Fotowoltaika

Rekordowa moc modułów fotowoltaicznych z Chin

Rekordowa moc modułów fotowoltaicznych już niebawem będzie dostępna na szeroką skalę. Chiński producent paneli słonecznych zapowiedział masową produkcję modułów, których moc ma sięgać aż 665W. To ogromny przeskok.

Ta wyjątkowa, rekordowa moc modułów fotowoltaicznych ma być oferowana przez firmę Canadian Solar. W ofercie będą moduły monokrystaliczne jednostronne i dwustronne serii HiKu7 oraz BiHiKu7. Moc tych modułów będzie sięgać 665W, a ich sprawność wyniesie aż 21,4%. Swoją wielkością i wagą nie będą zbytnio odbiegać od dostępnych obecnie na rynku paneli słonecznych, choć będą nieco większe i cięższe od dotychczasowych.

Rekordowa moc modułów fotowoltaicznych, a gwarancja

Chiński producent zapewnia, że nowe technologie są w stanie zapewnić nam jeszcze większe zyski z energii elektrycznej. Tak też, na moduły fotowoltaiczne zapewniona będzie 12-letnia gwarancja produktowa. Zaś gwarancja na uzysk energii będzie wynosić 30 lat (w przypadku modułów dwustronnych) oraz 25 lat (dla modułów jednostronnych). Dodatkowo, producent przekonuje, że nowe moduły zmniejszą koszty inwestycji w elektrownie słoneczne. Jest to możliwe dzięki tzw. Balance of System. Koszty można zmniejszyć o 5,7-8,9% w porównaniu do modułów o dotychczasowej maksymalnej mocy, która wynosi 445W. Ponadto, autorska technologia Canadian Solar nazywana hetero-type ribbon (HTR) zmniejszy przerwy pomiędzy ogniwami nawet o 50%. W ten sposób zyskamy wzrost mocy osiąganej przez moduły, nie zwiększając przy tym ich rozmiarów. Kolejną, przełomową technologią jest Canadian Solar Advanced Regeneration (CSAR). Dzięki tej technologii zmniejszymy degradację początkowych parametrów modułu. Znacznie zmniejszymy negatywne skutki efektu LeTID.

Doświadczenie Canadian Solar

Warto podkreślić, że Canadian Solar na rynku fotowoltaicznym istnieje już od 2001 roku. Moduły oferowane przez tą firmę trafiły do ponad 150 krajów. Łączna moc sprzedanych przez firmę modułów wynosi blisko 53 GW. W obszarze zainteresowań chińskiego producenta od 2010 roku są także farmy słoneczne. Do tej pory dzięki Canadian Solar powstały farmy o łącznej mocy sięgającej 5,7 GW. Z tego aż 0,5 GW pozostało w posiadaniu firmy. Już niebawem pojawią się kolejne farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 5 GW oraz 11 GW. Jednocześnie, chińska firma notuje wzrosty przychodów.

Rekordowa moc modułów fotowoltaicznych, a konkurencja

Ciekawostkę stanowi informacja, że inny chiński producent z Chin – Trina Solar, także zapowiedział rekordowa moc modułów fotowoltaicznych. Moduły oferowane przez tą firmę mają mieć moc sięgającą 670 W. Ich średnia sprawność wyniesie 21,6%. Niestety, nie znamy jeszcze daty rozpoczęcia seryjnej produkcji tych modułów. Rozwój technologii solarnej zapowiedział także europejski producent – Bisol ze Słowenii. Producent zapewnia, że prace nad modułem osiągającym ponad 600W trwają. Na tą chwilę wiemy, że będą one produkowane z ogniw połówkowych. Rozmiary tych ogniw również będą nieco większe niż dotychczasowych ogniw.

Katarzyna

Recent Posts

Fotowoltaika na balkonie  – wyjaśniamy

Fotowoltaika balkonowa to pojęcie znane bardziej u naszych zachodnich sąsiadów niż w Polsce, choć Polacy…

4 hours ago

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy to konieczne?

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych nie tylko wpłynie na ich zwiększoną wydajność, ale również na ich…

3 days ago

Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne w Polsce odgrywają coraz większą rolę w krajowym miksie energetycznym, szczególnie w kontekście…

4 days ago

Dotacje na fotowoltaikę – jak uzyskać dofinansowanie w 2024 roku?

Dotacje na fotowoltaikę w 2024 roku pozwolą obniżyć całkowity koszt założenia instalacji w Twoim domu…

4 days ago

Certyfikat NC RfG – co to za dokument?

Certyfikat NC RfG jest kluczowym dokumentem dla producentów falowników, który potwierdza zgodność urządzenia z wymogami…

5 days ago

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen…

6 days ago