uniknąć odbić wiatru od budynku.
  • W Polsce nawet 70% wiatrów wieje z kierunku zachodniego. Dla skuteczności elektrowni, przynajmniej ze strony zachodniej nie powinno być większych przeszkód.
  • Jeśli mieszkamy w odległości mniejszej niż 200 metrów na zachód od wysokiego lasu, instalacja elektrowni nie sprawdzi się.
  • Elektrownia wiatrowa nie może być usytuowana w pobliżu wieżowców, w gęstej zabudowie na niskich wysokościach, w dolinach, czy w pobliżu małych zbiorników wodnych. W ich pobliżu wytwarzają się kominy termiczne, które utrudniają swobodny przepływ wiatru.

elektrownia wiatrowa

Gdzie elektrownia wiatrowa sprawdzi się najlepiej?

Najbardziej efektywna prawa elektrowni napędzanej wiatrem jest tam, gdzie wiatr ma swobodny przepływ. W ten sposób turbina osiągnie maksymalną wydajność i będzie produkować najwięcej energii. Najlepiej sprawdza się także instalowanie wiatraków przed przeszkodami (zabudowaniami). Tam strefa zawirowań jest znacznie mniejsza, a odległość wiatraka od tej przeszkody nie musi być tak duża. Są to jednak ogólne zasady i wskazówki. Zawsze powinno się miejsce dla wiatraków wybierać indywidualnie. W ten sposób można skutecznie wykorzystać cały potencjał działki, na której wiatrak ma stanąć. Bez wątpienia specjaliści w tej dziedzinie wskażą nam dogodne miejsce.

Elektrownia słoneczna, a wiatrowa

W Polsce ogromną popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, które pozyskują energię elektryczną ze słońca. Jednakże, elektrownie wiatrowe również zaczynają zyskiwać na popularności i pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc. Podróżując po Polsce możemy spotkać ogromne, otwarte tereny, na których ktoś już zdecydował się podjąć takiej inwestycji i stawia pierwsze wiatraki. Szacuje się, że za kilkanaście lat elektrownie wiatrowe będą odgrywać znacznie większą rolę w produkowaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Czy ich popularność będzie tak duża jak paneli słonecznych? To pokaże nam czas.

1 Comment

  1. Elektrownia wiatrowa na ladzie oprocz gor i pasa nadmorskiego nigdy na siebie nie zarobi. Srednioroczne wykorzystanie jej mocy zainstalowanej na ladzie ro ok. 10%. To juz lepiej panele PV zalozyc niz wiatrak.
    Jedyne miejsca gdzie wiatraki na siebie sa w stanie zarobic to wysokie gory i morza tam gdzie sa regularne wiatry.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.