Redukcja CO2
Ekologia

Redukcja CO2. 10 najprostszych sposobów.

Znany na całym świecie dwutlenek węgla ( CO2 ), jest bezbarwnym i bezzapachowym gazem, który w dużym stężeniu jest bardzo groźny dla człowieka. Jego nadmiar powoduje zakwaszenie organizmu oraz może być przyczyną wielu chorób. Częstym przypadkiem jest kiedy człowiek traci przytomność z powodu zatrucia CO2. W dzisiejszych czasach niestety ten gaz jest coraz bardziej emitowany do atmosfery przez człowieka. Głównym jego źródłem są bowiem samochody oraz duże fabryki z których w procesie spalania wytwarza się ogromna ilość CO2. Światowe rządy od wielu lat wdrażają kolejne sposoby, aby zminimalizować emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Warto więc przyłączyć się do tej inicjatywy i również spróbować indywidualnie obniżyć emisję CO2. Redukcja CO2 powinna być naszym najwyższym priorytetem w nadchodzących latach.

Redukcja CO2

Redukcja CO2 co każdy z nas może zrobić by zmniejszyć emisję?

Wszyscy możemy aktywnie dołączyć się do walki o ochronę środowiska oraz czyste powietrze. Wystarczy bowiem trzymać się kilku zasad, które w znaczący sposób mogą ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Poniżej lista 10 sposobów jak można ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery:

1. Jednym z najprostszych sposób na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery jest oszczędzanie energii pobieranej przez wszelkie urządzeni elektryczne w naszym domu. Każdy z nas przecież posiada co najmniej kilka sprzętów w kuchni. Podczas zakupu nowej zmywarki lub lodówki, warto przeczytać oznaczenie klasy energooszczędności, która składa się z litery „A” oraz znaków „+”. Najmniej energii elektrycznej będą więc zużywać te sprzęty, które maja najwięcej znaków „+”. Są one co prawda droższe w zakupie, ale za to zużywając niej energii elektrycznej, zauważymy z biegiem czasu znaczne oszczędności na naszych rachunkach za prąd. Oprócz sprzętów AGD oraz RTV, warto też wymienić wszystkie żarówki w naszym domu.

2. Kolejnym sposobem na ograniczenie emisji CO2, jest na pewno oszczędzanie światła. Jak potwierdzają różnego rodzaju badania, nawet kilkadziesiąt procent naszych rachunków za energię elektryczną płacimy co miesiąc za prąd elektryczny, który jest zużywany nie potrzebnie. Oznacza to, że wiele osób z nas nie gasi światła w pustych pomieszczeniach lub zapala je kiedy jest jeszcze widmo na dworze. Warto więc pilnować samych siebie i dbać o nasze środowisko.

3. Warto też oszczędzać energię elektryczną naszych urządzeń RTV oraz AGD. Jeżeli nie oglądamy telewizora – należy go wyłączyć, aby nie nadawał w tle. Laptop należy wyłączyć za każdym razem, gdy kończymy na nim pracę, a nie pozostawiać go w stanie czuwania cały dzień. Dzięki takim niewielkim działaniom redukcja CO2 może być naprawdę znaczna w skali roku.

4. Warto też zwrócić uwagę, na codzienne czynności, które wykonujemy podczas naszego dnia w domu. Przykładem może być gotowanie wody. Dużo mniej energii elektrycznej zużyjemy jeżeli zagotujemy dokładnie taką ilość jaka jest nam potrzebna. Szkoda marnować więc energię na grzanie zbędnej ilości wody.

5. Kolejną czynnością która codziennie kosztuje nas duże energii elektrycznej jest pranie. Warto więc robić pranie tylko i wyłącznie przy pełnym załadunku. Dzięki temu ograniczymy czas pracy pralki przez co zaoszczędzimy energię elektryczna. Pamiętajmy, że energia elektryczna jest zazwyczaj produkowana przez wielkie fabryki, które do jej produkcji spalają paliwa kopalnianie produkując przy tym wielkie ilości CO2. Im mniej prądu zużyjemy, tym mniej CO2 będzie produkowane na świecie.

6. W okresie zimowym, warto jest zadbać o prawidłowe grzanie naszego domu. Warto utrzymywać stałą jego temperaturę i robić jedynie krótkie wietrzenie pomieszczeń. W czasie naszej dłuższej nieobecności, warto zakręcić grzejniki w mieszkaniu, aby nie grzać pustej przestrzeni. Tutaj też przy systematycznym stosowaniu się do tej zasady redukcja CO2 może być znacząca.

7. Warto wiedzieć, że potrzebny nam tlen produkowany jest przez rośliny. Jeżeli zaangażujemy się w sadzenie drzew, możemy sprawić że jakość powietrza będzie znacznie większa co zmniejszy negatywny wpływ emisji CO2 do środowiska.

8. Pamiętajmy też, że nasze samochody emitują bardzo dużo CO2 do środowiska. Warto jest w tym celu używać ich w sposób oszczędny oraz rozsądny. Jeżeli będziemy utrzymywać jak najdłużej stałą prędkość oraz wykorzystywać każde wzniesienia to znacznie będziemy mogli obniżyć spalane naszego auta. Dzięki temu, dostarczymy do atmosfery poprzez nasz samochód znacznie mniej CO2

9. Dojeżdżając do pracy codziennie, warto jest wybierać zbiorowe środki transportu. Jeden autobus pełen ludzi wyprodukuje znacznie mniej CO2 niż kilkanaście samochodów, które byłyby wymagane do transportu takiej samej liczby osób. Koszt transportu publicznego będzie tez mniejszy od kosztów paliwa co dodatkowo pozytywnie odbije się na naszym portfelu.

10. Najlepszym sposobem na ograniczenie emisji CO2 jeżeli chodzi o transport, jest używanie takich pojazdów, które nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Dobrym przykładem może być rower. Zamiast używać codziennie samochodu do załatwiania naszych codziennych spraw, warto jest przesiąść się na rower, który dodatkowo zadba o nasze dobre samopoczucie oraz kondycję. Warto też zaznaczyć, że jazda rowerem w zatłoczonym mieście, może zaoszczędzić nam wiele czasu i stresu, który na ogół jest nieodstąpionym elementem każdego samochodowego korka.

1 Comment

  1. Pełna zgoda, wszystkie sposoby są super żeby zacząć i podejść do tego w bardziej świadomy sposób. Oczywiście kolejny etap, jednak bardziej angażujący to fotowoltaika. Warto umiescić też takie rozwiązaia, bo ludzie czasem nie wiedzą, jak dużo mogą – nie tyle oszczędzić, co po prostu realnie zmienic. Producemt sunroof podaje watości ponad 17,5tys kg rocznie niższej emisji co2. Dla tych co zastanawiają się, jakm zmienić coś w dłuższej perspektywie, podpowiadam – zrobić to już na etapie wstępnym, na etapie budowania.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.