
Na polskim i światowym rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów paneli słonecznych. Począwszy od małych modułów 5W – 160W dedykowanych do systemów z akumulatorami żelowymi oraz mocniejsze o mocy powyżej 280W i więcej przeznaczone do elektrowni słonecznych podłączonych do sieci energetycznej ale również do systemów akumulatorowych. Oczywiście panele te dzielą się na konstrukcje polikrystaliczne oraz monokrystaliczne jednak nie nad tym dzisiaj będziemy debatować. Panele słoneczne o ile posiadamy ich więcej niż jeden można łączyć ze sobą szeregowo oraz równolegle. Która metoda jest lepsze i bardziej wydajna, po co łączyć ze sobą panele słoneczne w ten sposób. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.
Łączenie paneli słonecznych szeregowo.
Każdy panel słoneczny posiada dwa najważniejsze parametry, napięcie wyrażone w Voltach [V] oraz prąd wyrażony w Amperach [A]. Wynik ich iloczynu daje nam moc wyrażoną w Wato Pikach [Wp]. W sytuacji gdy łączymy panele słoneczne szeregowo a więc kilka paneli łączymy jeden z drugim plus do minusa pozostają nam na skrajnych końcach dwa przewody plusowy oraz minusowy. Przy tak połączonych modułach fotowoltaicznych ich napięcie wzrośnie poprzez iloczyn Voltów jednego panela słonecznego z ilością paneli połączonych w jeden szereg. Prąd w dalszym ciągu pozostanie taki sam a moc wyrażona w Watach będzie tak jak napięcie iloczynem mocy jednego modułu fotowoltaicznego z ich ilością.
Po co łączyć panele słoneczne szeregowo?
Po co łączymy panele słoneczne szeregowo. Po pierwsze aby podnieść napięcie. Poprzez podnoszenie napięcia układ zyskuje na sprawności. Podobny przykład można znaleźć w energetyce. Podnoszenie napięcia na liniach wysokiego napięcia nawet do 100 tys Voltów umożliwia przesył energii na duże odległości z minimalnymi stratami używając do tego jednocześnie względnie niedużych przewodów. Oczywiście tutaj posiadamy napięcie zmienne a w panelach napięcie stałe, jednak pojęcie mocy dla obu systemów jest takie same..
Z wysokiego napięcia paneli słonecznych korzystają przydomowe elektrownie słoneczne. W zależności od zastosowanego falownika napięcie może wynosić od 180V do 900V. Zmiana napięcia wysokiego na napięcie niższe w tym wypadku 230V prądu przemiennego odbywa się z dużo większa sprawnością i przy mniejszych stratach.
Wysokie napięcie to również lepsza praca układu śledzenia mocy paneli słonecznych MPPT. Falowniki sieciowe sprawdzają na bieżąco w którym punkcie o danej porze dnia i nasłonecznienia jest najwyższe napięcie i prąd na ciągu paneli. Dzięki temu znacząco optymalizuję prace całej elektrowni słonecznej.
Łączenie szeregowe paneli słonecznych znajduje również zastosowanie przy systemach fotowoltaicznych wyposażonych w akumulatory. W tym jednak przypadku rzadko kiedy do sytuacji gdzie panele słoneczne połączone są w większej ilości niż 4. Zaletą takie systemu jest fakt, że układ MPPT nie zwiera napięcia paneli słonecznych do napięcia akumulatora przez co nie ogranicza w żaden sposób mocy paneli słonecznych. Tradycyjne układy PWM mogą ograniczać moc paneli nawet o 40%
Łączenie paneli słonecznych równolegle.
Równoległe połączenie paneli słonecznych odbywa się poprzez połączenie ze sobą wszystkich przewodów na zasadzie plusy z plusami minusy z minusami. Takie połączenie nie powoduje wzrostu napięcia a jedynie prądu. Moc tak jak w połączeniu szeregowym jest iloczynem mocy jednego modułu fotowoltaicznego względem ich ilości w połączonym układzie.
Połączenie równoległe podnosi prąd wyrażony w Amperach. W takiej sytuacji należy mieć na uwadze, że ogólna sprawność układu maleje i należy zastosować odpowiednio grube przewody a zarazem jak najkrótsze aby uniknąć strat podczas przesyłania energii. Dobrym przykładem może tu być przetwornica napięcia o dużej mocy. Posiada zawsze grube okablowanie takie jak palec o długości max 50-60 cm.
Po co łączyć panele słoneczne równolegle?
Połączenie równoległe wykonujemy przeważnie w sytuacji gdy nasz regulator ładowania pracuje w systemie PWM a więc zawiera napięcie paneli słonecznych do napięcia akumulatora. W takiej sytuacji nie możemy przekraczać napięcia 30V lub 50V dla układów 24V i zmuszeni jesteśmy do łączenia paneli równolegle. Zdarza się to również w elektrowniach słonecznych gdzie występuje duża ilość paneli a napięcie przekracza ponad 1000V. Należy jednak pamiętać, że łączenie równoległe paneli słonecznych zawsze prowadzi do zmniejszenia ich sprawności i dużych spadkach na przesyle energii. Dlatego też w miarę możliwości technicznych i finansowych warto sięgać po układy MPPT które nie ograniczają mocy paneli słonecznych.
