Panele słoneczne

Łączenie szeregowe i równoległe paneli.

Na polskim i światowym rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów paneli słonecznych. Począwszy od małych modułów 5W – 160W dedykowanych do systemów z akumulatorami żelowymi oraz mocniejsze o mocy powyżej 280W i więcej przeznaczone do elektrowni słonecznych podłączonych do sieci energetycznej ale również do systemów akumulatorowych. Oczywiście panele te dzielą się na konstrukcje polikrystaliczne oraz monokrystaliczne jednak nie nad tym dzisiaj będziemy debatować. Panele słoneczne o ile posiadamy ich więcej niż jeden można łączyć ze sobą szeregowo oraz równolegle. Która metoda jest lepsze i bardziej wydajna, po co łączyć ze sobą panele słoneczne w ten sposób. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Połączenie paneli szeregowe i równoległe

Łączenie paneli słonecznych szeregowo.

Każdy panel słoneczny posiada dwa najważniejsze parametry, napięcie wyrażone w Voltach [V] oraz prąd wyrażony w Amperach [A]. Wynik ich iloczynu daje nam moc wyrażoną w Wato Pikach [Wp]. W sytuacji gdy łączymy panele słoneczne szeregowo a więc kilka paneli łączymy jeden z drugim plus do minusa pozostają nam na skrajnych końcach dwa przewody plusowy oraz minusowy. Przy tak połączonych modułach fotowoltaicznych ich napięcie wzrośnie poprzez iloczyn Voltów jednego panela słonecznego z ilością paneli  połączonych w jeden szereg. Prąd w dalszym ciągu pozostanie taki sam a moc wyrażona w Watach będzie tak jak napięcie iloczynem mocy jednego modułu fotowoltaicznego z ich ilością.

Po co łączyć panele słoneczne szeregowo?

Po co łączymy panele słoneczne szeregowo. Po pierwsze aby podnieść napięcie. Poprzez podnoszenie napięcia układ zyskuje na sprawności. Podobny przykład można znaleźć w energetyce. Podnoszenie napięcia na liniach wysokiego napięcia nawet do 100 tys Voltów umożliwia przesył energii na duże odległości z minimalnymi stratami używając do tego jednocześnie względnie niedużych przewodów. Oczywiście tutaj posiadamy napięcie zmienne a w panelach napięcie stałe, jednak pojęcie mocy dla obu systemów jest takie same..

Z wysokiego napięcia paneli słonecznych korzystają przydomowe elektrownie słoneczne. W zależności od zastosowanego falownika napięcie może wynosić od 180V do 900V. Zmiana napięcia wysokiego na napięcie niższe w tym wypadku 230V prądu przemiennego odbywa się z dużo większa sprawnością i przy mniejszych stratach.

Wysokie napięcie to również lepsza praca układu śledzenia mocy paneli słonecznych MPPT. Falowniki sieciowe sprawdzają na bieżąco w którym punkcie o danej porze dnia i nasłonecznienia jest najwyższe napięcie i prąd na ciągu paneli. Dzięki temu znacząco optymalizuję prace całej elektrowni słonecznej.

Łączenie szeregowe paneli słonecznych znajduje również zastosowanie przy systemach fotowoltaicznych wyposażonych w akumulatory. W tym jednak przypadku rzadko kiedy do sytuacji gdzie panele słoneczne połączone są w większej ilości niż 4. Zaletą takie systemu jest fakt, że układ MPPT nie zwiera napięcia paneli słonecznych do napięcia akumulatora przez co nie ogranicza w żaden sposób mocy paneli słonecznych. Tradycyjne układy PWM mogą ograniczać  moc paneli nawet o 40%

Łączenie paneli szeregowo i równolegle

Łączenie paneli słonecznych równolegle.

Równoległe połączenie paneli słonecznych odbywa się poprzez połączenie ze sobą wszystkich przewodów na zasadzie plusy z plusami minusy z minusami. Takie połączenie nie powoduje wzrostu napięcia a jedynie prądu. Moc tak jak w połączeniu szeregowym jest iloczynem mocy jednego modułu fotowoltaicznego względem ich ilości w połączonym układzie.

