Ekologia

Uwaga na smog. Czas na maskę

Jesień to czas, gdy rusza sezon grzewczy, a doniesienia o stanie zanieczyszczenia powietrza biją na alarm. Od wielu lat w tym czasie mieszkańców większych miast dopada smog. To nie tylko nieprzyjemne zjawisko, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Dobrą wiadomością jest to, że w prosty sposób można przed nim się ochronić.

Maska – must have
Każda osoba, która poważnie myśli o swoim zdrowiu, powinna zainwestować w maskę antysmogową i zaprzyjaźnić się z nią na cały sezon grzewczy. Jesienią i zimą będzie ona nieodłącznym towarzyszem każdego spaceru.
Maska antysmogowa jest niezbędna, gdy poziom zanieczyszczenia znacznie przekroczy dopuszczalne normy. Alarm może zostać ogłoszony w każdej chwili, dlatego maska z filtrem powinna towarzyszyć za każdym razem, gdy trzeba wyjść z domu.

Jaki filtr?
Kupując maskę z filtrem należy wziąć pod uwagę rodzaj zanieczyszczeń, jakie występują w danym mieście. Pyły z powietrza świetnie zatrzyma na sobie filtr HEPA. Gazy i nieprzyjemne zapachy, które jesienią i zima występują w powietrzu, nie przedrą się przez filtr z węglem aktywnym.
Każdy filtr jest skuteczną ochroną dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami występującymi w powietrzu. Najlepszą ochroną są maski antysmogowe, w których połączone zostały oba rozwiązania – filtr HEPA i filtr węglowy. Z takim zabezpieczeniem nie trzeba obawiać się, że do dróg oddechowych dostaną się związki metali ciężkich, bakterie, wirusy, grzyby i wiele innych substancji mających zły wpływ na zdrowie.

Jak wybrać maskę?
Gdy już podejmie się decyzję o tym, jaki filtr będzie chronił drogi oddechowe, można wybrać się na zakupy w poszukiwaniu maski antysmogowej dla siebie. Czym kierować się przy wyborze?

Rozmiar – Każda maska z filtrem musi być dopasowana do wielkości głowy i kształtu twarzy. Odpowiednio dobrana powinna idealnie przylegać do ciała w taki sposób, by nie wystąpiły żadne nieszczelności, którymi do wnętrza maski wedrze się zanieczyszczone powietrze.
Materiał – Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest maska antysmogowa. Dobrze, jeśli ma od właściwości oddychające i odprowadzające pot oraz wilgoć ze skóry. To bardzo ważna cecha szczególnie zimą, gdy na dworze panują mrozy. Oddychaniu towarzyszy zjawisko postawania pary wodnej, która może być przyczyną odmrożenia twarzy.
Komfort – Maska powinna być wygodna. Warto wybrać model, w którym będzie można swobodnie rozmawiać. Nie bez znaczenia jest też komfort jej zakładania. Im prościej, tym lepiej. Jeśli zimą nosi się czapkę, warto zwrócić uwagę, by maska z filtrem była dopasowana również do niej.
Indywidualne preferencje – Producenci oferują maski antysmogowe w wielu wzorach i kolorach. Powoli wpisują się one w jesienno-zimowe trendy obwiązujące na ulicach większych miast. Warto więc sięgnąć po model w ulubionym kolorze, który będzie pasował do stylu życia, zainteresowań lub po prostu ożywi szara, jesienno-zimową rzeczywistość.

Filtr antysmogowy do wymiany
Rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest regularna wymiana filtrów w każdej masce antysmogowej. W miarę ich używania i wyłapywania kolejnych ilości zanieczyszczeń, filtry tracą swoje właściwości, a maska przestaje być skuteczną ochroną.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.