Czy można połączyć szeregowo dwa różne panele słoneczne ?
Teoretycznie i praktycznie tak jednak nie zaleca się takiej konfiguracji. Na uwadze trzeba mieć fakt, że po połączeniu dwóch różnych paneli słonecznych jeden o mocy 300W a drugi o mocy 320W obydwa będą pracowały z taka mocą jak panel najsłabszy. Jest to jednak o wiele lepsze rozwiązanie niż użycie regulatora ładowania PWM, który w znaczącym stopniu ogranicza moc modułów fotowoltaicznych w zależności od napięcia akumulatora. Przy połączeniu dwóch paneli słonecznych różnych mocy należy zadbać aby napięcie pracy w punkcie mocy było zbliżone. Dla małych paneli do 180W 18V, dla dużych paneli słonecznych ok 32-36V w zależności oo modelu i mocy.
Czy można połączyć równolegle dwa różne panele słoneczne ?
Tak i o ile zadbamy o podobne napięcie w punkcie mocy możliwe jest łączenie paneli słonecznych o różnych mocach. W takim połączeniu suma prądów wyrażona w amperach [A] będzie się sumować. Należy jednak wykorzystać regulator ładowania PWM gdyż regulator MPPT obniży moc stringu* do mocy najsłabszego modułu co może prowadzić do jeszcze większych strat niż straty wynikające z ograniczeń układu PWM
* Stringiem nazywamy panele słoneczne dwa lub więcej połączone szeregowo.
Czy możliwe jest połączenie szeregowo dwóch różnych paneli słonecznych. Chodzi mi o moc tych paneli ale o podobnym napięciu,
Przy łączeniu szeregowym paneli nieważne jest ich napięcie bo ono się sumuje.
Ważny jest prąd, który powinien być taki sam ( lub podobny) – prąd w obwodzie zostanie ograniczony do max. prądu słabszego panela.
Michał, teraz to przywaliłeś z grubej rury. Nie pisz bzdur jak nie masz pojęcia o czym piszesz. Napięcie jest BARDZO ważne przy połączeniach szeregowych i musi być dokładnie takie samo. Panele muszą być takie same o tym samym prądzie i napięciu bo inaczej jeden będzie ograniczał drugiego. Przy połączeni równoległym prąd czyli ampery mogą być różne a napięcia powinny być takie same lub zbliżoen.
Michał dobrze napisał, napięcia się zajmują przy połączeniu szeregowym a wartość prądu będzie ograniczało najsłabsze ogniwo.
Zakupiłem 2 panele 330W 37V 8.45A oraz regulator mppt 40A Tracer oraz przewody solarne 6mm2. Układ ma działać z 2 akumulatorami 100Ah połączonymi szeregowo w 24V. Jak mam podłączyć panele szeregowo czy równolegle?
Piepszysz
Witam jak polaczyc 8 paneli po 245 W do regulatora napiecia 80 MPPT szeregowo czy rownolegle
Nie powinno się tak robić Ewa. Przy łączeniu szeregowym paneli główną rolę odgrywa prąd. Panel FV jest z punktu widzenia fizyki głównie źródłem prądowym. To znaczy, że jeśli do panela, który daje 1A i 60V w pełnym słońcu podłączysz akumulator 12V, który będzie się jeszcze chciał ładować, to napięcie panela natychmiast spadnie do tych 12V przy jednocześnie oddawanym 1A prądzie. Jaka jest wtedy jego moc? Słaba, bo spadła aż 5x w stosunku do potencjalnej, czyli 60 Watt do 12 Watt. Tak właśnie działają układy PWM (Pulse Wide Modulation), jak koledzy tu wcześniej napisali. Te układy dołączają panel bezpośrednio do akumulatora na jakiś czas, a potem odłączają i w momencie odłączenia sprawdzają jego napięcie, aby nie przekroczyło powiedzmy 13,8V dla zwykłego samochodowego. Napięcie ładowanego akumulatora stopniowo wzrasta i kiedy dojdzie do 13,8V odłączają panel i sygnalizują, że akumulator jest naładowany.
Układy MPPT (Maximum Power Point Tracking) są to właściwie mikroprocesory z wgranym algorytmem dla odpowiedniego obciążania panela w zależności od nasłonecznienia no i obciążenia inwertera. Starają się one utrzymywać napięcie panela w granicach ok. 0,8 jego napięcia max., bo wtedy ma on największą wydajność mocy, choć to dokładniej zależy od typu panela, jednak procesor ciągle to sprawdza. Układy MPPT mają w środku przetwornice i spore cewki na rdzeniach ferrytowych, przez co są cięższe i większe, a układy PWM nie. Tak możemy odróżnić fałszywe MPPT z Chin od tych prawdziwych.
Ale wracając do tematu… szeregowo łączymy panele o podobnym prądzie, a równolegle te o podobnym napięciu.
Jak rozpoznać falownik z chin?
Zakupiłem 2 panele 330W 37V 8.45A oraz regulator mppt 40A Tracer oraz przewody solarne 6mm2. Układ ma działać z 2 akumulatorami 100Ah połączonymi szeregowo w 24V. Jak mam podłączyć panele szeregowo czy równolegle?