Połączenie równoległe podnosi prąd wyrażony w Amperach. W takiej sytuacji należy mieć na uwadze, że ogólna sprawność układu maleje i należy zastosować odpowiednio grube przewody a zarazem jak najkrótsze aby uniknąć strat podczas przesyłania energii. Dobrym przykładem może tu być przetwornica napięcia o dużej mocy. Posiada zawsze grube okablowanie takie jak palec o długości max 50-60 cm.

Po co łączyć panele słoneczne równolegle?

Połączenie równoległe wykonujemy przeważnie w sytuacji gdy nasz regulator ładowania pracuje w systemie PWM a więc zawiera napięcie paneli słonecznych do napięcia akumulatora. W takiej sytuacji nie możemy przekraczać napięcia 30V lub 50V dla układów 24V i zmuszeni jesteśmy do łączenia paneli równolegle. Zdarza się to również w elektrowniach słonecznych gdzie występuje duża ilość paneli a napięcie przekracza ponad 1000V. Należy jednak pamiętać, że łączenie równoległe paneli słonecznych zawsze prowadzi do zmniejszenia ich sprawności i dużych spadkach na przesyle energii. Dlatego też w miarę możliwości technicznych i finansowych warto sięgać po układy MPPT które nie ograniczają mocy paneli słonecznych.

Czy można połączyć szeregowo dwa różne panele słoneczne ?

Teoretycznie i praktycznie tak jednak nie zaleca się takiej konfiguracji. Na uwadze trzeba mieć fakt, że po połączeniu dwóch różnych paneli słonecznych jeden o mocy 300W a drugi o mocy 320W obydwa będą pracowały z taka mocą jak panel najsłabszy. Jest to jednak o wiele lepsze rozwiązanie niż użycie regulatora ładowania PWM, który w znaczącym stopniu ogranicza moc modułów fotowoltaicznych w zależności od napięcia akumulatora. Przy połączeniu dwóch paneli słonecznych różnych mocy należy zadbać aby napięcie pracy w punkcie mocy było zbliżone. Dla małych paneli do 180W 18V, dla dużych paneli słonecznych ok 32-36V w zależności oo modelu i mocy.

Czy można połączyć równolegle dwa różne panele słoneczne ?

Tak i o ile zadbamy o podobne napięcie w punkcie mocy możliwe jest łączenie paneli słonecznych o różnych mocach. W takim połączeniu suma prądów wyrażona w amperach [A] będzie się sumować. Należy jednak wykorzystać regulator ładowania PWM gdyż regulator MPPT obniży moc stringu* do mocy najsłabszego modułu co może prowadzić do jeszcze większych strat niż straty wynikające z ograniczeń układu PWM

* Stringiem nazywamy panele słoneczne dwa lub więcej połączone szeregowo.

30 komentarzy

 1. Czy możliwe jest połączenie szeregowo dwóch różnych paneli słonecznych. Chodzi mi o moc tych paneli ale o podobnym napięciu,

  1. Przy łączeniu szeregowym paneli nieważne jest ich napięcie bo ono się sumuje.
   Ważny jest prąd, który powinien być taki sam ( lub podobny) – prąd w obwodzie zostanie ograniczony do max. prądu słabszego panela.

   1. Michał, teraz to przywaliłeś z grubej rury. Nie pisz bzdur jak nie masz pojęcia o czym piszesz. Napięcie jest BARDZO ważne przy połączeniach szeregowych i musi być dokładnie takie samo. Panele muszą być takie same o tym samym prądzie i napięciu bo inaczej jeden będzie ograniczał drugiego. Przy połączeni równoległym prąd czyli ampery mogą być różne a napięcia powinny być takie same lub zbliżoen.

    1. Michał dobrze napisał, napięcia się zajmują przy połączeniu szeregowym a wartość prądu będzie ograniczało najsłabsze ogniwo.

