Kupujemy własną elektrownie słoneczną.

Kupujemy własną elektrownie słoneczną.

Jak dobrać wielkość elektrowni słonecznej.

Wielkość elektrowni słonecznej powinna być uzależniona od naszych potrzeb. Aktualnie nie ma sensu budować elektrowni większej niż potrzebujemy ponieważ całą wyprodukowaną energię elektryczną możemy zbilansować lub zużyć ją całkowicie na swoje potrzeby. Niestety aktualnie nie możemy odsprzedać do zakładu energetycznego nadprodukcji energii elektrycznej.  Przy doborze wielkości instalacji solarnej musimy wziąć pod uwagę fakt że z 1 kWp mocy paneli słonecznych uzyskamy średnio rocznie około 1000 kWh godzin. Jeżeli nasze zużycie jest na poziomie 5000 kWh rocznie powinniśmy zdecydować się na elektrownię słoneczną o wielkości 5 kWp maksymalnie 6 kWp wybór większej instalacji nie jest uzasadniony ekonomicznie. W tym miejscu warto wspomnieć że najtańsze Chińskie instalacje często nie osiągają poziomu 1000 kWh rocznie z jednego kilowata instalacji solarnej a w granicach 800 kilowatów na rok.

Jaki wybrać rodzaj paneli słonecznych

Jaki rodzaj paneli słonecznychPanel słoneczny to generator naszej energii,  wystawiony jest na promienie słoneczne oraz na działanie różnych warunków atmosferycznych:  deszcz, wiatr, śnieg a także opady gradu. Warto wybrać konstrukcje paneli słonecznych sprawdzonych producentów i nie ryzykować najtańszych chińskich bez markowych paneli lub marek ukrytych polskich sprzedawców którzy brandują je swoją nazwą a w rzeczywistości są to zwykłe chińskie produkty importowane do kraju.

Panel słoneczny w naszej elektrowni słonecznej powinien posiadać liniową charakterystykę spadku mocy co zagwarantuje mu wysoką wydajność przez cały okres użytkowania a więc aż 25 lat. Uwagę należy zwrócić również czy panel posiada atesty na amoniak. Najtańsze panele słoneczne bez atestu już po 3-4 latach narażone są na niebezpieczną wewnętrzną penetrację ogniw czego skutkiem będą wżery w module fotowoltaicznym zwarcie i potrzeba wymiany konkretnych paneli.

Warto wspomnieć, że coraz więcej markowych producentów paneli słonecznych przenosi swoją produkcję do Chin. Mimo tego faktu linie produkcyjne są lepiej zorganizowane z inną kontrolą jakości i finalnie oferują produkt lepszy gatunkowo niż typowe panele wykonane przez chińskiego producenta.

Jeżeli dysponujemy wystarczająco dużą ilością miejsca na dachu wybór rodzaju panela polikrystaliczny czy monokrystaliczny oraz jego wielkość nie jest tak istotna o ile bez problemu możemy osiągnąć żądaną moc.  Jeżeli jednak jesteśmy ograniczeni miejscem powinniśmy wybrać konstrukcję monokrystaliczną bardziej wydajną o wyższej sprawności. Oznacza to że na tej samej powierzchni można osiągnąć większą moc panela słonecznego. Najlepsze moduły monokrystaliczne osiągają moc 330, 340 Wp a panele firmy Benq nawet 400 watt z jednego modułu.  Niestety cena paneli słonecznych tej firmy jest bardzo wysoka i rzadko stosowana w polskich realiach. Należy też mieć na uwadze, że panele monokrystaliczne są przeważnie droższe od konstrukcji polikrytstalicznych.