Nie jest możliwe. Panele szeregowo łączymy takie same o takiej samej mocy oraz o takim samym napięciu ew przeciwnym wypadku ten mniejszy będzie ograniczał tego większego.
A co do za regulator ? Powinieneś mieć napisane że przy 12V możesz tyle a tyle a przy 24V tyle i tyle do tego podane napięcie max na stringu i prąd resztę łatwo jest policzyć.
Czy mogę równolegle połączyć dwa panele o napięciu mocy maksymalnej 32V i natężeniu mocy maksymalnej 8,74A (pojedynczego panela) do regulatora ładowania 10A, czy jednak 20A? Z powyższego opisu wynika, że w takim układzie wzrasta prąd, ale czy go się po prostu sumuje? – 2 x 8,74A = 17,48A Chciałbym aby układ ładował akumulator i czy wystarczy przewód łączący panele i regulator o przekroju 2x4mm2 o długości ok. 6m?
Jeżeli to regulator PWM to tak musisz mieć moc 20A. Jeżeli połączysz panele równolegle to prąd wzrośnie a napięcie pozostanie niezmienione dlatego też potrzebujesz większego regulatora ładowania. Jeżeli chodzi o przewód o długości 6 metrów to kiepski pomysł na takiej odległości i napięciu 12V stracisz bardzo dużo energii. Jeżeli masz system 12V powinieneś koniecznie pomyśleć nad zastosowaniem regulatora ładowania MPPT. Z tego co piszesz twój panel ma 280W mocy. Jak podłączysz go do regulatora PWM to zewrze on jego napięcie z akumulatorem a panel będzie działał z napięciem 12V oraz 8,74A to w najlepszym wypadku co oznacza, że będziesz dysponował mocą zaledwie 104W, jak napięcie akumulatora podskoczy do 13V to moc panela wzrośnie 113W. Jeżeli zastosował byś regulator MPPT, który nie zwiera napięcia panela z akumulatorem nie potrzebował byś dodatkowego modułu ponieważ moc twojego aktualnego modułu wzrosła by dwu krotnie 🙂
Skoro suma pradów to ponad 17A to kup regulator 20A. Dla tego prądu spokojnie wystarczy 4mm2.
Dziękuję Filipie, szukałem takiej właśnie informacji iw końcu trafiłem.
Dzień dobry. Mam dwa panele 270W i 285W i instalację 24v akumulatorową mam podłączony każdy panel osobno z regulatorem PWN 10A. Czy to jest dobre rozwiązanie.
Pozdrawiam
Tomek, regulator PWM jest zawsze kiepskim rozwiązaniem bo zwiera on napięcie panela które jest wyższe od niższego napięcia akumulatora. Oznacza to, że tracisz ok 30-40% mocy modułu bezpowrotnie. Z drugiej strony jeżeli ci to wystarcza to ok ale jeżeli nie to nie ma sensu dokładać nowych paneli słonecznych tylko wymienić regulator na MPPT. Jak zmienisz regulator na MPPT to jeden panel będzie pracował lepiej niż dwa panele z regulatorem MPPT.
Dzień dobry Jarosławie. Jak wymienię na regulator na MPPT to jak mam podłączyć dwa różne panele 270w i 285w z instalacją akumulatorową 24v?
Tomek raczej nie powinieneś łączyć szeregowo dwóch różnych paneli. Jeżeli połączysz 270W z 285W to będą one pracowały tak jak każdy by miał 270W
Czy lepiej podłączyć dwa panele osobno przez dwa regulator PWM czy razem pod jeden regulator MPPT ze stratą 15W. Ps. rok temu kupiłem panel 270W a teraz dokupiłem 285W ponieważ 270W nie było.
Jak podłączysz przez PWM to odrazu stracisz 40% mocy bo regulator zewrze je do napięcia akumulatora, zdecydowanie lepiej żebyś podłączył pod regulator ładowania MPPT. Łącz je tylko szeregowo tak aby podnosić napięcie a nie prąd.
Tomek, jakie są napięcie i prąd wyjściowy tych paneli? Jakie masz max napięcie wejściowe przetworników PWM, czy MPPT? Lepiej połączyć panele razem.
Najprostszym i najmniej awaryjnym sposobem ładowania akumulatora jest odpowiednie dobranie napięcia panela do napięcia akumulatora. Wiadomo, że panel FV jest najbardziej wydajny, gdy jego napięcie wyjściowe wynosi ok. 0,8 napięcia maksymalnego. Napięcie wyjściowe panela zrównuje się z napięciem podłączonego akumulatora. Jeśli mamy panel o napięciu 34V i akumulator 24V to nie potrzebujemy żadnej przetwornicy PWM, ani nawet drogiego MPPT. Wystarczy prosty ogranicznik napięcia z diodą Zenera i tranzystorem mocy, który nie pozwoli, aby napięcie na akumulatorze przekroczyło 27,5 V. Jeśli mamy akumulator 12V to panel powinien mieć napięcie max. 17V, a ogranicznik nie powinien dopuścić na akumulatorze napięcia wyższego od 13,8V.
