Odnawialne źródła energii na majówce

Odnawialne źródła energii na majówce

Przed nami wyjątkowo długi weekend majowy, licząc na piękną pogodę na pewno większość z nas planuję spędzić go na łonie natury w górach czy na mazurach. Na biwaku czy kampingu zazwyczaj z dala od cywilizacji. Ale czy to, że chcemy od niej odpocząć oznacza, że musimy odciąć się od jej wszystkich zdobyczy? Na szczęście już nie! A z pomocą oczywiście przychodzą nam odnawialne źródła energii.

Solarny Power Bank

            Solarny Power Bank jest urządzeniem które zdecydowanie może nam się przydać w czasie majówki. Majówka czy nie, jakikolwiek kontakt ze światem mieć trzeba. Kontakt ten zapewnić nam może oczywiście telefon komórkowy. Nie zawsze jednak mamy możliwość doładowania baterii naszego urządzenia mobilnego. Rozwiązaniem tego problemu jest solarny Power Bank czyli nic innego jak Power Bank wyposażony w panel fotowoltaiczny. Dzięki temu panelowi nasz Power Bank będzie doładowywany z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce a my będziemy w pełni uniezależnieni od sieci elektroenergetycznej. Jak wybrać odpowiedni Power Bank? Należy zwrócić uwagę na pojemność baterii. Tak, żeby po pełnym naładowaniu wystarczyła ona na przynajmniej 2 do 3 doładowań naszego telefon. Moc panela fotowoltaicznego też nie jest bez znaczenia, natomiast przy gotowych Power Bankach nie mamy na nią wpływu. Umieszczone panele najczęściej potrzebują około 30h słońca, żeby naładować baterię od całkowitego rozładowania do całkowitego naładowania.

Solarna ładowarka dla telefonów i laptopów

            Jeżeli parametry techniczne gotowego Power Banka nam nie odpowiadają pamiętajmy, że zawsze możemy sami sobie taki zestaw ładujący złożyć. Ilość wariantów jeżeli chodzi o złożenie zestawu jest bardzo duża więc powinniśmy sobie postawić kryteria według których będziemy to robić. Jeżeli zestaw ma być w miarę mobilny to znaczy planujemy przez cały okres naszego wyjazdu się przemieszczać z miejsca na miejsce z plecakiem na plecach warto, żeby akumulator który będzie częścią zestawu nie był zbyt ciężki. Najlżejszym akumulatorem który możemy wybrać a który w dużym stopniu zapewni nam zasilanie telefonu czy tabletu będzie akumulator o pojemności 7 Ah, taki akumulator będzie ważył około 3kg , jeżeli chodzi o wymiary to jest on dosyć kompaktowy. Do takiego akumulatora możemy dobrać panel od 5W lub 10W oraz regulator ładowania małych rozmiarów. Firma Phocos posiada w swojej ofercie regulatory serii CM z dwoma wejściami jednym na akumulator i jednym na panel małych rozmiarów, oraz serię regulatorów ECO które również są bardzo kompaktowe. Jeżeli zestaw do ładowania naszych urządzeń mobilnych nie musi być mobilny wtedy możemy pokusić się o akumulator nawet o pojemności 33 Ah. Pojemność ta powinna być wystarczająca jeżeli zestaw ma służyć jako ładowarka. Taki akumulator będzie ważył około 10 kg i możemy go ładować maksymalne panele o mocy 80W.

Kampery

            Jeżeli na majówkę zamierzamy jechać kamperem również możemy zdecydować na zasilanie umieszczonych w nim urządzeń z zestawu fotowoltaicznego. To jaki zestaw zostanie wybrany na pewno będzie uzależniony ile mamy miejsca na umieszczenie panela oraz jakiej pojemności akumulator chcemy zasilać. Osoby posiadające kamper najczęściej decydują się na zakup paneli elastycznych ponieważ zajmują one mniejszą powierzchni niż o tej samej mocy panele w ramie oraz sam ich montaż jest stosunkowo prosty. Wystarczy je bowiem prawidło przykleić do dachu. Panelami fotowoltaicznymi zasila się zazwyczaj akumulatory pokładowe. Jeżeli taki akumulator już mamy to panel będzie dobierany tak, żeby jak najlepiej współpracował z baterią. Jeżeli takiego akumulatora nie posiadamy najpierw powinniśmy się zastanowić co chcielibyśmy z niego zasilać a następnie dobrać odpowiednią  baterię oraz panel fotowoltaiczny. Polecany zestaw: panel 100W akumulator o pojemności 80Ah oczywiście do tego dobieramy regulator ładowania według własnego upodobania wybór na rynku jest bardzo duży może być z wyświetlaczem, bez wyświetlacza, MPPT, PWM, markowy lub najtańszy chiński.

 

Domek letniskowy

            Domek letniskowy pozostawia nam największy wachlarz możliwości jeżeli chodzi o wybór zestawu zasilającego.  Po pierwsze z racji tego, że zestaw ten będzie stacjonarny nie musimy obawiać się jego wagi. Oczywiście wybór zestawu do domku tak naprawdę będzie zależał od tego co z będziemy chcieli zasilać zestawem fotowoltaicznym oraz jaki budżet chcemy na ten zestaw przeznaczyć. Wszystkie wyżej wymienione zestawy też jak najbardziej mogą znaleźć zastosowanie w domku letniskowym. Natomiast przymierzając się już do inwestycji w system fotowoltaiczny do zasilania w domku raczej powinniśmy skłaniać się ku zestawom większej mocy tak żeby można do nich podłączyć jak najwięcej urządzeń. Standardowe wyposażenie domku to oświetlenie, lodówka, nie często telewizor, dochodzi również oczywiście ładowanie urządzeń mobilnych. W takich sytuacjach najlepiej będą sprawdzały się zestawy wyposażone w akumulatory co najmniej 110Ah lub 150Ah , oraz panele 270W – 300W w zależności od tego jaki akumulator wybierzemy. Możemy również złożyć zestaw składający się z dwóch baterii i dwóch paneli. Tak na prawdę wszystko zależy od tego jak duże jest nasze zapotrzebowanie na moc. Jeżeli w domku będą znajdowały się urządzenia działające na 230V musimy pamiętać o przetwornicy. Ważne, żeby była to przetwornica sinus dzięki czemu nie będzie ograniczeń jeżeli chodzi o rodzaj urządzeń jakie możemy do niej podłączyć. Łączna moc tych urządzeń lub moc urządzenia które będzie pobierało największą ilość energii nie może przekraczać mocy ciągłej przetwornicy.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

dwadzieścia − trzy =