polska fotowoltaika
Fotowoltaika

Polska fotowoltaika. Co jeszcze nas czeka?

Pomimo wielu zmian na rynku, polska fotowoltaika miewa się naprawdę dobrze. Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na dzień 31 marca bieżącego roku moc zainstalowana fotowoltaiki w naszym kraju wyniosła 4469,8 MW. Co przyniesie najbliższa przyszłość na rynku energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca?

Polacy pokochali Odnawialne Źródła Energii, a energię słoneczną w szczególności. Głównym powodem jest tutaj fakt, że dzięki instalacjom fotowoltaicznym możemy korzystać z darmowej energii elektrycznej. Ponadto, do decyzji o zainwestowaniu w fotowoltaikę przekonuje nas dofinansowanie do instalacji, ulgi podatkowe, jak również niezależność od podwyżek cen prądu czy sam aspekt ekologiczny.

Kryzys w energii słonecznej?

W okresach bardziej pochmurnych uzyski energii elektrycznej z PV są znacznie niższe. Przykładem może być tegoroczny kwiecień w stosunku do kwietnia 2020r. Specjaliści oszacowali, że spadek uzysku energii w tym roku wyniósł aż 36% w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku. Czy polska fotowoltaika staje przed kryzysem? Na szczęście nie. Jak wynika z niezależnego badania Alians OZE, w najbliższym czasie 49% respondentów planuje inwestycje w fotowoltaikę. 16% nie podjęło jeszcze decyzji, a jedynie 35% nie chce podjąć się takiej inwestycji. Spośród osób zdecydowanych na inwestowanie w instalację fotowoltaiczną, aż 21% osób nabędzie instalację w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 40% Polaków planuje założenie instalacji słonecznej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Blisko 28% osób ma taki plan na najbliższe 3 lata, a 8% myśli o takiej inwestycji za 5 lat i więcej. Nie ma więc mowy o kryzysie.

warto montować panele słoneczne

Polska fotowoltaika i zmiany od 2022 roku

Resort klimatu zapowiedział zmiany w fotowoltaice. Każdy, kto w 2022 roku i później zainstaluje panele słoneczne będzie sprzedawać nadwyżkę energii elektrycznej firmom handlującym energią. Zaś w okresach niedoboru, będzie kupował prąd elektryczny. Zmiany te mają sprawić, że projektowane instalacje w naszym kraju będą bardziej efektywne. Jednakże, zdaniem specjalistów brakuje rozwiązań, dzięki którym będzie promowany wzrost bieżącej autokonsumpcji. Brakuje także rozwiązań projektowych, które zapewniłyby bardziej równomierny rozkład produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej w ciągu dnia. Co przyniosą zapowiadane zmiany? Tego dowiemy się już niebawem.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.