Oczywiście nic nie szkodzi, gdy panel będzie miał dużo wyższe napięcie, niż nasz akumulkator, ale wtedy tracimy potencjalną moc naszego panela. Jednak jeśli kupiliśmy tanio panele o wysokim napięciu wobec napięcia naszego akumulatora to czego żałować? Problemem paneli wysokonapięciowych jest to, że większość tańszych przetwornic PWM, czy nawet chińskich MPPT ma maksymalne napięcie wejściowe dla panela rzędu 50V. Oczywiście dobra przetwornica MPPT załatwia problem.
Gdy chcemy użyć popularnych i tanich paneli amorficznych n.p. GS-50 o napięciu wyjściowym rzędu 55V i prądzie max. 1A do ładowania akumulatora 12V to nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli użyjemy jednego panela to max. prąd ładowania wyniesie 1A, jeśli użyjemy trzech takich paneli połączonych równolegle to max. prąd ładowania wyniesie 3A = szybsze ładowanie. Cały czas jednak musimy monitorować napięcie na akumulatorze i/lub stosować ograniczniki napięcia, lub ładowarki PWM, aby to napięcie nie przekroczyło tych 13,8 czy też 14,2 V na aku, jak to jest po alternatorze – co kto lubi. Napięcie na akumulatorze podłączonym bezpośrednio do takich paneli będzie miało tendencję do wzrostu po pełnym naładowaniu. Jeśli wzrośnie do 18V to akumulator zacznie nam się gotować i go stracimy.
Ale w awaryjnej sytuacji zawsze można + panela nawet takiego 60V czy 100V podłączyć bezpośrednio do + akumulatora, a – do jego – Aku i tak się naładuje, byle tylko odłączyć go zanim napięcie na nim przekroczy 14V – to dla minimalistów żyjących w przyczepach campingowych, czy na łodziach 🙂
Witam,
Mam trzy panele każdy inny,
pierwszy to: LONGI LR6-60HPB-31M
na którym jest napisane
Rated MaximumPower (Pmax) 315W
Voltage at Pmax (Vmp) 33,7V
Current at Pmax (Isc) 9,36A
Open-Circuit Volttage (Voc) 40,6V
Short-Circuit Current (Isc) 9,94A
Maximum Series Fuse Rating 20A
Drugi panel to: Acrossol ET Solar ET-P660270WW
Maximum Power (Pmax) 270W
Rated Volttage (Vmpp)31,3V
Rated Current (Impp) 8,63A
Open – Circuit Volttage (Voc) 38,5V
Short-Circuit Current (Isc) 8,94A
Maximum Series Fuse 20A
Trzeci panel to: ASTROENERGY CHSM6610P/HV-275
Maximum Power 275.0Wp
Open – Circuit Volttage (Voc) 38,45V
Short-Circuit Current (Isc) 9,52A
Voltage at Pmax (Vmp) 31,12V
Current at Pmax (Imp) 8,85A
Fuse Rating 15A
Do tego chcę podłączyć akumulator (obecnie mam wolny) 12V 95Ah kwasowy
Proszę o pomoc jaki sterownik (sterowniki) ładowania kupić i jak to podłączyć.
Zbyszek.
Zależy do czego będziesz wykorzystywał zmagazynowany prąd?
Mam 10 akumulatorów samochodowych 70Ah EFB, podłączoną lodówkę, pompę do basenu 2xdziennie po 2h, co dwa tygodnie koszę trawę 1300w, czujnik elektryczny 1800w -oczywiście nie wszystko na raz. Przetwornica 2000w ciągłej mocy. W panelach chodzi o to aby jak najszybciej zmagazynować prąd aby można było go potem wykorzystać dlatego polecam akumulatory AGM które mogą dużo szybciej się naładować niż zwykłe akumulatory kwasowe.
Zgadzam się z Tobą na 100% w kwestii akumulatorów, ale ten akumulator akurat mam został mi po aucie i jest w bdb. kondycji sam go kupowałem kilka miesięcy temu. Całą instalację mam zamontowaną na garażu blaszaku która ogólnie już działa, mam podłączony jeden panel pod sterownik ładowanie i ten akumulator. W garażu jestem praktycznie tylko w soboty bo w tygodniu praca 🙁 . Muszę instalację rozłączać jak wyjeżdżam z garażu bo praktycznie cały czas ten akumulator jest naładowany, a jak się naładuje do pełna to w sterowniku na wyświetlaczu zanikają grafiki i napisy . Od jakiegoś czasu ten sterownik coś mi się uszkodził, pokazuje mi nawet w nocy że jest ładowany akumulator. Z prądu w garażu korzystam: 3 x 9watt żarówki diodowe, radio, czasami wiertarka stołowa. I też mam przetwornicę 2000 Watt sinusoida modyfikowana.
A z prądem co robić ? Myślałem żeby kupić koparkę krypto walut i je kopać żeby ten prąd się nie marnował. Jak już uda mi się uruchomić wszystkie panele i jak będzie taka potrzeba to i dołożyć akumulatory tak żeby koparka pracowała 24/7.
A więc moje pytanie nadal oczekuje na pomoc: jaki sterownik (sterowniki) ładowania kupić i jak to podłączyć?
Witam wszystkich.
Mam pytanie. Na mojej przyczepce kempingowej mam 10 paneli o różnej mocy:
8 sztuk 20W
1 sztukę 100W
1 sztukę 40W
Wszystkie mają moc wyjściową w okolicach 19V
Obecnie mam je połączone równolegle przez regulator PWM.
