Powstają już pierwsze magazyny energii Tesla. Firma Elona Muska poinformowała o uruchomieniu pierwszych linii produkcyjnych. Wytwarzane będą tam baterie nowego rodzaju. Czym będą się wyróżniać? Najnowsze magazyny energii Tesla mają charakteryzować się wyższą gęstością energii oraz niższymi kosztami produkcji. W ofercie firmy Tesla są już stacjonarne magazyny energii, których sprzedaż jest na bardzo wysokim poziomie, jednak teraz firma rozpoczyna nowy etap.
Nowe magazyny energii Tesla
Już przed rokiem Elon Musk zapowiedział, że firma pracuje nad nowym standardem większych, cylindrycznych ogniw bateryjnych 4680. Ich średnica ma wynosić 46 mm, a długość 80 mm. Oznacza to, że będą one większe od stosowanych dotychczas ogniw. Jednak, w efekcie mają mieć także znacznie większą pojemność. Oznacza to, że mniejsza liczba ogniw zapewni wystarczającą ilość energii, a koszty w rezultacie będą mniejsze. Tesla planuje zastosowanie krzemowej anody zamiast anod grafitowych. Anody krzemowe zapewnią większą gęstość energii, jednak cały czas problem stanowiła trwałość takich ogniw. Na szczęście, Tesla znajdzie rozwiązanie i tego problemu.
Nowoczesne rozwiązania opracowane przez Teslę
Zgodnie z planami Tesli, w ciągu trzech lat obniżą koszty produkcji zestawów baterii, które stosują w samochodach elektrycznych o 56%. W planach jest również zwiększenie zasięgu samochodów elektrycznych o 54% w stosunku do obecnych możliwości. Jednak najważniejsze wydają się być plany związane z nowymi bateriami. Pilotażowe linie produkcyjne w fabryce w Teksasie rozpoczęły już produkcję. Jednak na razie wytwarzane baterie są testowane. Na chwilę obecną nie znajdują jeszcze zastosowania w bateriach, które instalowane są w samochodach elektrycznych czy magazynach energii. Jak potwierdza Tesla, efekty testów są bardzo obiecujące i spełniają oczekiwania.
Sukces Tesli
Amerykański koncern notuje kolejne świetne wyniki w sprzedaży stacjonarnych magazynów energii. W trzecim kwartale 2021r. koncern sprzedał magazyny energii o pojemności 1295 MWh. Czyli więcej aż o 71% w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego roku. Podobne wyniki Tesla zanotowała w drugim kwartale tego roku. Zanotowano wówczas sprzedaż magazynów energii o pojemności 1274 MWh. Niższe wyniki uzyskali jedynie w pierwszym kwartale, bo zaledwie 445 MWh. Obecny sukces sprawił, że Tesla planuje zwiększyć swoje możliwości produkcyjne. Stacjonarne magazyny energii Tesla Megapack będą produkowane w nowej fabryce, w której planuje się produkcję na poziomie 40 GWh rocznie. Jest to ważna decyzja, zwłaszcza, że sprzedaż za ostatni rok wyniosła 3 GWh.
Popularne magazyny energii Tesla
Technologia magazynowania energii zyskuje każdorocznie na popularności. Magazyny energii Tesla również. Segment energetyczny Tesli, który obejmuje zarówno magazyny energii, jak i instalacje fotowoltaiczne osiągnął wysokie przychody. W trzecim kwartale tego roku przychody wyniosły aż 803 mld dolarów. W poprzednim kwartale Tesla zanotowała przychody na poziomie 781 mld dolarów, zaś w trzecim kwartale ubiegłego roku przychody wynosiły 558 mld dolarów. Jak więc widać, przychody znacząco rosną, a magazyny energii Tesla cieszą się coraz większą popularnością.
Całkowite przychody firmy Tesla w trzecim kwartale 2021 roku wyniosły 13,757 mld dolarów. Zaś w drugim kwartale tego roku przychody wyniosły 11,958 mld dolarów. Rok wcześniej trzeci kwartał zanotował przychody na poziomie 8,771 mld dolarów. Niestety, dalszy rozwój firmy może być zagrożony przez brak surowców do produkcji baterii, zwłaszcza niklu. Czy Elon Musk zdoła rozwiązać ten problem? Być może koniecznością będzie zastosowanie w katodach innych materiałów. To jednak okaże się wraz z upływem czasu.