Panele słoneczne na działkę

Panele słoneczne na działkę

Panele słoneczne na działce to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Bardzo często osoby  stają przed dylematem skąd czerpać energię elektryczną na działce, ponieważ przyłączę energetyczne kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Często również czas oczekiwania na przyłączenie do sieci wynosi wiele miesięcy jak nie lat a korzystać chcielibyśmy już teraz. Poza oczywistymi rozwiązaniami takimi jak agregat prądotwórczy rozważyć warto jeszcze panele słoneczne na działkę.

Panele słoneczne na działce

Panele słoneczne na działkę czyli własny prąd na żądanie

Na typową działkę rekreacyjną będziemy potrzebować elektrowni słonecznej zbudowanej z dwóch lub jednego dużego panela słonecznego o mocy ok 320W w zależności od naszych potrzeb. Jeżeli przebywamy na działce tylko weekendowo na jedną lub dwie noce a pozostały tydzień system fotowoltaiczny stoi nie używany warto zastanowić się nad instalacją z jednym panelem słonecznym.

Jeżeli jednak planujemy na naszej działce mieszkać nawet przez kilka miesięcy, zasilać pompę wody, lodówkę, telewizor oraz inne popularne sprzęty domowe należy rozważyć instalację z dwoma panelami słonecznymi.

Elektrownia słoneczna na działce – co wchodzi w jej skład?

Każda instalacja fotowoltaiczna oferująca napięcie 230V składa się z następujących składników. Pierwszy to panele lub panel słoneczny zapewniający pozyskiwanie energii słonecznej, drugi to regulator ładowania zapewniający poprawną charakterystykę ładowania akumulatora żelowego, który to jest 3 bardzo istotnym elementem.

Na końcu mamy przetwornice napięcia, która zamienia napięcie stałe z akumulatora na przemienne 230V takie jakie mamy w gniazdku elektrycznym. Podzespoły towarzyszące to okablowanie i wtyki które zawsze znajdują się w zestawie oraz opcjonalny system montażowy, który może kosztować kilkadziesiąt złotych za 1 kpl w przypadku domku holenderskiego.

Panele słoneczne na działkę

Elektrownia słoneczna vs agregat prądotwórczy

Korzyści są oczywiste – cisza ! elektrownia słoneczna nie wytwarza żadnego hałasu a ponadto nie potrzebuje stałych dostaw paliwa do wytwarzania prądu. Nie posiada również elementów mechanicznych a więc nie psuje się tak łatwo jak długo pracujący agregat. Jest też ekologicznym źródłem energii i nie wytwarza szkodliwych spalin ani CO2.

Oczywiście w początkowej fazie jest ona droższym rozwiązaniem niż agregat ale dzięki zastosowaniu akumulatorów żelowych jej trwałość może sięgać nawet 8 lat co wychodzi zdecydowanie taniej niż agregat.

Panele słoneczne na działkę to koszt w zależności od wielkości instalacji od 3800 zł do 8000 zł i mówimy tu o renomowanym sprzęcie. Chińskie rozwiązania to ok 40% niższa cena. Niestety różnica w cenie nie bierze się znikąd i z chińskim sprzętem otrzymujemy niską jakość, małą sprawność i większa awaryjność.

Panele słoneczne na działkę – samodzielny montaż

Oczywiście możemy samodzielnie zamontować elektrownie słoneczna na działce. Tak jest to jak najbardziej możliwe i można wykonać to we własnym zakresie z użyciem minimalnej ilości narzędzi takich jak śrubokręt i klucz oczkowy. Czas montażu nie powinien zająć dłużej niż 1-2 godziny a poziom wiedzy może być minimalny i nie wymaga znajomości zagadnień technicznych czy znajomości zasady pracy elektrowni słonecznych.

Co możemy zasilać elektrownią słoneczną?

Najbardziej popularną mocą dla elektrowni słonecznej z jednym panelem słonecznym to 1100-1300W. Do takiej instalacji możemy podłączyć oświetlenie, lodówkę, mikrofalówkę, telewizor, ładowarki do komputera i telewizora o także małą pompkę – hydrofor oraz inne popularne urządzenia nie przekraczające mocy 1300W.

Dla instalacji z dwoma panelami słonecznymi moc już jest większa i oscyluje w granicach 2500W. Do takiej elektrowni dodatkowo możemy podłączyć : dużą pompę i lodówkę, kosiarkę elektryczną, małą pralkę czy zmywarkę a także niewielki odkurzacz. Nie możemy podłączać natomiast wszelkiego rodzaju grzejników, farelek, płyt grzewczych oraz innych urządzeń oporowych.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

1 × dwa =