Ładuję nimi akumulator o pojemmności 240aH
Zastanawiam się czy mógłbym poprawić ich wydajność???
Np poprzez zmianę regulatora czy sposobu łączenia ???
Co myślicie?
Będę wdzięczny za podpowiedź
Marcin ja bym połączył 20W szeregowo x 4 i znowu 20W x 4 szeregowo i połączył te szeregi równolegle. Będziesz miał napięcie ok 80V i możesz zastosować regulator napięcie MPPT, który znacznie zwiększy wydajność tych 20W a przede wszystkim wykorzysta pełną ich moc a nie tylko 50-60% w zależności od akumulatora. 100W i 40W zostawił bym na regulatorze PWM ewentualnie dokupił drugi regulator MPPT i 100W podłączył pod ten regulator. Tutaj już takiego WOW nie będzie bo napięcie niskie ale regulator nie będzie ograniczał mocy panela. Trzeba pamiętać, że regulatory PWM zwierają napięcie akumulatora do panela gdzie panel ma 18V a akumulator 11V łatwo policzyć straty. Te dwa regulatory łączysz równolegle do akumulatora a 40W zostawiasz na starym PWM i łączysz reż równolegle do akumulatora.
A co, jeżeli chcę dać panele (takie same), ale na trzy strony świata?
Utrudniając jeszcze, inną liczbę na każdą stronę.
Wtedy co prawda będą generowały w grupie taką samą moc, ale na każdą stronę swiata inną.
Jak je wtedy łączyć?
Czy są inwertery do takich zastosowań?
Jeżeli na 3 strony świata powinieneś mieć 3 sekcje paneli i 3 trackery MPPT niektóre falowniki to oferują. Większość oferuje 2 trackery ale tu musi wypowiedzieć się ktoś mądrzejszy. Na pewno nie możesz tego wszystkie podłączyć jako jeden string na jednym trackerze.
Witam, w domku na działce mam 2 panele 100W każdy, regulator MPPT 60A (dla 12V) i max napięcie paneli do regulatora to 48V. Chciałem dokupić 2 panele 235W (30V). W jaki najlepszy sposób można to podłączyć nie przekraczając 48V?
Rozumiem, że akumulator masz 12V w takim przypadku ja widzę opcję tylko z dwoma regulatorami. Pierwszy łączy dwa panele 235W szeregowo i jest to regulator MPPT z napięciem np do 75V czy 100V jaki tam wybierzesz. Drugi regulator to też układ MPPT i 2 panele 100W również połączone szeregowo. Łączenie tych wszystkich paneli równolegle a tym bardziej szeregowo raczej nie wypali bo masz różne napięcia.
Witam!
Przyznam, że mam już lekki mętlik w głowie…
Mam dwa panele o następujących parametrach;
Ogniwa: Polikrystaliczne
Moc szczytowa [W]: 50
Tolerancja mocy [%]: +3%
Napięcie mocy Max: Vmp [V]: 18
Prąd Max: Imp [A]: 2,77
Napięcie jałowe Voc [V]: 21,6
Prąd zwarcia: Isc [A]: 2,96
Panele pracują w różnych miejscach więc gdy jeden jest nasłoneczniony to drugi jest w cieniu i na odwrót. Jakie połączenie proponujecie i przez jaki regulator?
Mikołaj na pewno dwa oddzielne regulatory połączone razem do jednego akumulatora. Ponieważ jak jeden będzie w cieniu a drugi w słońcu to będą ograniczały się wzajemnie.
Regulator kupił bym PWM bo chyba nie ma sensu MPPT do takich małych paneli. Oczywiście jak masz pieniądze moga być 2 x MPPT na śledzenie mocy bym nieliczył albo bardzo słabe bo panele sa niskonapięciowe ale napewno dostaniesz duży plus energetyczny ok 25% do 35% względem PWM bo nie zwierają one napięcia akumulatora do napięcia panela. Niestety cena x 3
Witam,
Planuję zrobić budżetowe doraźne zasilanie na działkę oparte o 2 panele 320W 36V 9A(takie już mam), akumulator 12v 50Ah(też mam, pozostałość po samochodzie :>), regulator napięcia i przetwornicę.
Moj wybór padł na Epever Tracer i tu pojawia sie pytanie do znawców jaki model wybrać zeby obsłużył 2 panele i jak je podłączyć, szeregowo czy równolegle.
