Dofinansowanie do fotowoltaiki Mój prąd
Dotacje na fotowoltaikęElektrownie słoneczneFotowoltaikaOdnawialne źródła energiiPanele słoneczne

Mój prąd ogólnopolskie dofinansowanie do fotowoltaiki

Mój prąd – dofinansowanie do fotowoltaiki.

Obecny rząd po tym jak w 2016 roku sparaliżował rozwój energetyki odnawialnej głosując przeciw ustawie gwarantującej stawki OZE za którą sam głosował wraz z PSL przeciw PO zdecydował się na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych prosumenckich w wysokości 1 miliarda złotych. Kwota ta rozłożona została na 200 tysięcy prosumentów dla każdego po 5 tyś zł ale nie więcej niż 50% kosztów całej instalacji fotowoltaicznej.

Każdy właściciel nowo wybudowanej instalacji fotowoltaicznej po zgłoszeniu jej i przyjęciu przez zakład energetyczny ma prawo do zwrotu w wysokości 5000 zł. Wypłaty będą realizowane przez NFOŚiGW i przeznaczone jest na to 1 mld zł.

Dofinansowanie fotowoltaikaHenryk Kowalczyk minister środowiska informuje, że jako dodatkową ulgę można zastosować kwotę dofinansowania elektrowni słonecznej i odliczyć ją od podatku. Jak informuje nas ministerstwo środowiska „Będzie to następny impuls do zwiększenia tempa przedsięwzięcia. Liczymy również na efekty klimatyczne i takim efektem ma być zmniejszenie emisji CO2 przy produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. Szacunki które przedstawia ministerstwo środowisk, że dzięki programowi rocznie zredukujemy CO2 o 600-800 tys. ton”.

Pod znakiem zapytania pozostaje jakie instalacji wybiorą prosumenci. Czy będą to najtańsze chińskie instalacje czy może nauczeni sprzed 10 lat kłopotami z solarami za najniższą cenę zdecydują się wybrać instalację wyższej jakości a zarazem trwałości. Jeżeli polski rynek zaleje fala instalacji chińskich niskiej jakości paneli i zaczną się one za kilk lat psuć to cała inwestycja może okazać się mało skuteczna i nie osiągnie planowanych korzyści tak jak przewiduje to ministerstwo środowiska.

Niemniej jednak niezaprzeczalnym pozytywnym faktem jest to, że w końcu w polsce ruszy ogólnodostępny program finansowania elektrowni słonecznych dla prosumentów i będzie ona dostępna w miarę łatwy i nieskomplikowany sposób. Liczymy, że program dofinansowania do elektrowni słonecznych Mój Prąd ożywi rynek inwestycji tak jak miało to miejsce kilka lat temu przy programie prosument, który oferował 1% kredyt i dofinansowanie w wysokości 40% do instalacji fotowoltaicznej.

6 komentarzy

 1. czy dofinansowanie też jest dostępne dla osób prowadzących działalność gospodarczą czy tylko dla prosumentów ?

 2. Na ta chwile firma nie jest uznana jako prosument. Jest taki projekt aby była uznana i mogła korzystać z OZE na warunkach prosumenckich. Co jednak z dofinansowaniem dla firm na ta chwile nie wiadomo. Nie ma informacji o tym.

 3. Obecny rząd… zdecydował się na dofinansowanie…
  Henryk Kowalczyk… informuje
  Co z tego wynika? NIC!
  Informacja to jest:
  Nabór wniosków od dnia.. do dnia…, warunki takie to a takie itp
  albo Dziennik Ustaw nr… z dnia…, Monitor Polski nr… z dnia… itd.

 4. Rozliczanie energii ładowania z prywatnej instalacji elektro-woltaicznej.
  Mam samochód elektryczny w firmie i instalację elektrowoltaiczną. Instalację założyłem jako osoba fizyczna. Mam podlicznik dla ładowarki 3-fazowej.
  Jest podstawowa trudność : jak rozliczyć koszty ładowania samochodu? Przecież nie będę sobie wystawiał faktury. Miłego,

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.