Jak dobrać najlepszy falownik

Dobór falownika sieciowegoPrzy wyborze falownika a więc urządzenia które zamienia energię słoneczną bezpośrednio na energię sieciową, najgorszym doradcą jest niska cena.  Warto wybrać sprawdzonego producenta i mieć na uwadze że nasz system powinien działać przez 25 lat bezawaryjnie. Nie oferują tego tanie chińskie rozwiązania. Falowniki firm SMA, Fronius, Steca,  są w tym miejscu rozwiązaniem godnym polecenia. Ich wyższa cena niż chińskich zamienników zdecydowanie z kompensuje się z czasem użytkowania brakiem awarii i wysoką sprawnością przetwarzania energii. Przy wyborze falownika sieciowego powinniśmy sprawdzić jaką dysponujemy instalację elektryczną może to być instalacja 1 fazowa bądź 3-fazowa w zależności od tego powinniśmy wybrać konkretny model obsługujący nasze przyłącze.

Zabezpieczenie przepięciowe po stronie AC i DC

Przy wyborze elektrowni słonecznej powinniśmy zapytać się instalatora czy nasza elektrownia słoneczna będzie miała zabezpieczenie przepięciowe zarówno po stronie AC czyli napięcia przemiennego z sieci jaki po stronie DC czyli napięcia stałego ze strony paneli słonecznych.  Poprawnie wykonane zabezpieczenie gwarantuje że falownik nie ulegnie spaleniu ani przy wyładowaniu elektromagnetycznym podczas burzy ani podczas przepięcia pochodzącego z sieci energetycznej. Zawsze, kategorycznie i bezwarunkowo powinniśmy od instalatora wymagać zabezpieczeń z obu stron.

Jak wybrać wykonawcę naszej elektrowni.

Najgorszym możliwym sposobem na budowę swojej elektrowni słonecznej jest zakup bezpośrednio u operatora energetycznego lub w sklepach typu market handlowy.  Nasza elektrownia prawie zawsze zostanie wykonana przez podwykonawcę najtańszym kosztem na najtańszych podzespołach. W razie problemów roszczenia gwarancyjne będą kierowane do operatora energetycznego a nie do konkretnego instalatora który wykonał instalacje.  Może to przysparzać wielu problemów przy serwisowaniu naszej elektrowni słonecznej.

Wykonawca instalacjiWarto wybrać instalatora który na rynku fotowoltaiki istnieje minimum 5 lat.  Aktualnie z uwagi na bardzo wysoką popularność elektrowni słonecznych pojawia się cała masa firm bez wymaganego doświadczenia kierowana chęcią szybkiego zysku w prosty sposób.  Doświadczenie przy budowie elektrowni słonecznej jest kluczową sprawą pomimo faktu, że sama konstrukcja i budowa nie wydaje się być zbyt skomplikowana. Warto w tym miejscu wspomnieć o gwarancji która powinna wynosić minimum 5 lat.  Decydując się na wybór firmy z doświadczeniem i z długoletnim stażem na rynku mamy pewność że nie zniknie ona za rok lub za dwa i nie pozostaniemy bez gwarancji. Oczywistą sprawą jest to że instalator powinien posiadać certyfikat OZE UDT można to w łatwy sposób sprawdzić na stronie Urzędu Dozoru Technicznego.  Możemy też poprosić instalatora o okazanie legitymacji OZE. Warto również sprawdzić czy dokument jest aktualny ponieważ certyfikat dla Instalatora wydawany jest na 5 lat.

Podsumowanie

Powyższy tekst jest tylko podstawowym ogólnym omówieniem problemu instalacji elektrowni słonecznej.  Warto we własnym zakresie dowiedzieć się więcej o parametrach oferowanego sprzętu o producencie o jego gwarancji i jego sprawności oraz o wszystkich pozostałych cechach dodatkowych.  Nie powinniśmy zostawiać wyboru elektrowni słonecznej tylko instalatorowi a sami powinniśmy czynnie w tym wyborze uczestniczyć. Pamiętajmy elektrownia słoneczna ma służyć nam 25 lat, wszystkie awarie i problemy spowodowane w trakcie użytkowania będą znacząco zmniejszały stopę zwrotu instalacji a w skrajnych przypadkach mogą spowodować nawet jej nie opłacalność.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

fourteen − five =