
Gdzie powinna znaleźć się elektrownia wiatrowa?
Wydaje się, że elektrownia wiatrowa to kolejny krok w przyszłość odnawialnych źródeł energii, którego nie ominiemy. Jednakże, istnieją pewne ograniczenia i wskazówki, których powinniśmy się trzymać. Nie każdy może czerpać energię z wiatru i nie w każdym przypadku okaże się to skutecznym rozwiązaniem. Zatem, od czego zacząć?
Przede wszystkim, zanim podejmiemy decyzję o tym, że elektrownia wiatrowa ma być przez nas wykorzystana powinniśmy poznać średnią roczną prędkość wiatru w regionie. W przypadku, gdy wartości te są niższe niż 2,5m/s, to inwestycja nie będzie opłacalna. Jednak takie wartości w Polsce są dość rzadkie. Zwykle dotyczą południowych terenów naszego kraju. Wszystkie pozostałe rejony mają zwykle wyższy współczynnik.
Elektrownia wiatrowa – jak wybrać miejsce?
Po pierwsze, powinniśmy sprawdzić atlasy u mapy wietrzności w Polsce. Są doskonałą wskazówką odnośnie tego, czego możemy spodziewać się na danym terenie. Jednak nie oddają całej prawdy o uwarunkowaniu danego miejsca. Z tego powodu możemy się nimi jedynie posiłkować. Chcąc możliwie najdokładniej określić, czy w danym miejscu warto ulokować elektrownie wiatrową powinniśmy wykorzystać bardziej efektywne metody. Najlepszym są indywidualne i długoterminowe pomiary wiatru w danej lokalizacji. Oczywiście, stawiając przydomową elektrownię wiatrową nie zawsze mamy możliwość dokładnego wyboru lokalizacji. Jednak należy zrobić wszystko, by jak najlepiej wykorzystać potencjał własnej działki.
Zasady, którymi powinniśmy się kierować
- Elektrownia wiatrowa najlepiej sprawdza się na terenach rolniczych, obrzeżach miast, blisko dużych zbiorników wodnych, na dachach wieżowców oraz na wzniesieniach.
- Największą przeszkodą dla strumienia wiatru jest zazwyczaj dach budynku. Z tego powodu elektrownia musi być zainstalowana powyżej dachu.
- Strefy zawirowań powietrza, gdzie wiatr zapętla się swobodnie wirując osłabiają wydajność wiatraków.
- Zaleca się montowanie wiatraków w odległości do 10m od budynku, bądź powyżej 40m. W ten sposób możemy uniknąć odbić wiatru od budynku.
- W Polsce nawet 70% wiatrów wieje z kierunku zachodniego. Dla skuteczności elektrowni, przynajmniej ze strony zachodniej nie powinno być większych przeszkód.
- Jeśli mieszkamy w odległości mniejszej niż 200 metrów na zachód od wysokiego lasu, instalacja elektrowni nie sprawdzi się.
- Elektrownia wiatrowa nie może być usytuowana w pobliżu wieżowców, w gęstej zabudowie na niskich wysokościach, w dolinach, czy w pobliżu małych zbiorników wodnych. W ich pobliżu wytwarzają się kominy termiczne, które utrudniają swobodny przepływ wiatru.
Gdzie elektrownia wiatrowa sprawdzi się najlepiej?
Najbardziej efektywna prawa elektrowni napędzanej wiatrem jest tam, gdzie wiatr ma swobodny przepływ. W ten sposób turbina osiągnie maksymalną wydajność i będzie produkować najwięcej energii. Najlepiej sprawdza się także instalowanie wiatraków przed przeszkodami (zabudowaniami). Tam strefa zawirowań jest znacznie mniejsza, a odległość wiatraka od tej przeszkody nie musi być tak duża. Są to jednak ogólne zasady i wskazówki. Zawsze powinno się miejsce dla wiatraków wybierać indywidualnie. W ten sposób można skutecznie wykorzystać cały potencjał działki, na której wiatrak ma stanąć. Bez wątpienia specjaliści w tej dziedzinie wskażą nam dogodne miejsce.
Elektrownia słoneczna, a wiatrowa
W Polsce ogromną popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne, które pozyskują energię elektryczną ze słońca. Jednakże, elektrownie wiatrowe również zaczynają zyskiwać na popularności i pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc. Podróżując po Polsce możemy spotkać ogromne, otwarte tereny, na których ktoś już zdecydował się podjąć takiej inwestycji i stawia pierwsze wiatraki. Szacuje się, że za kilkanaście lat elektrownie wiatrowe będą odgrywać znacznie większą rolę w produkowaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Czy ich popularność będzie tak duża jak paneli słonecznych? To pokaże nam czas.
Elektrownia wiatrowa na ladzie oprocz gor i pasa nadmorskiego nigdy na siebie nie zarobi. Srednioroczne wykorzystanie jej mocy zainstalowanej na ladzie ro ok. 10%. To juz lepiej panele PV zalozyc niz wiatrak.
Jedyne miejsca gdzie wiatraki na siebie sa w stanie zarobic to wysokie gory i morza tam gdzie sa regularne wiatry.