Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne o najwyższej sprawności

Naukowcy wciąż starają się wynaleźć panele fotowoltaiczne o najwyższej sprawności. Nie jest to jednak takie proste. Najpopularniejsze ogniwa słoneczne nieznacznie przekraczają 20% sprawności. Jednakże, po wielu staraniach niemieccy naukowcy z instytutu Fraunhofer ISE zdołali opracować ogniwa, których sprawność sięga aż 36%.

Jak poinformował instytut Fraunhofer ISE, naukowcy zdołali opracować trózłączowe, krystaliczne ogniwa fotowoltaiczne III/V/Si, których moc wynosi aż 35,9%. Niewątpliwie jest to rekord w zakresie sprawności takich ogniw. Naukowcy wskazują również na ogromny potencjał, jaki tkwi w tej nowszej technologii. Ogniwa wielozłączowe z półprewodnikiem GaInAsP pozwalają osiągnąć znacznie więcej.

Panele fotowoltaiczne o najwyższej sprawności – jak wpłyną na rynek instalacji PV?

Choć tak wysoka sprawność paneli słonecznych stanowi wielki skok i pozwala na znacznie bardziej skuteczne przetwarzanie promieni słonecznych w prąd elektryczny, to specjaliści wydają się być nieco sceptyczni. Proces wytwarzania nowych paneli jest znacznie bardziej złożony i kosztowny. W związku z tym nie znalazły one jeszcze i nie znajdą w najbliższej przyszłości zastosowania na rynku fotowoltaiki. Jednakże, zastosowanie dla takich paneli z pewnością się znajdzie. Sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie kluczowym jest osiąganie jak najwyższych uzysków energii przy minimalnej powierzchni. W takich miejscach panele fotowoltaiczne o najwyższej sprawności mogą okazać się niezastąpione.

Gdzie sprawdzą się panele słoneczne nowego typu?

Zdaniem niemieckich naukowców, najnowsza technologia może okazać się niezastąpiona np. w pojazdach latających. Dodatkowe źródła zasilania w samolotach czy dronach były w sferach marzeń. Teraz mogą jednak mogą być zrealizowane. W bardziej konwencjonalnej fotowoltaice mogą znaleźć zastosowanie dopiero wtedy, gdy uda się zredukować koszty ich produkcji. Eksperci z Instytutu Fraunhofer ISE mają nadzieję, że za kilka lat moduły wykonane z nowoczesnych ogniw fotowoltaicznych trafią na szeroki rynek. Dzięki temu będzie możliwe zrównoważone produkowanie i dostarczanie energii, bez konieczności zajmowania zbyt wielkich przestrzeni.

Niedaleka przyszłość paneli słonecznych

Niemiecki Instytut Fraunhofer ISE od dawna już pracuje nad różnymi metodami unowocześnienia ogniw słonecznych. Wiele z nich daje szanse na szybką i szeroką komercjalizację. Przykładem może być ogniwo wykonane w technologii TOPcon, które osiąga znacznie wyższą sprawność niż najpopularniejsze moduły monokrystaliczne PERC. Wysoce prawdopodobne, że już niedługo na rynek wprowadzą ogniwa PERC, których sprawność jest wyższa o kilka punktów procentowych.

Katarzyna

Recent Posts

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy to konieczne?

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych nie tylko wpłynie na ich zwiększoną wydajność, ale również na ich…

2 days ago

Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne w Polsce odgrywają coraz większą rolę w krajowym miksie energetycznym, szczególnie w kontekście…

2 days ago

Dotacje na fotowoltaikę – jak uzyskać dofinansowanie w 2024 roku?

Dotacje na fotowoltaikę w 2024 roku pozwolą obniżyć całkowity koszt założenia instalacji w Twoim domu…

3 days ago

Certyfikat NC RfG – co to za dokument?

Certyfikat NC RfG jest kluczowym dokumentem dla producentów falowników, który potwierdza zgodność urządzenia z wymogami…

4 days ago

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen…

4 days ago

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto zainwestować w 2024 roku?

Magazyn energii do fotowoltaiki, inaczej ESS (z ang. Energy Storage System) umożliwia osiągnięcie samowystarczalności energetycznej…

5 days ago