  2. Nie powinno się tak robić Ewa. Przy łączeniu szeregowym paneli główną rolę odgrywa prąd. Panel FV jest z punktu widzenia fizyki głównie źródłem prądowym. To znaczy, że jeśli do panela, który daje 1A i 60V w pełnym słońcu podłączysz akumulator 12V, który będzie się jeszcze chciał ładować, to napięcie panela natychmiast spadnie do tych 12V przy jednocześnie oddawanym 1A prądzie. Jaka jest wtedy jego moc? Słaba, bo spadła aż 5x w stosunku do potencjalnej, czyli 60 Watt do 12 Watt. Tak właśnie działają układy PWM (Pulse Wide Modulation), jak koledzy tu wcześniej napisali. Te układy dołączają panel bezpośrednio do akumulatora na jakiś czas, a potem odłączają i w momencie odłączenia sprawdzają jego napięcie, aby nie przekroczyło powiedzmy 13,8V dla zwykłego samochodowego. Napięcie ładowanego akumulatora stopniowo wzrasta i kiedy dojdzie do 13,8V odłączają panel i sygnalizują, że akumulator jest naładowany.
   Układy MPPT (Maximum Power Point Tracking) są to właściwie mikroprocesory z wgranym algorytmem dla odpowiedniego obciążania panela w zależności od nasłonecznienia no i obciążenia inwertera. Starają się one utrzymywać napięcie panela w granicach ok. 0,8 jego napięcia max., bo wtedy ma on największą wydajność mocy, choć to dokładniej zależy od typu panela, jednak procesor ciągle to sprawdza. Układy MPPT mają w środku przetwornice i spore cewki na rdzeniach ferrytowych, przez co są cięższe i większe, a układy PWM nie. Tak możemy odróżnić fałszywe MPPT z Chin od tych prawdziwych.
   Ale wracając do tematu… szeregowo łączymy panele o podobnym prądzie, a równolegle te o podobnym napięciu.

 2. Nie jest możliwe. Panele szeregowo łączymy takie same o takiej samej mocy oraz o takim samym napięciu ew przeciwnym wypadku ten mniejszy będzie ograniczał tego większego.

  1. A co do za regulator ? Powinieneś mieć napisane że przy 12V możesz tyle a tyle a przy 24V tyle i tyle do tego podane napięcie max na stringu i prąd resztę łatwo jest policzyć.

 3. Czy mogę równolegle połączyć dwa panele o napięciu mocy maksymalnej 32V i natężeniu mocy maksymalnej 8,74A (pojedynczego panela) do regulatora ładowania 10A, czy jednak 20A? Z powyższego opisu wynika, że w takim układzie wzrasta prąd, ale czy go się po prostu sumuje? – 2 x 8,74A = 17,48A Chciałbym aby układ ładował akumulator i czy wystarczy przewód łączący panele i regulator o przekroju 2x4mm2 o długości ok. 6m?

  1. Jeżeli to regulator PWM to tak musisz mieć moc 20A. Jeżeli połączysz panele równolegle to prąd wzrośnie a napięcie pozostanie niezmienione dlatego też potrzebujesz większego regulatora ładowania. Jeżeli chodzi o przewód o długości 6 metrów to kiepski pomysł na takiej odległości i napięciu 12V stracisz bardzo dużo energii. Jeżeli masz system 12V powinieneś koniecznie pomyśleć nad zastosowaniem regulatora ładowania MPPT. Z tego co piszesz twój panel ma 280W mocy. Jak podłączysz go do regulatora PWM to zewrze on jego napięcie z akumulatorem a panel będzie działał z napięciem 12V oraz 8,74A to w najlepszym wypadku co oznacza, że będziesz dysponował mocą zaledwie 104W, jak napięcie akumulatora podskoczy do 13V to moc panela wzrośnie 113W. Jeżeli zastosował byś regulator MPPT, który nie zwiera napięcia panela z akumulatorem nie potrzebował byś dodatkowego modułu ponieważ moc twojego aktualnego modułu wzrosła by dwu krotnie 🙂

 4. Dzień dobry. Mam dwa panele 270W i 285W i instalację 24v akumulatorową mam podłączony każdy panel osobno z regulatorem PWN 10A. Czy to jest dobre rozwiązanie.
  Pozdrawiam

  1. Tomek, regulator PWM jest zawsze kiepskim rozwiązaniem bo zwiera on napięcie panela które jest wyższe od niższego napięcia akumulatora. Oznacza to, że tracisz ok 30-40% mocy modułu bezpowrotnie. Z drugiej strony jeżeli ci to wystarcza to ok ale jeżeli nie to nie ma sensu dokładać nowych paneli słonecznych tylko wymienić regulator na MPPT. Jak zmienisz regulator na MPPT to jeden panel będzie pracował lepiej niż dwa panele z regulatorem MPPT.

