Inwestycje w fotowoltaikę na rynku globalnym – Polska poza pierwszą dziesiątką

Inwestycje w fotowoltaikę na rynku globalnym – Polska poza pierwszą dziesiątką

Inwestycje w fotowoltaikę na rynku globalnym – Polska, która do niedawna była liderem w sektorze fotowoltaiki, niespodziewanie wypadła z pierwszej dziesiątki krajów najbardziej inwestujących w energię słoneczną. To zaskakująca zmiana, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój tego sektora w ostatnich latach. Dlaczego tak się stało? 

Raport europejskiego stowarzyszenia Solar Power Europe

SolarPower Europe (SPE) opublikowało raport „Global Market Outlook for Solar Power 2024-2028”, który podsumowuje ubiegłoroczne inwestycje na globalnym rynku PV. W 2023 roku powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 447 GW, co oznacza wzrost o 87% w porównaniu do 2022 roku.

Fotowoltaika zdominowała inwestycje na globalnym rynku energetyki odnawialnej, odpowiadając za 78% nowych mocy. Energetyka wiatrowa miała udział 20%, wodna 1,2%, a biomasowa 0,8%. Prognoza SPE na 2024 rok przewiduje wzrost globalnych mocy fotowoltaicznych o 544 GW, co stanowiłoby 22% wzrost w porównaniu do 2023 roku.

Panel PV I chińska flaga jako symbol rynku fotowltaiki w Chinach
Rynek fotowltaiki w Chinach.

Inwestycje w fotowoltaikę w Chinach

Ubiegłoroczny wzrost globalnego rynku fotowoltaiki był napędzany przede wszystkim przez Chiny, podobnie jak w poprzednich latach. W 2023 roku Chiny odpowiadały za 57% nowych mocy w globalnej fotowoltaice, odnotowując wzrost inwestycji o 167% w porównaniu do 2022 roku.

Pomimo tych rekordowych inwestycji, SolarPower Europe zwraca uwagę, że zainstalowana moc PV na mieszkańca w Chinach jest nadal relatywnie niska. W 2023 roku wynosiła ona 460 W na osobę, co jest znacząco mniejszym wynikiem w porównaniu do liderów w tej kategorii. Przykładowo, w Australii zainstalowana moc PV na mieszkańca wynosiła 1359 W.

Polska poza czołówką światowych rynków PV

W ostatnich latach Polska notowała znaczący wzrost inwestycji w fotowoltaikę, co pozwoliło jej zdobyć 8. miejsce na świecie pod względem nowych mocy PV uruchomionych w 2022 roku (4,5 GW). W najnowszym raporcie SolarPower Europe z 2023 roku, mimo utrzymania wysokiego tempa inwestycji (4,6 GW), Polska wypadła jednak z pierwszej dziesiątki największych światowych rynków fotowoltaiki.

Na szczycie rankingu znalazły się Chiny z wynikiem 253 GW, a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (32,4 GW) i Brazylia (15,4 GW). Największy europejski rynek PV, Niemcy, zajęły czwarte miejsce z wynikiem 15 GW nowych mocy PV. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Indie, Hiszpania, Japonia, Włochy, Australia i Holandia.

Panele słoneczne nawiązujące do faktu, że według SPE, na koniec 2023 roku Polska miała zainstalowaną moc fotowoltaiczną wynoszącą 16,8 GW
Według SPE, na koniec 2023 roku Polska miała zainstalowaną moc fotowoltaiczną wynoszącą 16,8 GW.

Polska na szóstym miejscu w Europie pod względem mocy z fotowoltaiki

Według SPE, na koniec 2023 roku Polska miała zainstalowaną moc fotowoltaiczną wynoszącą 16,8 GW, choć Agencja Rynku Energii podała nieco wyższą wartość (17,05 GW). Prognozy SPE na lata 2024-2028 są optymistyczne, przewidując wzrost mocy PV do 22,6 GW, co mogłoby podnieść całkowitą moc do niemal 40 GW do 2028 roku.

W Europie większą zainstalowaną mocą PV będą dysponować:

  • Niemcy (186,5 GW),
  • Hiszpania (82,2 GW),
  • Włochy (64,3 GW),
  • Francja (47,4 GW),
  • Holandia (44 GW).

Polska zgodnie z prognozą SPE powinna zajmować szóste miejsce w Europie pod względem zainstalowanej mocy PV do 2028 roku. Globalnie, według prognozy SPE na 2028 rok, największymi rynkami PV będą Chiny (2,42 TW), Stany Zjednoczone (462 GW) oraz Indie (242 GW). Jak będą wyglądały dalsze inwestycje w fotowoltaikę w Polsce? Prognozy są optymistyczne.

Klaudia Markowska
Klaudia Markowska

Interesuję się ochroną środowiska, oraz zagadnieniami związanymi z OZE. Po pracy chętnie spaceruję i spędzam czas na świeżym powietrzu.

Powiązane posty
2 Comments

[…] Europejska przygląda się także rozwojowi odnawialnych źródeł energii w Polsce, zauważając wolniejszy wzrost fotowoltaiki i utrudnienia związane z wydawaniem pozwoleń na elektrownie wiatrowe. Podkreśla konieczność […]

[…] i jej uruchomienie. Ich wysokość jest określona dla każdego typu instalacji. Dofinansowanie na fotowoltaikę w formie kredytu razem z dotacją może wynosić łącznie 100% kosztów kwalifikowanych. Jeżeli […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

pięć × 4 =