Wrocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa wprowadza rewolucyjną instalację ciepłowniczą opartą na Odnawialnych Źródłach

Wrocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa wprowadza rewolucyjną instalację ciepłowniczą opartą na Odnawialnych Źródłach

Wrocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe wprowadziła do użytku innowacyjną hybrydową instalację ciepłowniczą opartą wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. Dzięki zastosowaniu 74 paneli fotowoltaicznych, 4 pomp ciepła oraz 12 magazynów ciepła, mieszkańcy będą mogli cieszyć się obniżonymi rachunkami za energię. To jednak nie pierwszy raz, kiedy spółdzielnia inwestuje w ekologiczne źródła energii.

Nowa era ciepłowni w Wrocławiu.

Ciepłownia została uruchomiona w budynku obejmującym ulice Stysia 31-45 oraz Skwierzyńskiej 4-16 we Wrocławiu. Jej działanie jest niezwykle efektywne: panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu generują prąd elektryczny, który zasila cztery pompy ciepła umieszczone w dawniej nieużywanej kotłowni. Te pompy ciepła służą do podgrzewania wody pobieranej z miejskiej sieci wodociągowej. Ciepła woda jest gromadzona w 12 zbiornikach, które pełnią funkcję magazynów ciepła. Cały system jest zarządzany przez specjalne sterowniki, które dbają o odpowiednią temperaturę wody w zbiornikach oraz równomierne rozprowadzanie wyprodukowanej energii.

instalacja ciepłownicza oparta na odnawialnych źródłach energii,panele słoneczne,

Podwójne korzyści – oszczędności dla portfela i dla środowiska.

Korzyści z tej inwestycji są podwójne. Po pierwsze, mieszkańcy odczują to na własnym portfelu, ponieważ rachunki za ciepłą wodę zostaną znacząco obniżone. Spółdzielnia szacuje, że nowa instalacja może przynieść średnią redukcję kosztów ogrzewania wody na poziomie 30%. Po drugie, ta inwestycja ma istotny wpływ na ochronę środowiska, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla związanej z ogrzewaniem wody w budynku.

Wrocławska spółdzielnia jako ekologiczny pionier.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe jest prawdziwym pionierem w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii na poziomie miejskim. Już w latach 2016/2017 zainstalowała ponad 3000 paneli słonecznych na dachach 35 wrocławskich nieruchomości w ramach projektu znanego jako Wrocławska Elektrownia Słoneczna. Ten projekt przynosi wielu mieszkańcom liczne korzyści, w tym brak podwyżek cen energii elektrycznej dla części wspólnych budynków od momentu uruchomienia instalacji. Dzięki temu mieszkańcy są mniej podatni na wzrost cen energii elektrycznej.

elektrownia słoneczna,panele słoneczne, ekologia,oze

Energia słoneczna dla Wrocławian.

Wrocławska Elektrownia Słoneczna przyczyniła się także do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, obniżając ją o blisko tysiąc ton rocznie. Ten projekt pokazuje, że odnawialne źródła energii można skutecznie wykorzystywać także w dużych miastach, na dachach budynków mieszkalnych i w kotłowniach. Nowa instalacja ciepłownicza przy ulicach Stysia i Skwierzyńskiej została sfinansowana ze środków funduszu remontowego budynku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Koszt całego projektu wyniósł 756 tysięcy złotych. Panele fotowoltaiczne mają łączną moc 545 Wp, co przy 74 panelach daje łączną moc 40 kWp. Cztery pompy ciepła mają łączną moc 16 kW i są dostosowane do pracy w temperaturach do -20°C, bez konieczności stosowania dodatkowych grzałek. Mogą także działać pod wyższym ciśnieniem i podgrzewać wodę do temperatury 65°C. Dodatkowo, w 12 zbiornikach na ciepłą wodę zamontowano anody tytanowe, a każdy z tych zbiorników jest wyposażony w grzałki elektryczne o mocy 3 kW, co umożliwia podgrzewanie wody do temperatury 80°C.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

two − one =