 5. Dzień dobry Jarosławie. Jak wymienię na regulator na MPPT to jak mam podłączyć dwa różne panele 270w i 285w z instalacją akumulatorową 24v?

  1. Tomek raczej nie powinieneś łączyć szeregowo dwóch różnych paneli. Jeżeli połączysz 270W z 285W to będą one pracowały tak jak każdy by miał 270W

 6. Czy lepiej podłączyć dwa panele osobno przez dwa regulator PWM czy razem pod jeden regulator MPPT ze stratą 15W. Ps. rok temu kupiłem panel 270W a teraz dokupiłem 285W ponieważ 270W nie było.

 7. Jak podłączysz przez PWM to odrazu stracisz 40% mocy bo regulator zewrze je do napięcia akumulatora, zdecydowanie lepiej żebyś podłączył pod regulator ładowania MPPT. Łącz je tylko szeregowo tak aby podnosić napięcie a nie prąd.

  1. Tomek, jakie są napięcie i prąd wyjściowy tych paneli? Jakie masz max napięcie wejściowe przetworników PWM, czy MPPT? Lepiej połączyć panele razem.
   Najprostszym i najmniej awaryjnym sposobem ładowania akumulatora jest odpowiednie dobranie napięcia panela do napięcia akumulatora. Wiadomo, że panel FV jest najbardziej wydajny, gdy jego napięcie wyjściowe wynosi ok. 0,8 napięcia maksymalnego. Napięcie wyjściowe panela zrównuje się z napięciem podłączonego akumulatora. Jeśli mamy panel o napięciu 34V i akumulator 24V to nie potrzebujemy żadnej przetwornicy PWM, ani nawet drogiego MPPT. Wystarczy prosty ogranicznik napięcia z diodą Zenera i tranzystorem mocy, który nie pozwoli, aby napięcie na akumulatorze przekroczyło 27,5 V. Jeśli mamy akumulator 12V to panel powinien mieć napięcie max. 17V, a ogranicznik nie powinien dopuścić na akumulatorze napięcia wyższego od 13,8V.

   1. Oczywiście nic nie szkodzi, gdy panel będzie miał dużo wyższe napięcie, niż nasz akumulkator, ale wtedy tracimy potencjalną moc naszego panela. Jednak jeśli kupiliśmy tanio panele o wysokim napięciu wobec napięcia naszego akumulatora to czego żałować? Problemem paneli wysokonapięciowych jest to, że większość tańszych przetwornic PWM, czy nawet chińskich MPPT ma maksymalne napięcie wejściowe dla panela rzędu 50V. Oczywiście dobra przetwornica MPPT załatwia problem.
    Gdy chcemy użyć popularnych i tanich paneli amorficznych n.p. GS-50 o napięciu wyjściowym rzędu 55V i prądzie max. 1A do ładowania akumulatora 12V to nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli użyjemy jednego panela to max. prąd ładowania wyniesie 1A, jeśli użyjemy trzech takich paneli połączonych równolegle to max. prąd ładowania wyniesie 3A = szybsze ładowanie. Cały czas jednak musimy monitorować napięcie na akumulatorze i/lub stosować ograniczniki napięcia, lub ładowarki PWM, aby to napięcie nie przekroczyło tych 13,8 czy też 14,2 V na aku, jak to jest po alternatorze – co kto lubi. Napięcie na akumulatorze podłączonym bezpośrednio do takich paneli będzie miało tendencję do wzrostu po pełnym naładowaniu. Jeśli wzrośnie do 18V to akumulator zacznie nam się gotować i go stracimy.
    Ale w awaryjnej sytuacji zawsze można + panela nawet takiego 60V czy 100V podłączyć bezpośrednio do + akumulatora, a – do jego – Aku i tak się naładuje, byle tylko odłączyć go zanim napięcie na nim przekroczy 14V – to dla minimalistów żyjących w przyczepach campingowych, czy na łodziach 🙂

