Wyższe ceny energii w 2024 roku. Bon energetyczny nie wystarczy?

Wyższe ceny energii w 2024 roku. Bon energetyczny nie wystarczy?

Ceny prądu w 2024 roku bon energetyczny – wstępne szacunki Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Bon energetyczny ma złagodzić wpływ częściowego uwolnienia cen za energię. Resort przedstawił ustawę, która zostanie poddana pod obrady sejmu 7 maja. Ocena skutków regulacji (OSR) podała prognozy wzrostu cen za energię.

Wzrost ceny energii – ile zapłacimy więcej?

Z projektu ustawy o bonie energetycznym wynika, że w drugiej połowie 2024 roku rachunki za prąd dla większości gospodarstw domowych wzrosną o około 29%. Z kolei za energię gazową przyjdzie płacić o 15% więcej. Podwyżki cen energii mogą zaskoczyć Polaków. Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w kwietniu sugerowali, że w lipcu ceny energii dla gospodarstw domowych zostaną odmrożone. Według ich ocen, w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, rachunki za gaz i prąd miały wzrosnąć o 15 procent.

Rząd reaguje na ceny energii – czy skutecznie?

Rząd nałoży na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek złożenia wniosków o zmianę taryfy dla obrotu energią elektryczną, przy czym nowa taryfa miałaby obowiązywać do końca 2025 roku, zastępując obecną taryfę, która obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku. Podkreślono, że bez podjęcia działań, rachunek za energię elektryczną dla większości gospodarstw domowych mógłby wzrosnąć o około 62 procent w porównaniu do rachunków z pierwszego półrocza 2024 roku.

Grafika przedstawia money i żarówkę nawiązujące do wzrostu ceny energii w Polsce

Bon energetyczny w sejmie

Zgodnie z projektem ustawy, wnioski o wypłatę bonu energetycznego będą musiały być złożone w okresie od 1 sierpnia do 30 września bieżącego roku. Projekt przewiduje także przedłużenie osłon cenowych na energię na drugą połowę roku. Najnowszy projekt ustawy o bonie energetycznym oraz o modyfikacji innych ustaw został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Projekt, który przyjęto 29 kwietnia przez Stały Komitet Rady Ministrów, ma być omówiony przez rząd na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek, 7 maja, zgodnie z ustalonym porządkiem obrad.

Bon energetyczny dla mniej zamożnych

Nowe przepisy wprowadzają bon energetyczny przeznaczony dla odbiorców narażonych na tak zwane ubóstwo energetyczne. Otrzymać go można po spełnieniu określonych kryteriów dochodowych, przy czym jego kwota będzie różnić się w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Bon energetyczny to świadczenie pieniężne dla tych gospodarstw domowych, których dochód nie przekracza 2500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Podsumowanie – ceny energii w 2024

Zgodnie z projektem ustawy o bonie energetycznym, cena maksymalna prądu w drugiej połowie 2024 r. ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców. Odbiorcy prądu, którzy zawarli umowy na sprzedaż energii elektrycznej z dynamiczną ceną, zostali wyłączeni z możliwości rozliczania po maksymalnej cenie. Obecnie maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł netto — bez VAT i akcyzy — za 1 MWh, dla tych odbiorców, którzy nie przekraczają określonych limitów. Projekt przewiduje również, że w 2024 roku sprzedawcy energii będą mogli stosować rabaty na rachunkach dla odbiorców, którzy oszczędnie zużywają energię.

 

Bartosz Dworaczyk
Bartosz Dworaczyk
Redaktor

Magister inżynier studiów związanych z inżynierią i ochroną środowiska. Interesuje się głównie tematyką gospodarki w obiegu zamkniętym - w tym OZE, fotowoltaika i ochrona klimatu. W wolnych chwilach pasjonat sportu i polskiej muzyki rockowej.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

12 − 1 =