Panele słoneczne dostępne na rynku występują w różnych rodzajach. Równocześnie popularność instalacji fotowoltaicznych nieustannie rośnie. Inwestorzy mogą wybierać spośród różnych rodzajów modułów, ale również spośród różnych falowników. Dzięki zróżnicowanej oferty możliwym jest, aby stworzyć instalację idealnie skrojoną do potrzeb właścicieli danego gospodarstwa domowego.
W skład instalacji solarnej wchodzą nie tylko specjalistyczne moduły, które możemy montować na dachy czy gruncie, ale również inwerter, nazywany falownikiem, jak i liczne elementy zabezpieczające. Powinniśmy tutaj wiedzieć, że różne rodzaje paneli słonecznych mogą mieć inną sprawność, a nawet inne zastosowanie. Jednocześnie, do wyboru będziemy mieć różnego typu inwertery, czyli falowniki. Ich zadaniem jest przekształcać prąd stały, wytwarzany w modułach solarnych, na prąd zmienny. Dodatkowo, każda instalacja musi być wyposażona w zabezpieczenia przed przepięciami i wyładowaniami elektrycznymi.
Panele słoneczne i ich rodzaje dostępne na rynku
Rynek instalacji fotowoltaicznych rozwija się niezwykle szybko i sprawnie. W ofercie znaleźć możemy wiele ciekawych rozwiązań. Jednak do najbardziej popularnych w obecnej chwili, a przy tym doskonale sprawdzających się należą trzy rodzaje paneli słonecznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego. Różnice pomiędzy nimi są dość znaczące. Dotyczą głównie właściwości, wydajności, sposobu produkcji oraz ceny.
Moduły monokrystaliczne
Przez wielu uważane za najlepsze. Ich wydajność szacuje się na 17% do 22%. W produkcji tych modułów stosuje się pojedyncze kryształy krzemu. Panele monokrystaliczne mają czarny kolor i kształt cienkich, wielokątnych płytek. Ich zaletami są m.in. doskonała odporność na warunki atmosferyczne, wysoka trwałość oraz duża wydajność. Sprawdzą się idealnie w sytuacjach, kiedy mamy ograniczoną powierzchnię i duże nasłonecznienie. Jednocześnie warto podkreślić, że ten rodzaj modułów solarnych jest najdroższy.
Moduły polikrystaliczne
W odróżnieniu od poprzedniego rodzaju modułów, panele polikrystaliczne wytwarzane są z połączenia wielu kryształów krzemu. Rozpoznać je możemy po błękitnym kolorze i równomiernie rozłożonych, kwadratowych płytkach umieszczonych na powierzchni całego ogniwa. Wydajność takich paneli jest nieco niższa, bo szacowana na 14% do 16%. Oznacza to, że do osiągnięcia takiej sprawności jaką mają panele monokrystaliczne będziemy potrzebowali nieco większej liczby modułów polikrystalicznych.
Jednocześnie, musimy zapewnić także większą powierzchnię, na której planujemy zamontować panele. Atutem ogniw polikrystalicznych jest to, że świetnie sprawdzają się nawet przy słabszym nasłonecznieniu. Również z tego powodu są to najczęściej wykorzystywane panele słoneczne w naszym kraju. Musimy bowiem pamiętać, że w Polsce często mamy zachmurzenia nieba, a także nierównomierną ilość słońca w ciągu dnia. W takich warunkach panele polikrystaliczne sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż monokrystaliczne. Dodatkowo, w takich warunkach ich sprawność często jest wyższa niż ogniw monokrystalicznych w takich samych warunkach. Nie zapominajmy także o nieco niższej cenie i doskonałej żywotności tych ogniw.
Moduły z krzemu amorficznego
Ten rodzaj instalacji możemy spotkać niezwykle rzadko. Cechą tych ogniw jest niska sprawność oraz to, że z czasem bardzo znacząco ona spada. Jednocześnie, panele te są zdecydowanie najtańsze. Ponadto, są lekkie, elastyczne i mało wrażliwe na wysokie temperatury. Dodatkowo, możemy zamontować je nawet na elewacji budynku. Montaż jest bardzo prosty.
Jakie rodzaje paneli słonecznych warto wybrać do domu jednorodzinnego?
Musimy pamiętać, że każde gospodarstwo domowe ma swoje własne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Może ono wynikać z wielkości domu, rodzaju urządzeń, jakie posiadamy w domu, częstości ich używania, a nawet od liczby osób, które mieszkają w danym domu. Jeśli więc decydujemy się na panele słoneczne i własną instalację fotowoltaiczną, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety powyższych rodzajów ogniw solarnych. Z pewnością cena będzie miała kluczowe znaczenie. Jednakże, oprócz ceny warto wziąć pod uwagę powierzchnię, jaką dysponujemy, zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości i warunki gwarancji producenta.