Rynek fotowoltaiczny a wraz z nim panele słoneczne, wciąż zaskakuje nas wieloma nowościami, jak choćby panele słoneczne na samochód. Odbiorców takich rozwiązań jednak nie brakuje. Spotkać możemy je na wielu pojazdach firmowych, dla monterów, kamperach, przyczepach kampingowych, czy Food Truckach.
Mobilne restauracje oferują nam coraz więcej dań, jednak do ich przygotowania najczęściej potrzebna jest energia elektryczna. Kiedyś stosowało się w tym celu agregaty prądotwórcze, akumulatory, czy kuchenki gazowe. Obecnie jednak możliwości jest znacznie więcej.
Po co w Food Trucku prąd?
Po co energia w food trucku? Do przygotowania dowolnych dań, czy choćby ciepłych napojów niezbędne są urządzenia elektryczne. Lodówka, ekspres do kawy, czajnik elektryczny, kuchenka, czy inne automaty zasilane są przez prąd elektryczny. Im więcej tego typu urządzeń, tym więcej prądu jest zużywane. Z uwagi na to, często akumulatory nie wystarczały. Dlatego też ludzie sięgali po agregaty prądotwórcze, które jednak wytwarzały nie tylko prąd, ale i sporo hałasu.
Dodatkowo, agregaty zużywają sporą ilość paliwa i są nie ekologiczne. Nic więc dziwnego, że doskonałym rozwiązaniem tych problemów stały się panele słoneczne umieszczane na dachu pojazdu. Generują one energię elektryczną, którą przekazują do akumulatorów. Dalej, energię z akumulatorów pobiera przetwornica napięcia i zmienia w prąd zmienny. W ten sposób możemy zapewnić sobie prąd elektryczny nawet na cały dzień.
Jak wybrać panele słoneczne na samochód?
Do wyboru mamy przede wszystkim panele fotowoltaiczne sztywne oraz elastyczne. Najczęściej, jako panele słoneczne na samochód wybierane są te elastyczne. Jednak ich cena jest nieco wyższa. Alternatywą są więc nieco tańsze, sztywne panele fotowoltaiczne.
Wybór właściwej instalacji fotowoltaicznej na samochód powinniśmy uzależnić od tego, jaka ilość energii będzie nam potrzebna. Bardzo często dla Food Trucka stosuje się 2 panele o mocy 320W oraz 2 akumulatory 220Ah. Po podłączeniu ich szeregowo na 24V, otrzymamy wystarczającą ilość energii. Oznacza to, że jeśli wyruszymy rano w drogę, mając do dyspozycji w pełni naładowane akumulatory do mocy 5,2kWh, to przez 10h ze słońcem uzyskamy dodatkowe 5,8kWh energii elektrycznej. Łącznie, przez cały dzień nasz Food Truck będzie mógł wykorzystać blisko 11kWh energii.
Zaś w bardzo pochmurny dzień będziemy w stanie uzyskać około 6-7kWh. Jest to ilość energii elektrycznej, która powinna w zupełności wystarczyć do zasilenia lodówki, ekspresu do kawy, czajnika elektrycznego, czy dowolnych innych urządzeń niezbędnych do przygotowania posiłków.
Jak korzystać z paneli słonecznych i akumulatorów?
Zawsze należy pamiętać o tym, aby właściwie dobrać moc instalacji do konkretnego pojazdu. Prądem elektrycznym, jaki generują panele słoneczne na samochód oraz pobieramy go z przetwornicy możemy zasilić każde urządzenie elektryczne. Jednak ograniczać nas może moc ciągła. Z tego względu powinno się określić faktyczne zapotrzebowanie i odpowiednio dobrać instalację, przetwornicę i akumulatory.
Jeśli z czasem okaże się, że nasze zapotrzebowanie na prąd elektryczny wzrośnie, koniecznością może okazać się zastosowanie dodatkowych źródeł energii lub wykorzystanie dodatkowej ładowarki do akumulatorów. Może być ona zasilana z agregatu prądotwórczego.
Innym rozwiązaniem jest doładowanie akumulatorów z sieci. Jest to jednak alternatywa, z której możemy korzystać przy wyjątkowo złej pogodzie, bardzo dużym zużyciu prądu, czy w okresach wczesnej wiosny, późnej jesieni oraz zimy. Na co dzień sama instalacja fotowoltaiczna powinna sprawdzić się bez najmniejszych problemów.