Czy ładowanie akumulatora wieloma źródłami jest bezpieczne? Wiele osób zastanawia się jak poprawnie ładować akumulator żelowy lub akumulator AGM a nawet tradycyjny akumulator z elektrolitem ciekłym.
Czy ładowanie akumulatora powinno odbywać się wolno a może szybko, czy ładowanie powinno odbywać się za pomocą jednego źródła a może lepiej ładować jest wieloma źródłami zasilania. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.
Jak ładować akumulator żelowy?
Najlepsza sposób na ładowanie akumulatora żelowego lub o konstrukcji AGM to ładowanie prądem 10 godzinnym. Oznacza to że dla akumulatora o pojemności 100Ah idealny prąd ładowania to 10A ponieważ w przeciągu 10 godzin zostanie on w pełni naładowany. Tak naprawdę prąd ładowania może być większy i mniejszy nie powinien jednak przekraczać wartości 0.3C dla akumulatora żelowego i 0.5C dla akumulatora AGM gdzie wartość C wynosi docelowa pojemność akumulatora wyrażoną w amperogodzinach. Dla przykładu dla akumulatora 100Ah żelowego maksymalny prąd ładowania wyniesie 30A natomiast dla akumulatora AGM o takiej samej pojemności prąd będzie większy i wyniesie 50A. Różnica ta wynika z konstrukcji obu akumulatorów. Przeczytać o tym można w innym naszym artykule.
Ładowanie akumulatora dwoma źródłami zasilania
Wiele osób uważa, jak się okazuje nie do końca słusznie, że ładowanie akumulatora powinno odbywać się z jednego źródła zasilania np. za pomocą prostownika, alternatora lub systemu fotowoltaicznego. Nic bardziej mylnego. Z powodzeniem można ładować akumulator z wielu źródeł zasilania na raz pod warunkiem, że nie przekraczamy maksymalnego prądu wyrażonego w amperach dla danego akumulatora.
Dotyczy to zwłaszcza akumulatorów żelowych gdzie przy zbyt szybkim ładowaniu lub rozładowaniu narażamy się na gazowanie elektrolitu co może doprowadzić do spęcznienia akumulatora a w efekcie końcowym nawet do pęknięcia celi. Należy też zadbać aby wszystkie źródła ładowania ładowały akumulator tym samym napięciem, które wymagane jest dla konkretnego typu akumulatora.
Akumulator żelowy i dwa regulatory ładowania
Również ładowanie dwoma regulatorami ładowania, w przypadku systemów solarnych jednego akumulatora, jest jak najbardziej możliwe i bezpieczne. Nawet jeżeli dysponujemy dwoma różnymi regulatorami tj. regulatorem ze śledzeniem punktu mocy MPPT oraz tradycyjnym regulatorem PWM mogą one bez problemu funkcjonować razem.
Warunkiem jest nie przekraczania maksymalnego prądu ładowania dla danego akumulatora. Nie należy się również martwić, że regulatory ładowania będą zakłócały się nawzajem. Tego typu urządzenia pracują w zależności od napięcia akumulatora i same autonomicznie będą się włączały i wyłączały w zależności od bieżącego napięcia akumulatora. Nawet jeżeli dodatkowo jako trzecie źródło zasilania zdecydujemy się podłączyć zewnętrzną ładowarkę np. prostownik samochodowy, system dalej będzie działał prawidłowo bez zakłóceń.
Ładowanie akumulatora rozrusznikiem i panelem słonecznym
Warto również wspomnieć o ładowaniu równoczesnym akumulatora hotelowego w kamperze. Typowy układ to ładowanie panelem słonecznym oraz alternatorem podczas jazdy tego typu pojazdem. W takiej konfiguracji również nie ma nic specjalnego i jest to jak najbardziej dopuszczalne.
Uwagę należy jednak zwrócić przy ładowaniu akumulatora żelowego lub akumulatora AGM, że alternator powinien być przystosowany do tego typu rodzaju akumulatora i napięcie ładowania powinno wynosić 14,8V. Jeżeli jednak tak nie jest a dysponujemy dwoma źródłami ładowania też nie powinniśmy się martwić.
Pomimo niższego napięcia z alternatora w późniejszym etapie po zakończeniu jazdy panel słoneczny doładuje odpowiednim napięciem akumulator.
Ładowanie akumulatora – podsumowanie
Nie powinniśmy się przejmować jak duża ilość źródeł zasilania ładuje nasz akumulator. Nie należy też przejmować się również faktem, że będą zakłócały swoją pracę czy przeładują akumulator.
Najważniejszy jest jednak fakt aby nie przekraczać górnego progu prądu ładowania. Akumulator nie ma w sobie limitera mocy i będzie pobierał tak dużo energii jak mu dostarczymy. Jeżeli energii będzie za dużo efektem końcowym będzie gazowanie akumulatora, pękanie cel a nawet ich zagotowanie.
Wyjątek stanowi tu akumulator z elektrolitem ciekłym nieszczelny, który jest wstanie przyjąć bardzo duże prądy ładowania bez uszczerbku na zdrowiu. Nie nadaje się on jednak do pracy cyklicznej w fotowoltaicznych systemach zasilania.