Categories: Fotowoltaika

Polska fotowoltaika. Co jeszcze nas czeka?

Pomimo wielu zmian na rynku, polska fotowoltaika miewa się naprawdę dobrze. Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na dzień 31 marca bieżącego roku moc zainstalowana fotowoltaiki w naszym kraju wyniosła 4469,8 MW. Co przyniesie najbliższa przyszłość na rynku energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca?

Polacy pokochali Odnawialne Źródła Energii, a energię słoneczną w szczególności. Głównym powodem jest tutaj fakt, że dzięki instalacjom fotowoltaicznym możemy korzystać z darmowej energii elektrycznej. Ponadto, do decyzji o zainwestowaniu w fotowoltaikę przekonuje nas dofinansowanie do instalacji, ulgi podatkowe, jak również niezależność od podwyżek cen prądu czy sam aspekt ekologiczny.

Kryzys w energii słonecznej?

W okresach bardziej pochmurnych uzyski energii elektrycznej z PV są znacznie niższe. Przykładem może być tegoroczny kwiecień w stosunku do kwietnia 2020r. Specjaliści oszacowali, że spadek uzysku energii w tym roku wyniósł aż 36% w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku. Czy polska fotowoltaika staje przed kryzysem? Na szczęście nie. Jak wynika z niezależnego badania Alians OZE, w najbliższym czasie 49% respondentów planuje inwestycje w fotowoltaikę. 16% nie podjęło jeszcze decyzji, a jedynie 35% nie chce podjąć się takiej inwestycji. Spośród osób zdecydowanych na inwestowanie w instalację fotowoltaiczną, aż 21% osób nabędzie instalację w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 40% Polaków planuje założenie instalacji słonecznej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Blisko 28% osób ma taki plan na najbliższe 3 lata, a 8% myśli o takiej inwestycji za 5 lat i więcej. Nie ma więc mowy o kryzysie.

Polska fotowoltaika i zmiany od 2022 roku

Resort klimatu zapowiedział zmiany w fotowoltaice. Każdy, kto w 2022 roku i później zainstaluje panele słoneczne będzie sprzedawać nadwyżkę energii elektrycznej firmom handlującym energią. Zaś w okresach niedoboru, będzie kupował prąd elektryczny. Zmiany te mają sprawić, że projektowane instalacje w naszym kraju będą bardziej efektywne. Jednakże, zdaniem specjalistów brakuje rozwiązań, dzięki którym będzie promowany wzrost bieżącej autokonsumpcji. Brakuje także rozwiązań projektowych, które zapewniłyby bardziej równomierny rozkład produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej w ciągu dnia. Co przyniosą zapowiadane zmiany? Tego dowiemy się już niebawem.

Katarzyna

Recent Posts

Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne w Polsce odgrywają coraz większą rolę w krajowym miksie energetycznym, szczególnie w kontekście…

3 hours ago

Dotacje na fotowoltaikę – jak uzyskać dofinansowanie w 2024 roku?

Dotacje na fotowoltaikę w 2024 roku pozwolą obniżyć całkowity koszt założenia instalacji w Twoim domu…

7 hours ago

Certyfikat NC RfG – co to za dokument?

Certyfikat NC RfG jest kluczowym dokumentem dla producentów falowników, który potwierdza zgodność urządzenia z wymogami…

1 day ago

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen…

2 days ago

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto zainwestować w 2024 roku?

Magazyn energii do fotowoltaiki, inaczej ESS (z ang. Energy Storage System) umożliwia osiągnięcie samowystarczalności energetycznej…

2 days ago

Jak działa fotowoltaika w domu?

Fotowoltaika cieszy się dużą popularnością pośród właścicieli domów jednorodzinnych, stając się jednym z najchętniej wybieranych…

3 days ago