Zestaw solarny na wypadek globalnej awarii zasilania11
Elektrownie słoneczneFotowoltaika

Zestaw solarny na wypadek globalnej awarii zasilania

Globalna awaria zasilania czy to coś czym powinniśmy się martwić i na co powinniśmy się przygotowywać? Hmm na pewno część z osób uzna, że tak a prawdopodobieństwo takiej awarii jest bardzo wysokie. Część osób, że taka awaria możliwa jest jedynie w filmach lub książkach science-fiction. Więc kto ma rację? Myślę, że zarówno jedna jaki druga część osób będzie miało trochę racji, a w teorii globalnej awarii jest ziarno prawdy.  W dobie naszego wielkiego uzależnienia od wszelkiego rodzaju sprzętów elektronicznych stały dostęp do prądu jest tym bez czego już nie wyobrażamy sobie życia. Więc czy możemy się jakoś zabezpieczyć przed jego zanikiem?

Odnawialne Źródła Energii

W sytuacjach zaniku czy awarii prądu naprzeciw nam wychodzą odnawialne źródła energii. Jednym ze źródłem pozwalającym na wytworzenie energii jest słońce a urządzeniem pozwalającym na konwersje jego promieniowania w prąd jest panel fotowoltaiczny. Ale czy każda z instalacji fotowoltaicznych będzie działała w czasie awarii prądu? Jakie warunki powinna spełniać?

Mikroinstalacje On-Grid

Po pierwsze musimy mieć świadomość, że elektrownie On-Grid czyli te podłączone do sieci elektroenergetycznej nie będą działały w przypadku awarii. To znaczy, że prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne nie będzie przekazywany do naszego budynku w wypadku zaniku prądu ponieważ inwerter nie będzie działał. Dlaczego tak jest? Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Bowiem w przypadku awarii, czy wyłączenia pewnego odcinka linii energetycznej w celu prowadzenia na niej prac na przykłada konserwacyjnych bezpieczeństwo osób tam pracujących jest najważniejsze. Dlatego inwerter w przypadku braku zasilania nie działa, żeby nie mogło dojść do sytuacji, że jakaś część energii niepożądanie zostanie przetransportowana do sieci stwarzając w ten sposób zagrożenie. Dlatego też taka instalacja nie będzie dla nas zabezpieczeniem w przypadku zaniku zasilania. Mikroelektrownie On-Grid to idealne rozwiązanie, żeby oszczędzić na rachunkach za prąd i produkować energie na własne potrzeby, ale tylko w miejscach podłączonych do sieci elektroenergetycznej.

Mikroinstalacje Off-Grid     

Jeżeli zależy nam na instalacji która będzie w pełni samowystarczalna lub będzie dla nas zabezpieczeniem przed zanikami prądu musimy wybrać instalację z magazynem energii czyli taką wyposażoną w akumulatory. Rozwiązań dla takich instalacji jest wiele. Wszystko zależy od tego jakie jest nasze zapotrzebowanie na moc. Ze względu na to, że instalacje te są wyposażone w magazyny energii zawsze będą one droższe od elektrowni podłączonych do sieci oraz istnieje również ryzyko, że taka instalacje się nigdy nie zwróci. Akumulatory bowiem maja swoją żywotność tych żelowych stosowanych w systemach fotowoltaicznych  to 400 cykli. W zależności od tego jak szybko zostaną one wykonane tak szybko będziemy musieli je wymienić. Dlatego instalacje te nie są popularne jako te pozwalające nam w pełni odłączyć się od zakładu  energetycznego. Natomiast bardzo często znajdują zastosowanie w instalacjach UPS czy do zasilania domków letniskowych czy kempingów.

Zabezpieczenie się przed blackoutem

            Jeżeli nasza instalacja ma chronić nas przed zanikiem prądu powinniśmy wybrać taką która jest wyposażona w akumulatory. Tylko taka instalacja będzie nam w stanie zapewnić zasilanie w momencie całkowitego zaniku prądu. Dobierając moc takiej instalacji powinniśmy przede wszystkim brać  pod uwagę urządzenia które bez względnie takiego zasilania wymagają. Trzeba mieć świadomość tego, że im większa moc instalacji tym będzie ona więcej kosztowała więc musimy również brać pod uwagę budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycję. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do osób które mają doświadczenie w tej dziedzinie. Powinny one przedstawić nam kilka wariantów rozwiązania dla takiej sytuacji dobierając system który będzie spełnił nasze oczekiwania. Pamiętajmy o tym, że decydowanie się zawsze na wariant najtańszy nie zawsze jest najlepszym wyborem zwłaszcza jeżeli chcemy, żeby nasz zestaw działał dłużej niż jeden sezon. Za nim zdecydujemy się na zakup zróbmy rozpoznanie na rynku i sprawdźmy co jest dostępne, zasięgnijmy rady u osób które mają doświadczenie w tematach związanych z fotwoltaiką. Po to by zakupiony przez nas system spełniał w pełni nasze oczekiwania i służył nam przez lata.

4 komentarze

  1. Ja mam panele fotowoltaiczne, dla mnie to przyszłość, wytwarzanie prądu na potrzeby gospodarstwa to dla mnie rewelacyjna sprawa. A jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne to wybrałem te z Pulsar Energia bo są świetnej jakości i mają bardzo długą gwarancję.

  2. Dobra, dobra – piszecie o normach, przepisach ale to wszystko na czasy „normalne” – pytanie czy da się zrobić modyfikację istniejącej instalacji tak aby na czas totalnego blackout-u używać na bieżąco tego co wyprodukują panele bez gromadzenia takiej energii? Jednym słowem w ciągu dnia mamy prąd a w nocy nie.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.