Czy zestaw fotowoltaiczny może zostać wykorzystany jako zasilanie do monitoringu? Oczywiście, że tak, musi być on tylko prawidłowo dobrany, aby działał bezawaryjne. W zasadzie wszystko co działa na prąd elektryczny może być zasilane z odnawialnych źródeł energii jakim są panele fotowoltaiczne. Najważniejsze jest to, żeby zestawy zasilające były prawidłowo dobrane tak, aby w pełni spełniać oczekiwania osób z nich korzystających. Nie należy zapominać o tym, że panele fotowoltaiczne, wytwarzają prąd pod wpływem promieniowania słonecznego, więc ich działanie jest w pełni uzależnione od warunków atmosferycznych. Dlatego też przy doborze zestawu słonecznego do zasilania urządzeń warto pamiętać, żeby dobierać je z możliwie jak największym buforem działania w przypadku braku słońca.
Monitoring zasilany zestawem fotowoltaicznym
Tak, jak już wcześniej pisałam nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby zestaw monitoringu czyli kamery oraz rejestrator z dyskiem zasilać energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. Wszystkie urządzenia które wchodzą w skład zestawu monitoringu działają na napięcie 12V, co wyklucza stosowanie przetwornicy czyli omijamy straty które powstają przy użyciu tego urządzenia. Chcąc dobrać system zasilania solarnego do monitoringu po pierwsze trzeba ustalić ilość kamer które chcemy zamontować. Bardzo ważna jest moc urządzeń które będą podłączane do zestawu fotowoltaicznego, po to by obliczyć prognozowany czas działania akumulatora bez doładowania.
Dużo łatwiej jest zaprojektować system który będzie działała w okresie wiosenno – letnim, ponieważ nawet jeżeli doszłoby do pełnego rozładowania akumulatora ilość słońca w tym czasie jest na tyle duża, że doładowanie akumulatora wydaje się bezproblemowe. Przy prawidłowym dobraniu zestawu z odpowiednim buforem istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że nigdy nie dojdzie do pełnego rozładowania akumulatora, co gwarantuje jego długą żywotność. Żywotność akumulatorów żelowy to 400 pełnych cykli. Jeden pełny cykl to pełne rozładowania i naładowanie akumulatora. Okres wysokiej sprawności naszego akumulatora będzie zależał od szybkości wykonania jego cykli. Dobór zasilania solarnego w okresie jesienno – zimowym będzie trudniejsze. Po pierwsze dlatego, że ilość słońca w tym czasie jest dużo mniejsza niż w okresie wiosenno – letnim co oznacza, że trzeba dobrać system z większym buforem. Dobierając całoroczny system fotowoltaiczny robimy to tak, żeby możliwie bezawaryjnie działał jesienią i zimą, wtedy mamy pewność, że wiosną i latem na pewno będzie działał bardzo dobrze.
Dobór zestawu fotowoltaicznego do zestawu monitoringu – przykład
Jaki zestaw fotowoltaiczny powinniśmy wybrać jeżeli chcemy zasilać 4 kamery oraz rejestrator z dyskiem? Po pierwsze musimy znać pobór mocy urządzeń które będziemy zasilać. Załóżmy, że wybrane przez nas kamery wyposażane i oświetlacz o zasięgu 20m będą pobierały od 200 do 300 mA każda. Rejestrator z dyskiem przeznaczony do tych kamer będzie pobierał około 2,5A. Przyjmując większy pobór mocy przez kamery razem uzyskujemy około 3,7 A ciągłego poboru. Chcąc dobrać system zasilania solarnego w okresie wiosenno – letnim dla tego zestawu monitoringu, wystarczający będzie system składający się z panela słonecznego o mocy 130W, akumulator o pojemności 80Ah. Czas ładowania tego akumulatora przez panel to około 7,5h. Czas działania monitoringu bez doładowania na akumulatorze o pojemności 80Ah to około 22h. Czas świecenia bez doładowania oraz czas jaki panel potrzebuje na doładowania akumulatora jest w zupełności wystarczający i w okresie wiosenno – letnim system powinien działać bez przerwy.
Taki zestaw natomiast na pewno będzie za mały do zasilania systemu monitoringu w okresie jesienno – zimowym. Żeby system mógł działać bez zakłóceń w tym czasie trzeba wybrać zestaw składający się z panela fotowoltaicznego o mocy 265W oraz akumulatora o pojemności 110Ah. W tym przypadku czas działania monitoringu na akumulatorze bez doładowania to około 30h, czas jaki panel potrzebuje na doładowanie to około 5h. Jeżeli chcemy żeby zestaw słoneczny zalizał monitoring przez okres całego roku powinniśmy się zdecydować na wybór zestawu drugiego czyli akumulatora o pojemności 110Ah oraz panela fotowoltaicznego o mocy 265W.
Tak naprawdę zestawy solarne możemy zastosować do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych, najważniejsze jest jednak żeby były one prawidłowo dobrane do występujących potrzeb. Oczywiście nie można zapominać o tym, ze są to zestawy których poprawne działanie jest w 100% uzależnione od pogody i nawet przy najlepiej dobranym zestawie mogą wystąpić problemy z doładowaniem akumulatora. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego zestawu do zaslinania konkretnych urządzeń powinniśmy skalkulować czas ich działania na akumulatorze bez doładowania oraz czas jaki panel będzie potrzebował na doładowanie baterii. Wtedy nasz zakup będzie dokonany w pełni świadomie i rozsądnie.