Tomek, troche mały ten akumulator, i troche za szybko będzie się ładował pomimo, że to akumulator samochodowy. Powinieneś wybrać regulator ładowania MPPT, który wytrzyma napięcie minimum 80V ponieważ panele powinieneś połączyć szeregowo nie równolegle. W regulatorach MPPT zwiększamy napięcie i sprawność łącząc panele szeregowo. Oraz regulator który przetworzy 600W mocy przy napięciu akumulatora 12V. Nie ma co się sugerować amperażem regulatora tylko tym jaką moc przewiduje producent przy danym napięciu akumulatora.
dzien dobry, mam prosbe o porade. Zamontowalismy w kamperze zasilanie: 2 panele Q cells 325W polaczone szeregowo, dwa akumulatory 120 ah LifeP04 polaczone rownolegle, MPPT epever tracer 40A 100V, inwerter 3000/1500W. Jestesmy w Chorwacji, zero cienia, piekne slonce przez pare godzin. w takich warunkach oba panele maksymalnie osiagnely 5-6 A na 67V. Przez 7-8 godzin pelnego slonca, maksymalnie 7kwh. Wydaje nam sie to mega malo, jak na takie warunki. Czy podlaczenie jest nieprawidlowe? Czy to moze byc bledna konfiguracja mppt? Musze dodac, ze akumulatory sa chinskie, od producenta, wiec mamy watpliwosci jak sa wydajne i czy np BMS nie przekazuje nieprawidlowych danych do mppt. Poradzcie prosze jak to ugryzc, bo miala byc super wydajna elektrownia, a chodza tylko dwa laptopy i pompa wody. dziekuje!
Przede wszystkim Tracer bardzo zły wybór te regulatory są po prosu mało wydajne. Po drugie chińskie LiFePO4 ok nie powinny mieć wpływu na generowaną energię jej ilość. 2 panele 325W powinny dawać w pełnym słońcu zainstalowane na płask ok 480-490W w idealnej sytuacji. Akumulator LiFePO4 120Ah ma mniej więcej 1440Wh a więc czas ładowania do pełna 3 godziny. Pierwsze wąskie gardło to regulator zmieńcie go na Victron Energy 100/50 Smar Solar tam jest monitoring ile energii produkują panele w Watach ampery sa nie miarodajne bo nie wiadomo gdzie odbywa się pomiar. A co do chińskich LiFePO4 to może być wszystko to jest loteria. Same ogniwa raczej nie powinny stanowić problemu ale elektronika już może.
Witam,
przymierzam się do zrobienia instalacji na działce z garażem blaszanym. Na chwilę obecną jestem w posiadaniu akumulatora żelowego AGM 100Ah i przetwornicy 2000W z czystym sinusem. Chciałbym na działce mieć możliwość podłączenia na stałe małej lodówki, kamer, czasami czajnika bezprzewodowego, wiertarki, kątówki lub pompy do wody pompa (max 1000W). I już teraz nie wiem jakie panele i regulator zastosować. Czy bardziej iść w stronę paneli 200W np. 2 szt. czy wystarczyły by 50W. I czy np stosować regulator MPPT bo nie bardzo rozumiem co się dzieje z tymi napięciami. Jak MPPT podepnę do aku 12V to może mi go zniszczyć jak będzie przeładowany??
czy do mojego ukłądu np wystarczą panele 185Wp, open circuit voltage 29,4V, Short circuit current 8,39A, i połaczenie szeregowe??
Witam,
Chcialbym podlaczyc 3 solary 12V 90Wat 5A szeregowo do regulatora Viction Energy model 75V/15A.(max 200wat). Czy takie podlaczenie da mi okolo 60V 90Wat i 5 Amper?
Czyli pasuje to do regulatora?
Chcialbym zastosowac tez drugi zestaw solarow tylko ze 2 solary 12V 90Wat 5A takze szeregowo i z takim samym (drugim regulatorem solarow victron energy 75V:15A).
Oba regulatory solarow podlaczone by byly rownolegle do banku baterii 5x55AH AGM Optima.
Baterie razem to 275AH a solary razem 450Wat.
Czy to dobry projekt. Chodzi mi o wykorzystanie elementow poniewaz wszystkie juz posiadam.
Przepraszam za brak polskich znakow (klawiatura komputera zagraniczna).
Pozdrawiam.
Tak to dobry pomysł. Natomiast jak łączysz 2 regulatory ze sobą równolegle to musza być to wersje Smart i po zalogowaniu w zakładce VE Network musisz je sparować jako slave i master. W przeciwnym wypadku obydwa zaczną ładować a jak napięcie na akumulatorze wzrośnie to jeden się wyłączy i przestanie ładować w czasie gdy drugi będzie pracował. Stosunek pracy będzie 80/20 a więc musza być sparowane.
Za chwile pojawi się jakiś mądry i powie, że nie mam racji bo u niego działa. Zapraszam zatem odrazu na stronę Victron Energy i doczytanie co zaleca producent.
Posiadam 2 panele o mocy 275W 32V 8,5A i regulator PowMr MPPT 60A (przy systemie 24V wejscie DC 37V-105V i moc 1440W). Panele planuję połączyć szeregowo. Dwa akumulatory zelowe AGM (do zakupu) 12V 85 Ah też połączone szeregowo? Jaka moc powinien posiadać falownik DC24V/230V.
Jak otrzymam 2 nastepne panele to płacze je równolegle(po 2) i w szereg. Z akumulatorami trzeba zrobić chyba tak samo ( ewentualnie 2szt 12V 150Ah w szereg)? Podobne pytanie o moc falownika?. Czy regulator to wytrzyma? Czy to dobre rozwiązania?
Bogdan, jeżeli masz dwa akumulatory 85Ah czyli 170Ah to łączne rozładowanie dla akumulatorów AGM nie powinno być większe niż 0.3C jeżeli mówimy o prącie ciągłym np przez 30 min. Czyli 170Ah * 0.3C = 51A ale to przy 12V a więc / 24V czyli przy prądzie 24V 25,5A/ 25.5A * 24V = 357W to bezpieczna moc rozładowania jak byś chciał rozładować akumulator od pełnego naładowania do zera. Oczywiście możesz tą wartość zwiększyć nawet to 2000W ale prąd taki powinien być chwilowy nie dłuższy niż 2-3 minuty.