 8. Witam,
  Mam trzy panele każdy inny,
  pierwszy to: LONGI LR6-60HPB-31M
  na którym jest napisane
  Rated MaximumPower (Pmax) 315W
  Voltage at Pmax (Vmp) 33,7V
  Current at Pmax (Isc) 9,36A
  Open-Circuit Volttage (Voc) 40,6V
  Short-Circuit Current (Isc) 9,94A
  Maximum Series Fuse Rating 20A

  Drugi panel to: Acrossol ET Solar ET-P660270WW
  Maximum Power (Pmax) 270W
  Rated Volttage (Vmpp)31,3V
  Rated Current (Impp) 8,63A
  Open – Circuit Volttage (Voc) 38,5V
  Short-Circuit Current (Isc) 8,94A
  Maximum Series Fuse 20A
  Trzeci panel to: ASTROENERGY CHSM6610P/HV-275
  Maximum Power 275.0Wp
  Open – Circuit Volttage (Voc) 38,45V
  Short-Circuit Current (Isc) 9,52A
  Voltage at Pmax (Vmp) 31,12V
  Current at Pmax (Imp) 8,85A
  Fuse Rating 15A

  Do tego chcę podłączyć akumulator (obecnie mam wolny) 12V 95Ah kwasowy
  Proszę o pomoc jaki sterownik (sterowniki) ładowania kupić i jak to podłączyć.

 9. Zbyszek.
  Zależy do czego będziesz wykorzystywał zmagazynowany prąd?
  Mam 10 akumulatorów samochodowych 70Ah EFB, podłączoną lodówkę, pompę do basenu 2xdziennie po 2h, co dwa tygodnie koszę trawę 1300w, czujnik elektryczny 1800w -oczywiście nie wszystko na raz. Przetwornica 2000w ciągłej mocy. W panelach chodzi o to aby jak najszybciej zmagazynować prąd aby można było go potem wykorzystać dlatego polecam akumulatory AGM które mogą dużo szybciej się naładować niż zwykłe akumulatory kwasowe.

  1. Zgadzam się z Tobą na 100% w kwestii akumulatorów, ale ten akumulator akurat mam został mi po aucie i jest w bdb. kondycji sam go kupowałem kilka miesięcy temu. Całą instalację mam zamontowaną na garażu blaszaku która ogólnie już działa, mam podłączony jeden panel pod sterownik ładowanie i ten akumulator. W garażu jestem praktycznie tylko w soboty bo w tygodniu praca 🙁 . Muszę instalację rozłączać jak wyjeżdżam z garażu bo praktycznie cały czas ten akumulator jest naładowany, a jak się naładuje do pełna to w sterowniku na wyświetlaczu zanikają grafiki i napisy . Od jakiegoś czasu ten sterownik coś mi się uszkodził, pokazuje mi nawet w nocy że jest ładowany akumulator. Z prądu w garażu korzystam: 3 x 9watt żarówki diodowe, radio, czasami wiertarka stołowa. I też mam przetwornicę 2000 Watt sinusoida modyfikowana.
   A z prądem co robić ? Myślałem żeby kupić koparkę krypto walut i je kopać żeby ten prąd się nie marnował. Jak już uda mi się uruchomić wszystkie panele i jak będzie taka potrzeba to i dołożyć akumulatory tak żeby koparka pracowała 24/7.
   A więc moje pytanie nadal oczekuje na pomoc: jaki sterownik (sterowniki) ładowania kupić i jak to podłączyć?

 10. Witam wszystkich.

  Mam pytanie. Na mojej przyczepce kempingowej mam 10 paneli o różnej mocy:
  8 sztuk 20W
  1 sztukę 100W
  1 sztukę 40W
  Wszystkie mają moc wyjściową w okolicach 19V

  Obecnie mam je połączone równolegle przez regulator PWM.
  Ładuję nimi akumulator o pojemmności 240aH

  Zastanawiam się czy mógłbym poprawić ich wydajność???
  Np poprzez zmianę regulatora czy sposobu łączenia ???

