Jaka jest różnica między mocą przyłączeniową, a zużyciem energii w domu

Jaka jest różnica między mocą przyłączeniową, a zużyciem energii w domu

Moc przyłączeniowa

Żeby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie na początku musimy określić co to takiego jest ta moc przyłączeniowa. Jak podaje Wikipedia: „Moc przyłączeniowa – moc czynna planowana do pobierania lub wprowadzania do sieci elektroenergetycznej, określona w umowie o przyłączenie. Określona jest jako maksymalna wartość ze średnich wartości tej mocy w okresie 15 minut, służąca do zaprojektowania przyłącza. Moc przyłączeniową podawaną przez podmiot przyłączany we wniosku o określenie warunków przyłączenia oraz w warunkach przyłączenia, zaokrągla się do całkowitej liczby kW. Aby określić tę wielkość należy oszacować, jakie urządzenia mogą być włączone jednocześnie i określić ich moc.”

Czyli w celu określenia wielkości mocy przyłączeniowej dla naszego budynku musimy zsumować moce wszystkich urządzeń które będą pracowały w naszym gospodarstwie domowym. Oczywiście podczas budowania domu nie zawsze mamy dokładnie zaplanowane jakie urządzenia będziemy chcieli zasilać. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę sprzęty które są obecne w każdym domu oraz te które będą pobierały największą moc. Już podczas projektowania budynku planujemy w jaki sposób będzie on ogrzewany więc jeżeli ma być to ogrzewanie elektryczne trzeba znać moc pieca, jeżeli ciepła woda użytkowa będzie podgrzewana elektrycznie również powinniśmy znać moc grzałki, poza tym urządzeniami które będą brały najwięcej prądu podczas pracy to między innymi pralka, zmywarka nie powinniśmy też zapominać o płycie indukcyjne jeżeli taką planujemy. W porównaniu do wcześniej wymienionych urządzeń oświetlenie czy sprzęty elektroniczne są tymi o bardzo małych mocach.

Po zliczeniu mocy wszystkich urządzeń jaki palujemy mieć w domu otrzymany wynik jest dosyć pokaźny, a moc przyłączeniowa jaką powinniśmy zadeklarować do zakładu energetycznego bardzo duża. Na szczęście otrzymany wynik nie jest tym który powinniśmy zgłosić w zakładzie energetycznym. Dlaczego? Ponieważ wszystkie urządzenia które braliśmy pod uwagę nie będą działały jednocześnie. Dlatego przyjmuję się, współczynnik 0,5 – 0,6 dla wyniku który otrzymaliśmy.  Dla domku jednorodzinnego najczęściej wnioskuje się o przyłącza o mocach 12 – 16 kW. Zdarzają się też takie o mocach 25 kW.

Czy powinniśmy podawać większa moc przyłączeniową niż ta którą otrzymamy z obliczeń?  Nie ma takiej potrzeby ponieważ będzie się to wiązało tylko i wyłącznie z większymi kosztami.

Zużycie energii w  domu

Ilość energii jaką zużywamy w domu zależy od tego w jakie urządzenia jest nasz dom wyposażony oraz jak często są one włączone. Nasze zużycie energii w pełni zależy od domowników i możemy je kontrolować. Podczas zakupi urządzeń powinniśmy zwracać uwagę na ich klasę energetyczną i wybierać te energooszczędne by pobór prądu był jak najmniejszy a co za tym idzie rachunki za prąd były jak najniższe.

Różnica pomiędzy mocą przyłączeniową a zużyciem

Różnica pomiędzy mocą przyłączeniowa a zużyciem jest taka, że moc przyłączeniowa jest największą deklarowaną mocą jaką może pobierać nasz budynek i do tej mocy odpowiednio dobierane są wszystkie zabezpieczenia. Spokojnie dla określonych mocy dobiera się odpowiednie zabezpieczenia i robią to pracownicy zakładu energetycznego. Zużycie natomiast jest rzeczywistą mocą jaką nasze gospodarstwo domowe zużywa w danym okresie czasu.

Jak zmniejszyć pobór mocy w naszym domu

Ilość prądu jaką będziemy zużywać w naszym domu zależy od nas samych. Możemy ją kontrolować i sprawić, żeby nasz budynek był energooszczędny. Jeżeli chcemy zużywać jak najmniejszą ilość prądu powinniśmy wybierać urządzenia energooszczędne oraz rozważyć zostanie Prosumentem, czyli osoba która wytwarza prąd na własne potrzeby. Na przykład montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli nam zostać Prosumentem. Dzięki montażu paneli fotowoltaicznych będziemy mogli wytwarzać prąd na własne potrzeby. Dzięki czemu zmniejszymy pobór prądu z sieci elektroenergetycznej, a za czym idzie będziemy mieć niższe rachunki oraz co w naszych czasach bardzo ważne zadbamy o środowisko.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

9 − nine =