Pamiętaj, że jak z dołączaniem paneli nie ma problemu to z dołączaniem akumulatorów po czasie problemy już są. Nie powinno się dokładać nowych akumulatorów do starych bo różnice w upływie prądów spowodują dużo szybszą eksploatacje jednych i drugich nawet jak zastosujesz battery balancer. Najlepiej odrazu jest zaplanować właściwą pojemność akumulatorów.
Pozdrawiam
Mam 7 paneli 310w 40V połączonych równolegle -jakie bezpieczniki zastosować przed falownikiem ?
o kurcze a dlaczego równolegle ?? na obwodzie będziesz miał z 60-70 Amper ?? chyba chciałeś powiedzieć szeregowo i wtedy bezpiecznik ok 12A nie więcej.
Do takiego Invertera :
3000VA Hybrid Solar Inverter 2400W 110V 24VDC Pure Sine Wave Solar Inversor Build In 60A PWM Solar Controller
Input Voltage Waveform
Sinusoidal (utility or generator)
Solar Charger Type
PWM
Maximum PV Array Open Circuit Voltage
80VDC
Operating Voltage Range
30~40Vdc
Default Charging Current
60Amp
Maximum Charge Current
110A
no to faktycznie równolegle bo to PWM i zwiera impulsowo napięcie modułów do akumulatora. Wiesz, że stracisz 40% mocy paneli zwłaszcza jak akumulatory będą głęboko rozładowane. Bezpiecznik wstaw 100A i będzie ok
Ok dziękuję
Witam.
W zeszłym tygodniu dokupiłem sobie drugi panel 280W POLI 31.3V.
Używam regulatora Azo Digital MPPT-20 z dwoma wyjściami na panele.
Niestety wczoraj się załamałem bo z nowego panelu było 1,5A
a ze starego wręcz -1A.
Gdy go odłączyłem nowy wzrósł do 2A.
Oba panele są obok siebie.
O co tu chodzi?
Będę wdzięczny za wytłumaczenie co zrobiłem źle.
A jakie miałeś napięcie akumulatora przy takim wskazaniu ?
27,2V
Czyli wszystko w porządku miałeś naładowane akumulatory prawie na 100% i nie były one przyjąć większego prądu. Regulator firmy AZO mierzy faktycznie przepływającą prąd między regulatorem a akumulatora tak jak większość regulatorów i jeżeli akumulatory nie były wstanie odebrać takiego prądu to większych wartości nie zobaczysz. Rozładuj akumulatory do powiedzmy 22V i ponów test a zobaczysz, że wszystko będzie ok 🙂
Mam pecha w swojej lokalizacji ponieważ z obu stron sąsiedzi mają wysokie tuje.
I tak właściwie słońce mam tylko trochę ponad 3 godziny dlatego dokupiłem drugi panel.
Jednak przymierzam się do zakupu mikroinwertera.
Może lepiej na tym wyjdę.
Mikroinwerter i system akumulatorowy to 2 różne sprawy. Mikroinwerter po instalacji powinieneś zgłosić do zakładu energetycznego aby samemu nie płacić za własny prąd z paneli.
Mam pytanie. Posiadam 3sz paneli 185w 24v 8.5A nie wiem jaki dobrać regulator ładowania. Z moich obliczeń wychodzi że ok 100v ale moze się mylę. Raczej polacze je szeregowo. Prosze o pomoc
Robert powinieneś zastosować regulator 100/30 gdzie 100 to volty a 30 ampery. Połączone szeregowa panele wytworzą ok 60-80V niewiem bo nie podałeś napięć paneli więc zmieścisz się bez problemu w zakresie regulatora. Możesz zastosować np Smart Solar 100/30 lub Chińskie rozwiązanie SRNE linki poniżej.
https://suntrack.pl/regulatory-mppt-smart-bt/2460-regulator-ladowania-mppt-bt-30a.html
https://suntrack.pl/regulatory-mppt/2501-regulator-ladowania-mppt.html
Mam pytanie, czy przy instalacji o mocy 3,96 kWp (12 paneli monokrystalicznych o mocy 330 każdy) z falownikiem trójfazowym Sofar 4.4 kTL-X z dwoma niezależnymi MPPT o maksymalnej mocy dla 1 MPPT 4500 W (wejście DC) i mocy znamionowej (AC) 4000 W należy podłączyć panele w jednym stringu pod 1 MPPT czy podzielić je po 6 sztuk i podłączyć do obu MPPT?