  Co myślicie?
  Będę wdzięczny za podpowiedź

 11. Marcin ja bym połączył 20W szeregowo x 4 i znowu 20W x 4 szeregowo i połączył te szeregi równolegle. Będziesz miał napięcie ok 80V i możesz zastosować regulator napięcie MPPT, który znacznie zwiększy wydajność tych 20W a przede wszystkim wykorzysta pełną ich moc a nie tylko 50-60% w zależności od akumulatora. 100W i 40W zostawił bym na regulatorze PWM ewentualnie dokupił drugi regulator MPPT i 100W podłączył pod ten regulator. Tutaj już takiego WOW nie będzie bo napięcie niskie ale regulator nie będzie ograniczał mocy panela. Trzeba pamiętać, że regulatory PWM zwierają napięcie akumulatora do panela gdzie panel ma 18V a akumulator 11V łatwo policzyć straty. Te dwa regulatory łączysz równolegle do akumulatora a 40W zostawiasz na starym PWM i łączysz reż równolegle do akumulatora.

 12. A co, jeżeli chcę dać panele (takie same), ale na trzy strony świata?
  Utrudniając jeszcze, inną liczbę na każdą stronę.
  Wtedy co prawda będą generowały w grupie taką samą moc, ale na każdą stronę swiata inną.

  Jak je wtedy łączyć?
  Czy są inwertery do takich zastosowań?

  1. Jeżeli na 3 strony świata powinieneś mieć 3 sekcje paneli i 3 trackery MPPT niektóre falowniki to oferują. Większość oferuje 2 trackery ale tu musi wypowiedzieć się ktoś mądrzejszy. Na pewno nie możesz tego wszystkie podłączyć jako jeden string na jednym trackerze.

 13. Witam, w domku na działce mam 2 panele 100W każdy, regulator MPPT 60A (dla 12V) i max napięcie paneli do regulatora to 48V. Chciałem dokupić 2 panele 235W (30V). W jaki najlepszy sposób można to podłączyć nie przekraczając 48V?

 14. Rozumiem, że akumulator masz 12V w takim przypadku ja widzę opcję tylko z dwoma regulatorami. Pierwszy łączy dwa panele 235W szeregowo i jest to regulator MPPT z napięciem np do 75V czy 100V jaki tam wybierzesz. Drugi regulator to też układ MPPT i 2 panele 100W również połączone szeregowo. Łączenie tych wszystkich paneli równolegle a tym bardziej szeregowo raczej nie wypali bo masz różne napięcia.

 15. Witam!
  Przyznam, że mam już lekki mętlik w głowie…
  Mam dwa panele o następujących parametrach;
  Ogniwa: Polikrystaliczne
  Moc szczytowa [W]: 50
  Tolerancja mocy [%]: +3%
  Napięcie mocy Max: Vmp [V]: 18
  Prąd Max: Imp [A]: 2,77
  Napięcie jałowe Voc [V]: 21,6
  Prąd zwarcia: Isc [A]: 2,96

  Panele pracują w różnych miejscach więc gdy jeden jest nasłoneczniony to drugi jest w cieniu i na odwrót. Jakie połączenie proponujecie i przez jaki regulator?

  1. Mikołaj na pewno dwa oddzielne regulatory połączone razem do jednego akumulatora. Ponieważ jak jeden będzie w cieniu a drugi w słońcu to będą ograniczały się wzajemnie.

   Regulator kupił bym PWM bo chyba nie ma sensu MPPT do takich małych paneli. Oczywiście jak masz pieniądze moga być 2 x MPPT na śledzenie mocy bym nieliczył albo bardzo słabe bo panele sa niskonapięciowe ale napewno dostaniesz duży plus energetyczny ok 25% do 35% względem PWM bo nie zwierają one napięcia akumulatora do napięcia panela. Niestety cena x 3

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.