Czy można podłączyć panel bez osprzętu bezpośrednio pod grzałkę RIPPLE do podgrzewania powietrza w pomieszczeniach na zasadzie dogrzania zimowego
Witam mam inwerter solarny sinusPRO-S 2000 i są połączone dwa panele 410W maks amp 10 równolegle co daje mi maks 45v i tylko pokazuje mi 2Amp .Czy można uzyskać więcej amper . Czy coś przeszkadza panelom, co sprawdzić
Akumulatory jenox Hobby 100Ah
Mam pytanie: Co się stanie gdy rząd paneli PV połączonych szeregowo połączymy równolegle z innym rzędem paneli połączonych szeregowo? Chodzi o to, że gdyby dwa rzędy paneli ułożonych w tym samym położeniu (spiętych szeregowo od plusa do minusa każdy, na końcu połączono przewodem PV z dwoma plusami) a ich plusów na początku nie połączono (konektory MC4 nie zamknięte). Czy tej sytuacji może dojść do uszkodzenia paneli PV? Pytam bo taka sytuacja powstała na kilka godzin przy montażu stringu paneli w 2 rzędach bez ich odwrócenia.
Witam.
Mam dwa panele 100w , pracujące w napięciu maksymalnym bez obciążenia 18v, czyli teoretyczny max prąd 5amp
Dodatkowo regulator mppt 20a
Dodatkowo Aku 12v
Czy bardziej efektywnie (sprawność i szybkość ładowania) jest podłączyć je rownolegle z diodami na plusach czy szeregowo? Panele leżą na dachu obok siebie (niedaleka odległość), można powiedzieć ze prawie poziomo.
Proszę o podpowiedz.
Mam taki sam zestaw i dylemat.
Napisz co ci doradzili.
Pozdrawiam Tomek
Cześć mam dwa panele FLEX-ETFE-M 150W 24V PRESTIGE połączone równolegle
Dane techniczne produktu:
Ogniwa SunPower, Monokrystaliczne
Moc szczytowa [W] 150W
Tolerancja mocy [%] ± 3%
Wydajność ogniw (%) 22,60%
Ilość ogniw 44(4X11)
Napięcie mocy Vmp [V] 25,52
Prąd Max: Imp [A] 5,97
Napięcie jałowe Voc [V] 30,11
Prąd zwarciowy: Isc [A] 6,32
Maksymalne napięcie systemu 45VDC (IEC)) .
W tej chwili są podłączone do REGULATOR ŁADOWANIA VS3024AU 30A.
Do tego dwie baterie podłączone szeregowo LiFePO4 12V 200Ah (czyli układ 24V 200Ah).
Co prawda używam tego zestawu bardzo krótko, ale nie zauważyłem, aby przez regulator płynął prąd większy niż 3-4A (czyli max 100W). Fakt że układ był mało używany i akumulator miały zawsze napięcie powyżej 24.5V (powiedzmy że 60-70%+ naładowania)
Rozważam wymianę regulatora na SmartSolar MPPT 75/15 i podłączenie tych paneli szeregowo (podniesienie napięcia). Proszę o podpowiedz czy ten MPPT to doby wybór i czy pozwoli na optymalne wykorzystanie paneli i optymalne ładowanie baterii.
Dziękuję
Witam.
Mam cztery panele Ja solar 380w;
Voc – 41,62 V ;
Vmp – 34,77 V;
Isc – 11,47 A;
Imp – 10,93;
Falownik – 3000VA/2400W
DC – 24V, 100A
Solar
Max Volt – 80VDC
Rated Current – 50A
Falownik – 3000VA/2400W
DC – 24V. 100A
Solar
Rated Power – 1000W
Voltage – 24VDC
Max Volt – 102VDC
Jak połączyć panele z falownikiem w dwóch wersjach?
mam 7 paneli fotowoltaicznych i chce je podłączyc 4 szeregowo a 3 równolegle powie mi ktos jak to złączyc
posiadam 6 paneli 160WP Impp9.21A Vmpp17.40V Isc 9.87A Voc22.09V uklad ten potrzebuje tylko do grzania wody w bojlerze 100l z grzalka 2000V jakie polaczenie bylo by najskutetniejsze i jakiwariant czeba zastosowac czy z przetwornica czy regulatorem i jakim
PROSZĘ O POMOC bo zielony w temacie Kupiłem cztery panele uzywane .Open circuit voltage 38.3 v.Max Power curent 8.71A. Czy mogę wszystkie cztery podłączyć do chińskiego falownika o parametrach . MAX PV mocy 1200w. PWM zasięg działania vol 18-80vdc. MAX obwód otwarty80vdc. MAX prąd lądowania solarnego 50A.MAX prąd lądowania AC 25A. CZY może dwa falowniki po dwa panele na KAŻDY.Amoze połączyć te cztery panele równoległe i szeregowo razem???? .LUB dokupić paneli napewno o innej mocy i mocniejszy Falownik?
Witam
Mam Pytanie jak połączyć
4x panel 140W
Vmp-18.72V
Imp-7.48A
Voc-22.46V
Do tego regulator Epever 40A ma to ładować dwa akumulatory żelowe 80 Ah.Kto poradzi bo im więcej czytam tym mniej wiem.
Marek
Witam
Czy możliwym jest równolegle włączenie drugiego zestawu paneli; np. mam zestaw paneli szt 8 połączonych szeregowo, skierowany na południe, a chcę podłączyć drugi zestaw składający się z 4 szt połączonych ze sobą szeregowo, z uwagi że ten drugi zestaw będzie skierowany na południowy-wschód. czy jest możliwe takie połączenie, i czy drugi zestaw musi mieć taką samą moc jednego panela czy może być większa.